A Tisza folyóval folyamatosan foglalkozni kell – Lakossági fórum Martfűn

A Széchenyi 2020 program részeként, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében a Közép-Tisza völgyben megújult a Tisza-tó védelmi rendszere és megvalósult a „Martfű Tisza bal parti töltés áthelyezése” beruházás is.



Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és négy területi vízügyi igazgatóság konzorciumában, az Európai Regionális Fejlesztési Alap keretében, az Európai Unió és a Magyar Állam 7,456 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásával létrejött, öt vármegyét érintő beruházás az árvízi biztonság javítását tűzte ki célul.

A projekt részeként megtartott lakossági fórumra Martfűn, a Polgármesteri Hivatalban várták az érdeklődőket, 2023. szeptember 21-én.

Az „Árvízi biztonság növelése a Közép-Tisza völgyben” beruházás beavatkozásai olyan területekre összpontosultak, ahol a fejlesztések elengedhetetlenek a Tisza árvizének biztonságos levezetéséhez, így az egész Tisza-völgy árvízbiztonságának javításához. Egy komplex rendszer részeként elősegítik az árvízkárok megelőzését, csökkentik a védekezésre és a kárenyhítésre fordítandó költségeket.

A projektzáró lakossági fórum résztvevőit dr. Papp Antal köszöntötte:

– Minden ilyen beruházás nagyon fontos a város illetve térségünk életében. A Tiszazugban ez egy kiemelt beruházás, hisz a Tiszáról van szó. Örömmel várjuk a beszámolót, hogy mi készült el! – mondta Martfű város polgármestere.

A közvetlenül Martfű közigazgatási területét is érintő projekt részeként 2021. december 13. és a tervezett befejezési határidő, 2023. november 30. között megvalósuló beruházásokról Harsányi Gábor, a KÖTIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese számolt be, hangsúlyozva, hogy a Tisza folyóval folyamatosan foglalkozni kell.

– Akár az 1970-es, akár a 2000-es árvizek után elindultak olyan beruházások, amelyek részben megteremtették a feltételeit a jelenlegi árvízbiztonsági helyzetnek. Elég a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése során létesített árvízi tározókra gondolni, de nem sokkal ezelőtt végrehajtott a vízügyi igazgatóság egy ún. MÁSZ-projektet, ahol a tiszai illetve zagyvai védvonalak jelentős részén kiépült a töltéskorona megfelelő szintre, és most már ott is sokkal nagyobb a biztonság.

A közvetlenül térségünket érintő legfontosabb projektelemek: töltésáthelyezés mintegy 730 méteren, a stabilizált út építése a töltésháthelyezés megközelítéséhez 9 km-en Martfűtől, az áthelyező vagy ártézi csatorna ideiglenes szivattyúállásának kialakítása, valamint a védelmi szakasz Szandaszőlősön található védelmi központjának teljeskörű felújítása – tájékoztatott a vízügyi szakember.

– Az érintett folyószakaszon veszélyes közelségben, mintegy 10-20 méterre megközelítette a Tisza az árvízvédelmi töltést, amely közvetlen árvízvédelmi és állékonysági problémát okozhat, ezért itt töltésáthelyezés történt, anyaglelőhely kialakítással.

A töltéssel párhuzamosan fut a Cibakháza - Martfűi Főcsatorna, amely a Cibakházi holtág vízellátó vonala is, úgy kellett a töltésáthelyezést végezni, hogy a holtág vízellátása folyamatos legyen.

A töltésáthelyezéssel érintett szakasz és védelmi elemek megközelítéséhez szükség volt egy stabilizált út kiépítésére, mely egyben a védelmi biztonság növelését is szolgálja. Ezen munkák már szinte teljes egészében elkészültek, egészen finomszemcsés záróréteg került a töltésvonal tetejére, amit agyagpadkával láttak el a vízoldalon a védelmi szempontok miatt – mondta el Harsányi Gábor.

A töltéskoronán három méter szélességben kiépített stabilizált útburkolat Martfű belterületétől a Cibakházi közigazgatási területen található úgynevezett „Rocsa tanyáig” tart, amely elősegíti ezen a szakaszon az árvízvédekezés során a védelmi eszközök és anyag biztonságos helyszínre szállítását, továbbá az időjárási körülményektől függetlenül a fenntartási munkálatokat.

Kérdésünkre a KÖTIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese megerősítette, hogy ez a beruházáselem, a stabilizált útburkolat már teljesen elkészült, a jelenlegi a végleges állapota.

Herbályné Kalmár Irén