Helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítással a Tisza-parti fák kivágása ellen

A Tisza Martfű várost érintő, belterületi partszakasza melletti erdősáv helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításának kezdeményezéséről döntött a képviselő-testület a 2016. július 28-ai ülésén. A védetté nyilvánítással még szigorúbb szabályozás vonatkozna a terület növény- és állatvilágának kezelésére.



A martfűi székhelyű Fotoszintézis Természetvédő Egyesület képviseletében Csáky Gyöngyi és Takácsné Nádi Éva levélben kereste meg az önkormányzatot, melyben kezdeményezték a Martfű belterületén, a Tisza folyó partján húzódó terület védetté nyilvánítását.

A védetté nyilvánításra vonatkozó önkormányzati előterjesztés az előzményeket is sorra szedte:

A védelemre javasolt 5 ha és 6536 m2 fásított terület, valamint 3 ha 289 m2 kivett beépítetlen terület tulajdonosa a Magyar Állam, kezelője a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság.

A terület a Tisza folyó árterén helyezkedik el, közvetlen szomszédságában a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzettel és a Közép-Tisza kiemelt jelentőségű természet megőrzési területtel. Teljes hosszában közvetlen szomszédságban és szervesen kapcsolódva a lakott területhez.

A terület 1D erdőrészletén a KÖTIZIVIG tarvágást tervezett 2013-ban. Ennek kapcsán, lakossági kezdeményezésre, vizsgálatok történtek a területen élő faállomány és állatvilág tekintetében.

A vízügyi igazgatóság 2014-ben „Fák állapotfelmérése és kezelési javaslata a Martfű 1D erdőrészletben” címmel tanulmányt készíttetett. A tanulmány 20 db – 12 db fehér nyár és 8 db fekete nyár – fa vizsgálatára irányult. A tanulmány 2 db fa esetében kivágást, a többi esetében különböző kezelési módokat javasolt.

A KÖTIVIZIG tájékoztatást adott arról, hogy a 2014-ben elkészíttetett 20 darab fa vizsgálata, valamint az abban az évben kivágott 1 db fa és a 2015-ben kivágott, további 6 db fa költsége 650 ezer Ft volt, szemben a tűzifaként való hasznosítás 135 ezer Ft bevételével.

Az igazgatóság kérte az érintetteket, hogy az elmúlt két évben bekövetkezett események ismeretében, vizsgálják felül az üggyel kapcsolatos álláspontjukat ezen idős puhafás ligeterdők látogatott részét illetően. Járuljanak hozzá a veszélyes állapotok megszüntetéséhez, az erdőállomány részletermeléséhez és megújításához a jövőbeni egyre inkább valószínűsíthető tragédia megelőzése érdekében.

J-N-Sz Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály a KÖTIVIZIG-nek címzett, de tájékoztatásul a martfűi önkormányzatnak is megküldött tájékoztató levelében egyebek mellett a következőket fogalmazta meg:

„A területen lévő 1D jelű erdőrészletben tudomásunk szerint ősztől-tavaszig rendszeresen tartózkodik körülbelül 20 védett erdei fülesbagoly, továbbá zöld küllő, megfigyelhető az Alföldön ritkán előforduló mókus, illetve az idős hazai nyarakban a fokozottan védett és közösségi jelentőségű tavi denevér egy kisebb kolóniája él. A tavi denevér mellett a területen tartózkodik a vízi denevér, a szürke hosszúfülű denevér és a korai denevér egy-egy kisebb populációja is.

A természet védelméről szóló törvény alapján “Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő-, vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.”

A természetvédelmi hatóság a fenti szempontokat figyelembe véve, a természetvédelem értékeit szem előtt tartva két alkalommal helyszíni bejárást tartott, amelyen többek között részt vettek a KÖTIVIZIG, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, a lakosok képviselői és a természetvédelmi hatóság is. 2015. augusztus 4-én közösen jelölték ki a veszélyesnek tartott kivágandó fákat, melyek eltávolítása meg is történt.

A levélben szereplő 132 darab amerikai kőris és zöld juhar nem őshonos, invazív fajok, a 42 darab idős fekete és fehér nyár őshonos faj.

A fák letermelése a természetvédelem érdekeivel ellentétes. Az esetleges fakitermelés vegetációs időn kívül és a fákban élő denevérfiókák kirepülése után (hozzávetőleg augusztus 15. - október 20 közötti időszakban) lehetséges.

Az ingatlan ugyan nem védett terület és nem része Natura 2000 hálózatnak, de védett terület pufferzónája, ezért a fák letermelése után a lehető legrövidebb időn belül történjen meg a fák pótlása őshonos fajokkal.” – olvasható a Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály levelében.

Időközben a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából elkészült a Közép-Tisza kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási terve. A terv vonatkozik a Martfű külterületén lévő Natura 2000 területekre is.

A képviselő-testület felhatalmazásával Szász Éva jegyző megküldte a területek védetté nyilvánításának indokoltságát alátámasztó iratokat az illetékes Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának, azzal a kéréssel, hogy az igazgatóság fontolja meg a területek országos védelem alá való helyezését, figyelembe véve a védelemre javasolt területek nagyságát, a Tájvédelmi Körzettel való kapcsolatát, valamint azt, hogy a területekre vonatkozó fenntartásnak hasonulnia szükséges a Közép-Tisza kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartásához, mely jelenleg is a Nemzeti Park hatáskörébe tartozik.

– A mi törvényi értelmezésünk szerint a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának a hatáskörébe tartozik a védelembe vételi eljárás. Külön határozatot fogadott el erre vonatkozóan a képviselő-testület. Ez azonban hosszadalmas folyamat – tájékoztatott a Tisza-part belterületi szakaszait érintő védelembe vételi eljárás jelenlegi állásáról dr. Papp Antal polgármester október közepén. Az érintett partszakasszal szomszédos területek Natura 2000-es illetve védett területek, amelyek az igazgatósághoz tartoznak, csak a kérdéses szakasz nem védett. Fakitermelés valamilyen szinten a védett területeken is folyik, de valószínűleg sokkal szabályozottabban.

A vitatott, kivágásra ítélt fák életkora már jelentősen meghaladja a várhatót. Helyettük hosszabb élettartamú, őshonos fafajták telepítését tervezi a vízügyi igazgatóság.

– Felmerült, hogy egyes különleges nyárfák értéke akár egymillió forint is lehet. Ezzel szemben az igazgatóság felajánlotta, hogy aki az érintett fák kivágását megoldja, az el is viheti a faanyagot. A KÖTIVIZIG az országos árvíz védekezési tervének megfelelően végezné el a katasztrófavédelem által kijelölt, veszélyessé vált fák eltávolítását – emlékeztetett dr. Papp Antal.

Jelentős nyomás van az önkormányzaton a vízügyi igazgatóság és a katasztrófavédelem részéről is. Az önkormányzat fontos közvetítő szerepet vállal a tervezett fakivágások ügyében. Az egyeztetés, a vízügyi igazgatóság, a katasztrófavédelem és a fák kivágása ellen küzdő helyi civilszervezet képviselőinek bevonásával, ezen a héten is folytatódik, a belterületi Tisza partszakasz védelem alá vételéről és a veszélyesnek ítélt fák további sorsáról.

Herbály Jánosné