Egész napos sztrájk az általános iskolában Martfűn is

2016. április 20-án az ország egész területére, minden oktatási-nevelési intézményben egynapos sztrájkot hirdetett a Pedagógusok Sztrájkbizottsága. Az országos sztrájkfelhíváshoz a martfűi pedagógusok közül is sokan csatlakoztak.



– A Martfűi József Attila Általános Iskola 51 munkatársa közül 36-an döntöttek úgy, hogy ezen a napon beszüntetik a munkát – tájékoztatott Kovácsné Szántó Mária. A helyi sztrájkbizottság vezetője köszönetét fejezte ki a szülőknek, amiért az egész napos sztrájk idejére mindössze két kisgyermekre kértek felügyeletet. – Ezt úgy értékeljük, hogy a szülők egyetértenek a céljainkkal, az ő gyermekeik érdekében tettük meg ezt a lépést, döntöttünk a sztrájk mellett! – hangsúlyozta Kovácsné Szántó Mária, hozzátéve: bízik benne, hogy az országos sztrájkkal és más megmozdulásokkal, forgalomlassítással, az ötperces leállásra vonatkozó felhíváshoz való csatlakozással, mégis nyomást tudnak gyakorolni a kormányra.

Az oktatási intézmény biztosította az elégséges szolgáltatásokat, a gyermekek felügyeletét és étkeztetését is.

– A szülőknek az elmúlt hét pénteken tájékoztatást küldtünk a mai napról, egyben megköszönve, hogy támogattak bennünket a pénteki két órás sztrájkunkban. Felhívtuk a figyelmüket, hogy, ha nem tudják megoldani, a sztrájkhoz nem csatlakozó kollégák ezen a napon is biztosítják a gyermekek felügyeletét és étkeztetését.

Miközben a sztrájk zajlott, délben az iskola előtt szimpatizánsok gyülekeztek, csatlakozva ahhoz az ötperces akcióhoz, amellyel az oktatási és az egészségügyi dolgozók követeléseit nyomatékosították országszerte.

 A pedagógusok sztrájkbizottsága - amelynek tagja a Pedagógusok Szakszervezete, az Oktatási Vezetők Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet - április 5-én jelentette be országos pedagógussztrájk szervezését (MTI). Követeléseiket négy pontban határozták meg: ezek közé tartozik az állami intézményfenntartó központ átszervezése, feladatainak meghatározása oly módon, hogy az biztosítsa a köznevelési intézmények szakmai, gazdasági és munkáltatói önállóságát. Az iskolában pedagógus munkakörben alkalmazottak kötelező óraszámát heti 22 órában kell meghatározni. A sztrájkbizottság követeli, hogy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők részesüljenek havi rendszeres, keresetükön felüli többletjuttatásban, függetlenül attól, hogy milyen intézménytípusban dolgoznak, valamint azt, hogy a jövő évi költségvetés tárgyalásakor mindenképpen foglalkozzanak az oktatást-nevelést segítők bérének rendezésével. Követeléseik alapján meg kellene teremteni továbbá annak feltételeit, hogy az intézményvezető minőségi munkavégzésért járó minőségi bérpótlékkal ismerhesse el az átlagon felüli munkateljesítményt.

Herbály Jánosné