Felmérés az idősek szociális és egészségi helyzetéről

A város 65 év feletti lakóit érintő szociális felmérés, ún. „időstérkép” készül Martfűn. A szociális térkép elkészítése új tapasztalatokat, új utak kitűzésének lehetőségét is magában hordozza a képviselő-testület és a szociális területen dolgozók számára. Ahhoz is hozzájárulhat, hogy a segítség azon rászorulókhoz is eljusson, akik azt önmaguk nem kérik, de szükségük lenne rá.



A Martfű város szociális helyzetéről, a szociális ellátásokról 2016 szeptemberében elfogadott önkormányzati beszámoló alapján emelkedik a krízishelyzetbe kerülő, idős, egészségügyi gondokkal küzdő személyek száma.

E negatív folyamatokat felismerve a képviselő-testület minden lehetséges eszközzel igyekszik segítséget nyújtani az arra rászorulóknak, döntései során az ellátottak érdekeit figyelembe véve.

Az „időstérkép” elkészítését az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság vállalta a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ, önkormányzati képviselők és civil szervezetek közreműködésével.

A szociális felmérés céljáról és gyakorlati megvalósításáról dr. Despotov Svetozart, a szakbizottság vezetőjét kérdeztem.

– Egy teljes szociális térkép elkészítése olyan szakmai és anyagi erőforrásokat igényelne, amelyeket jelenleg nem tudunk megvalósítani. Ezért merült fel a képviselőkben – magát az ötletet Vass Éva képviselőtársam adta –, hogy a leginkább rászoruló, a legkevésbé segítséget kérő és a segítségnyújtás lehetőségét legkevésbé igényelni tudó réteget célozzuk meg. Ez pedig Martfű idős korosztálya.

A cél több irányú. Egyrészt valóban szeretnénk felmérni ezeknek az embereknek a szociális és egészségi helyzetét, képet alkotva arról, hogy a későbbiek során esetleg hol kellene beavatkozni. Emellett a felmérésnek segítségnyújtó, információ átadó feladata is van. A kérdezők a találkozás során el tudják mondani, hogy mire jogosult az az idős, aki talán nem is tudja, hogy akár az étkezés kihordását, akár más támogatást kaphatna az önkormányzattól. Harmadrészt társadalmi összefogás is amit csinálunk, hisz több civil szervezet, sok képviselővel vesz részt a felmérésben. Nem is tudom, volt-e Martfűn egyáltalán ilyen, hogy ennyire összefogjanak a civil szervezetek.

A gyakorlatban már november elején elindultak – nevezzük így – a kérdezőbiztosok, akik a polgármester úr által aláírt igazolással rendelkeznek. A vizsgálat 2017. március 31.-ig tart.

A felmérők egy, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ és vezetője, Gondáné Erika által összeállított kérdőív alapján dolgoznak. A kérdéssor véglegesítésébe a civil szervezeteket is bevontuk, jelentős társadalmi konszenzussal kialakított kérdőívről van szó.

A felmérés eredményeként, reményeink szerint célzottabban tudunk a legrászorultabbaknak segíteni. Ez annál is fontosabb, hiszen az önkormányzat anyagi forrásai meglehetősen korlátozottak. Természetesen nem akarunk senkiben túlzott reményeket kelteni, de a lehetőségekhez képest megpróbáljuk úgy alakítani a terveinket, rendelkezéseinket, hogy aki valóban rászorul, ahhoz eljusson a segítség.

A felmérés azért is fontos, mert a város lakossága öregszik. Fel kell készülnünk arra, hogy egyre tömegesebben jelentkeznek olyan egészségi és szociális problémák, amelyeket kezelni kell az idősek részéről. Ez egy kiindulási alap lehet az esetlegesen később elvégzendő teendőkhöz.

A felmérés mintegy 1400-1500 idős embert érint. A szakmai stáb, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ munkatársai és a civil szervezetek tagjai mellett sokan kapcsolódnak be a munkába, jelentős a társadalmi összefogás. Önkormányzati képviselők és a szociális bizottság tagjai is részt vesznek az adatgyűjtésben.

A válaszadás nem kötelező. A kérdéssort név nélkül is ki lehet tölteni, ha valaki így szeretné. Ha egy kérdést kellemetlennek éreznek, és nem szeretnének válaszolni, kihagyhatják.

Mielőtt felkeressük, mindenki kap egy értesítőt, amelyen fel van tüntetve, hogy kérdezőbiztos fogja meglátogatni, a megfelelő dokumentumokkal. Mindenkit arra kérek, hogy fogadja bizalommal, segítse a felmérők munkáját, hiszen közös érdekünk, hogy megismerjük az itt élő idős emberek helyzetét, gondjait.

Herbály Jánosné