Bölcsődei és óvodai nevelés megújuló szakmai programokkal – Martfűn növekszik az óvodások száma

 A Játékvár Óvoda és Bölcsőde az intézményben folyó 2015/2016-os nevelőmunkáról adott számot a 2016. szeptember 29-i képviselő-testületi ülésen. Az intézmény Pedagógiai Programjának módosítására, aktualizálására is sor került, figyelemmel a köznevelési törvény és a hozzá kapcsolódó rendeletek módosítására, az intézmény szakmai munkájába beépült tartalmi változásokra és az időközben bekövetkezett névváltozásokra.



Az intézményi beszámoló szerint a 2015/2016-os nevelési évben az előző évekhez képest az óvoda és bölcsőde eszközbeszerzése, tárgyi feltételeinek biztosítása nagymértékben javult. Az önkormányzatnak, az óvoda Portyázó Porontyok Alapítványának és támogatóiknak köszönhetően olyan feladatokat tudtak megvalósítani, amelyeket már évek óta terveztek az intézmény költségvetésében.

A Munkácsy úti Óvodában, a Május 1. úti és a Kossuth úti Tagóvodákban valamint a Bölcsődében is számos karbantartási és felújítási munkát sikerült elvégezni. Több felújítást az önkormányzat által már benyújtott „Bölcsőde bővítése, óvodai férőhelyek felújítása” című pályázat elbírálását követően tervez az intézmény.

A bölcsődében is egy pályázat eredményére várva halasztanak néhány nagyobb munkálatot. Ez évben is pályázatot nyújtott be az önkormányzat bölcsődei férőhelybővítésre, épület felújításra.

A beszámoló szerint a következő években folyamatosan vizsgálni kell a gyermeklétszámoknak és a feladatellátásnak megfelelő épületek biztosítását. Ez az intézmény további átszervezését is maga után vonhatja.

Az intézményben dolgozó óvónők, gondozónők, dajkák és a kisegítő munkát végzők tudatosan, szakszerűen és magas színvonalon látják el feladatukat. Munkavégzésükre a gyermekközpontúság, a gyermeki személyiség tiszteletben tartása, a tenni akarás jellemző. Ezért munkaidejükön túl (minden ellenszolgáltatás nélkül) sokat áldoznak szabadidejükből is, hogy a gyermekek személyiségfejlesztése minél teljesebb legyen (színházlátogatások, kirándulások, közös programok szervezése szülőkkel, gyerekekkel stb., vagy csak éppen azért, mert a csoport tervezett feladatai ezt megkívánják).

A 2015/2016-os nevelési évben 8 óvodai csoport működött hagyományos koronkénti elosztásban, illetve részben vegyes szervezésben. Az óvodákba 149 gyermek járt. A nevelési év során 11 fővel nőtt a gyermeklétszám, amely az elmúlt években is hasonlóan növekedett.

A gyermekek egyre több szocializációs, beilleszkedési, tanulási, magatartási gonddal küzdenek. Nehezebben alkalmazkodnak társaikhoz, s ez a nagyobb létszámú csoportokban fokozottan jelentkezik problémaként. Ezt, a tudatos és türelmes nevelőmunka mellett, csak a csoportlétszámok csökkentésével lehet enyhíteni, amelynek viszont finanszírozási következményei vannak.

A beszámoló szerint a szülői tanácsadás, illetve a gyermekek megsegítése egyre hangsúlyosabb feladata lenne az intézménynek, ezért szükség lenne az intézményben logopédus, óvodapszichológus alkalmazására, akár más intézménnyel közösen is.

A törvényi változások miatt az étkezés nyilvántartásában illetve a kedvezmények igénybevételében fontos változások történtek. Jelentősen több kisgyermek jogosult a térítésmentes étkezésre, mint az előző nevelési évben. A gyermekek 27%-a fizet térítési díjat, 73%-a kedvezményesen étkezik.

A bölcsőde a 2015/2016-os nevelési évet 34 férőhelyen, 29 kisgyermekkel kezdte meg, 3 csoportban. Ez a létszám novemberre 31 főre emelkedett, 2016 januárjára pedig elérte a teljes létszámot, a 34 főt.

Az óvodák és a bölcsőde működése a nevelési év során zavartalan volt. A beszámoló azonban kitér arra is, hogy a nevelési évben végig jellemző volt a szülők és az óvoda kapcsolatában megváltozott szemlélet. Problémák merültek fel a szülői szerepek gyakorlásában illetve a liberális nevelés következtében jellemző gyermeki viselkedések kezelésében. Éppen ezért nagyon fontos feladatának tartja az intézmény a jövőben a nevelési elveik szakmailag alátámasztott, határozott képviseletét a szülők felé, a családi nevelés segítését.

Az intézmény óvodái a Pedagógiai Programon belül két nevelési gyakorlattal működnek, ezzel is erősítve a tagóvodák szakmai autonómiáját, saját arculatának alakítását, megőrzését. Két tagintézményük – a Munkácsy és a Kossuth úti Óvoda – a „Játékvár - Vár a játék” című program, - a Május 1 úti Tagóvoda az „Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel” című program szerint neveli az odajáró gyermekeket. 2009 szeptemberétől a Munkácsy és a Kossuth úti Óvodában is bevezették a Kompetencia alapú óvodai programcsomagot, melyet Martfűn 6 csoportban alkalmaznak. A programcsomag elemeit a Május 1. úti Tagóvodában is beépítik a nevelőmunkába.

Az intézményeknek, a pedagógiai-szakmai ellenőrzés részeként, a törvényességi előírásoknak megfelelő módon intézményi önértékelési rendszert kell működtetniük. Az önértékelési rendszer a pedagógusok, a vezetők és az intézmény belső ellenőrzését jelenti a központi standardoknak megfelelő intézményi elvárások, értékelési eljárások, módszerek és eszközök segítségével. Az intézményi önértékelés célja a pedagógusok, vezetők és az intézmény kiemelkedő és fejleszthető területeinek feltárása, önfejlesztési és intézkedési terv alapján a minőségi munkavégzés erősítése, az intézmény hatékony, magas szintű működtetése.

A bölcsődei élet megszervezésének általános szakmai szabályait kiegészíti a helyi sajátosságokat figyelembe vevő Szakmai Program. Ebben preferált helyet kap a szülőkkel való kapcsolattartás és a gyermeki játéktevékenység fejlődésének elősegítése.

Az önkormányzati törvény értelmében a bölcsődei, óvodai ellátás az önkormányzatok feladatkörében maradt. Gonda Istvánné intézményvezető beszámolójában abban bízik, hogy ez a jövőben is így lesz, és a változó jogszabályoknak, feladatoknak való megfelelés tovább erősíti a közös gondolkodás, együttműködés szükségességét, fontosságát.

A martfűi óvodákban és bölcsődében folyó szakmai munkáról elismerően nyilatkoztak az önkormányzati képviselők. Horváth Endréné óvodapedagógusként, az intézmény dolgozójaként szintén így vélekedett.

– Napjainkban a vidék egyik nagy kihívása, hogy megtartsa a fiataljait. Ennek egyik alapfeltétele, hogy az óvodai, bölcsődei ellátás magas színvonalú legyen, és vonzó legyen az itt élő fiatal szülők számára. A Játékvár Óvoda és Bölcsőde olyan nevelési munkát végzett az elmúlt évben, amely jóval túlmutat a törvényi kötelezettségeken.

Kevés olyan vidéki kisváros van ma hazánkban, ahol elmondható, hogy növekszik az óvodások száma. Hogy ez a jövőben is így maradjon, az intézmény évről-évre megújul, és olyan programokat épít be a nevelési koncepciójába, amelyek a legmagasabb színvonalon biztosítják, hogy a martfűi gyerekek jó alapokkal indulhassanak az iskolába.

– Martfűt szeretnénk olyan hellyé tenni, ahová, ha nem is itt van közvetlenül a munkahelye valakinek, nyugodtan jöhet haza és nyugodtan bízhatja a gyerekeit az intézményeinkre, a bölcsődére, az óvodára és az általános iskolára is – reagált az elhangzottakra dr. Papp Antal.

Egy, az önkormányzati fenntartás lehetséges megszűnésére irányuló kérdésre válaszolva Gonda Istvánné a képviselő-testületi ülésen is megerősítette: jelenleg nincs arra vonatkozó törvényi elképzelés, hogy az óvoda és a bölcsőde állami irányítás alá kerülne.

Herbály Jánosné