Javuló foglalkoztatási adatok, jelentős közfoglalkoztatással

Az önkormányzat gazdasági programja a foglalkoztatás, gazdaságfejlesztés terén új munkahelyek létrehozásának támogatását, a meglévő munkahelyek lehetőség szerinti megtartásának, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának elősegítését, valamint – a hátrányos helyzetű, tartós munkanélküliek foglalkoztatása érdekében –, a közfoglalkoztatás biztosítását tűzte ki célul. A város munkanélküliségi helyzetét, a munkanélküliek ellátását és a közfoglalkoztatás szervezését a 2016. június 23-i ülésén értékelte a képviselő-testület, megerősítve a korábban megfogalmazott célokat.



A J-N-Sz Megyei Kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya áprilisi adatai alapján: Martfűn a munkavállalási korú népesség száma, a 2014-es 4800 főhöz, valamint a 2015. évi 4741 főhöz viszonyítva alacsonyabb, 4679 fő.

A munkanélküliség mértéke városunkban a tavalyi és az idei körzeti átlagnál is kedvezőbben alakult, 4,91%-ról 4,1%-ra tovább csökkent.

A nyilvántartott álláskeresők létszáma az előző évi 233 főhöz képest most 194 fő volt áprilisban. Csökkent a tavalyi áprilisi 21 főhöz képest a pályakezdő álláskeresők létszáma is, idén átlagosan 14 martfűi pályakezdőt regisztráltak a rendszerben.                                    

A tartós munkanélküliek száma (legalább 12 hónapja folyamatosan nyilvántartottak) 2015 áprilisához viszonyítva szintén csökkent, 51 fő helyett 44 főt tartott nyilván a foglalkoztatási osztály.

A folyamatos önkormányzati közfoglalkoztatás szervezése jelentősen hozzájárult az elmúlt időszakban is a munkanélküliség csökkentéséhez, amellyel sokan éltek is a munkanélküliek közül a városban.

Az elmúlt időszakban az önkormányzat továbbra is biztosította az önkéntes foglalkoztatási lehetőséget a közfoglalkoztatás mellett azok számára, akiknek a jogszabályi kötelezettségük: az ellátásuk továbbfolyósításához szükséges legalább 30 napos biztosítási idő megszerzése más módon nem megoldható.

Közfoglalkoztatásban a beszámolási időszakban összesen 424 főt foglalkoztatott az önkormányzat. A közmunka programokban pályázati önrész biztosítása nélkül, 123,7 millió forint állami támogatás igénybevételével valósult meg a tartósan munkanélküliek foglalkoztatása.

A közcélú foglalkoztatottak egyrészt közterületi kommunális jellegű, valamint az önkormányzati intézmények kisegítő, egyszerű feladatainak ellátásában vettek részt.

Az aktív korú munkanélküliek, egészségkárosodott személyek ellátását 2015 márciusa óta az önkormányzat helyett a J-N-Szolnok Megyei Kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatala folyósítja azok számára, akik szociálisan rászorultak és a közfoglalkoztatásba sem vonhatók be.

A megváltozott munkaképességűek további foglalkoztatásának elősegítésére a Főkefe Kft. ad lehetőséget. A kft. a városban lévő két telephelyéhez az önkormányzat bérleti díj megfizetése nélkül biztosítja folyamatosan az épületeit.

A munkáltatók eredményes munkaerő-toborzását, a martfűi munkanélküliek érdekében, térítésmentes teremhasználattal és a szervezési feladatok részbeni lebonyolításával segíti az önkormányzat.

Több sikeres kulturális közfoglalkoztatási programba is bekapcsolódott az önkormányzat, amelyekben 7 hónaptól 12 hónapig terjedő időszakra, 100%-os támogatottsággal, hat munkavállalót tudtak foglalkoztatni a kulturális, valamint a múzeumi feladatellátás területén.

Az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság előzetes ülésén Bakó Krisztián László, a J-N-Sz Megyei Kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának vezetője készséggel válaszolt a felmerülő kérdésekre.

– A munkanélküliek száma valóban csökkent városunkban, kivéve a magasan kvalifikált rétegben – emlékeztetett a képviselő-testületi ülésen dr. Despotov Svetozar. Bizottsága véleményét ismertetve, a szakbizottság vezetője azt is megállapította, hogy a közmunkaprogram összességében, a negatív tapasztalatoktól függetlenül is jól működik. A képzések terén a pályázatokat sokszor később írják ki, nehéz a létszámot biztosítani, és a képzési kínálat is gondot okoz. A nehezen kezelhető, munkamorált bomlasztó közmunkások negatív munkája a többi közfoglalkoztatottra is rosszul hat.

Összességében azonban abban, hogy a munkanélküliség kedvezően alakult az elmúlt egy évben Martfűn, kétségkívül jelentős szerepe van a közfoglalkoztatásnak, és annak, hogy ezt a sokat bírált, és valójában átmeneti megoldásként kínált foglalkoztatási lehetőséget az önkormányzat kiemelt fontossággal kezeli.

Herbály Jánosné