Orvosi ügyelet – Bővülő létszám, alacsonyabb költségek

A rendelési időn kívüli, központi orvosi ügyelet ellátásáról szóló előterjesztést, ezzel együtt az ügyelet folyamatos ellátására vonatkozó vállalkozási szerződést – hat igen szavazattal és két tartózkodás mellett – a 2016. szeptemberi ülésén hagyta jóvá a képviselő-testület, a szerződés aláírására pedig október végén került sor. Ezzel a teljes ügyeleti ellátás egy szerződésbe került, plusz egy nővér bevonásával állandó lesz a jelenlét az ügyeleten, és nem utolsósorban, csökken az ügyeleti ellátásért fizetendő díj.



Az orvosi ügyelet hatékony és költségtakarékos megszervezése érdekében, a képviselő-testület ez év májusi döntése alapján, 2016. december 1-jétől Martfű is csatlakozik a Tiszazugi Önkormányzatok Társulásához.

Az önkormányzat a szerződés szerinti vállalkozási díj megfizetését lakosságszám arányosan vállalta, az idei évre vonatkozóan, 6583 fő lakosság figyelembevételével, 397 ezer forint havi összegben. Ez a fizetési kötelezettség lényegesen alacsonyabb az eddigi 880 ezer forint/hó összegnél, ami éves szinten 5.8 millió Ft megtakarítást eredményez.

A közbeszerzési ajánlatot a feladatellátásban eddig is résztvevő Tiszazugi Önkormányzatok Társulása, Kunszentmárton és Martfű Város Önkormányzata kérte, Rákócziújfalu és Kengyel települések önkormányzataival kiegészülve.

A közbeszerzési eljárás során egy ajánlat érkezett 2.9 millió Ft/hó vállalkozási díjért. Az ajánlat alapján Kunszentmárton és Tiszaföldvár városokban telephely, Martfűn elsősegélynyújtó pont működik.

A szeptemberben elfogadott előterjesztés alapján: a martfűi elsősegélynyújtó ponton az ügyeleti feladatokat 1 fő mentőtiszt vagy felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező diplomás ápoló, egy nővér és egy középfokú mentőápoló szakképzettségű gépjárművezető, egy gépjárművel az ügyeleti rendelőben, illetve a beteghez történő kiszállással látja el.

– Az orvosi ügyelet hivatalos megnevezése elsősegélynyújtó pont, ez eddig is így volt, de nem hivatalosan továbbra is alvó ügyeletként fog működni, ugyanolyan orvosi felügyelettel, ellátással, vénykiírással – tájékoztatott a testületi ülésen dr. Papp Antal. – Ugyanaz a rendszer, sőt, inkább kibővítve fog működni. Ha időközben korrekcióra lesz szükség, azt megtesszük. A lakosság igényeit mindig figyelembe kell vennünk, és figyelembe is fogjuk venni! – fogalmazott a polgármester. – A lakosság a változásból azt fogja érzékelni, hogy egy nővérrel többen dolgoznak az ügyeleten, aki akkor is ott tartózkodik, ha az orvos vagy a mentőtiszt a mentőápolóval úton van.

A Szekeres Mónika Gizella képviselő az ügyeleti ellátás minőségére vonatkozó kérdésére adott válaszból azt is megtudtuk, hogy az elmúlt két évben az önkormányzathoz az ügyelettel kapcsolatban észrevétel nem érkezett.

A beteg nem érzékel különbséget, hogy orvos, felsőfokú ápoló vagy mentőtiszt látja el. Arról korábban, az egészségügyi beszámoló során is tájékoztatott a szolgáltató, hogy jelentős részben eddig és ezután is mentőtisztek végzik a sürgősségi ellátást – hangsúlyozta válaszában dr. Papp Antal.

Martfűn a sürgősségi betegellátást az ország legnagyobb ilyen szolgáltatója, az Emergency Service Kft. biztosítja. A Kft. vezetője, Rédei József a közbeszerzés lefolytatása utáni egyeztetéseken – ahol jelen volt az egészségház vezetője, dr. Solt Magdolna is – elmondta, hogy az eddigi ellátási rendszerben fognak dolgozni, vagyis jellemzően orvosokkal képzeli az ügyeleti ellátás. Ha valamilyen probléma mégis felmerülne a szolgáltatás minőségével kapcsolatban, akkor természetesen minden módosító indítványra vagy változtatásra nyitott a cég. A megbeszélésen hangsúlyozta azt is, hogy az orvosok szeretnek Martfűre jönni, mert viszonylag nyugodt körülmények között tudnak dolgozni a településen.

Az ügyelet működését értékelő, korábbi beszámoló alapján sokan nincsenek tisztában a sürgős betegellátás fogalmával, sokszor a rendelés meghosszabbításának tekintik az ügyeletet. Az ellátandó terület nagysága miatt előfordulhat, hogy a várakozási idő hosszú vagy indokolatlan hívás köti le az ügyeleti szolgálatot, emiatt esetleg életveszélyes helyzethez nem érkeznek időben.

Martfűn két részből tevődött össze az orvosi ügyeleti ellátás fizetése. Egyrészt kistérségi szinten fizetett a város, megállapodás alapján. Egy másik szerződés alapján „alvó” ügyelet működött, Martfűt, Rákócziújfalut és Kengyelt is ellátva. A két ügyelet finanszírozása havi 880 ezer forintot jelentett az önkormányzat számára, míg Tiszaföldvár ügyeleti kiadásai nem érték el a havi 500 ezer forintot.

– Most egy szerződésbe került a teljes ellátás. Mivel eddig Martfű finanszírozta több település ellátását, az új szerződéssel a legtöbb településen emelkedtek az ügyelettel kapcsolatos önkormányzati díjak, önkormányzatunk esetében azonban az egységes szerződés díjcsökkenést is maga után vont – összegezte a történteket a szerződés aláírását követően dr. Papp Antal, hozzátéve: a szerződéskötés során kiemelt szempont volt, hogy a szakmaiság semmiképpen nem sérülhet.

Az ügyeleten orvos és mentőtiszt is látott és lát el szolgálatot ezután is. A martfűi lakosság csak azt a változást fogja érzékelni az ügyeleti ellátásban, hogy mindig lesz valaki, aki fogadja az érkezőket.

Herbály Jánosné