Az elmúlt néhány évben alapvetően megváltozott az önkormányzatok működése

Közmeghallgatást tartott Martfű Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2016. március 17-én, csütörtökön, a Művelődési Központban. Elsőként Martfű Város Önkormányzata 2016. évi költségvetéséről adott tájékoztatást dr. Papp Antal polgármester, majd az önkormányzati képviselők számoltak be tevékenységükről. Végezetül a fórum résztvevői mondhatták el közérdekű kérdéseiket, javaslataikat a képviselő-testület közmeghallgatással egybekötött, kihelyezett ülésén.



Dr. Papp Antal tájékoztatása alapján a 2016. évi önkormányzati költségvetés sarokszáma 1.301 millió forint, a kibővült feladatkört ellátó Városfejlesztési Nonprofit Kft. pedig 189 millió forintból gazdálkodhat az idei évben. Összességében közel 1,5 milliárdos éves költségvetésből gazdálkodik az önkormányzat. A bevételi oldalon nagyobb tétel a feladatfinanszírozásra kapott állami támogatás, amelynek 148 millió forintos összegéből azonban 140 millió forint visszavonásra kerül. Az intézményi támogatásokkal együtt összességében állami támogatásként 162 millió forinttal számolhat az önkormányzat, az e fölötti részt magának kell kigazdálkodnia. Jelentős, 600 millió forint helyi adóbevétel várható, és bevételként az előző évi, közel 400 millió forintos pénzmaradvány is az önkormányzat rendelkezésére áll. Egy adóellenőrzést követően a növényolajgyár, több évre elosztva, 96 millió forint iparűzési adó fizetése alól mentesül.

A költségvetés kiadási oldala három fő részből tevődik össze, köztük bérköltségekből. Az önkormányzat létszámkerete 95 főre csökkent, 29 fő az önkormányzati kft-hez, 9 fő pedig a Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálattól a Szolnoki Kistérséghez került át, a házi segítségnyújtás, a szociális étkeztetés és az idősek nappali ellátása feladatokkal. A szociális ellátások terén komoly átalakulás zajlik, jelentős jogszabályváltozásokkal. Jelenleg aki Martfűn házi segítségnyújtásra szorul és jogosult rá, igénybe veheti ezt a szolgáltatást a kistérségi ellátás kereteiben, amihez az önkormányzat komoly összeggel járul hozzá.

A működési kiadások körében, a gáz- és villamos energia fogyasztás terén folyamatos csökkenéssel számolhat az önkormányzat, köszönhetően a megvalósult és a várható energetikai fejlesztéseknek.

Beruházásokra közel 400 millió forintot fordíthat az idei évben az önkormányzat. Elkezdődik a Szolnoki úti kerékpárút kivitelezése, a Május 1 úttól a Kérész utcáig, a régi piactér felújítása, a Szolnoki úton új parkolóhelyeket alakítanak ki, és sor kerül a Rákóczi úti kerékpárút felújítására is. A Rákóczi út nem az önkormányzat kezelésében van, de ennek az útnak a felújítása is szerepel a tervezett megyei beruházások között. Áprilistól elkezdődik a nagy forgalmú Mandula utca felújítása, burkolat és járdaszélesítése, csatornázása is.

Több TOP-os (Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 2014-2020) pályázat beadási lehetőségéről, előkészítéséről döntött a képviselő-testület. Ezek közül az egyik az ipari park kialakítása, közel 400 millió forint értékben, a másik a városrehabilitációs program, szintén 400 millió forint bekerülési költséggel, két fontos épület felújítását jelentve. Újabb pályázati projekt, a zöldváros kialakítása pályázatban, a Művelődési Központ homlokzat felújítása, hőszigetelése, nyílászáró cseréje, a légtechnikai eszközök, a hűtés-fűtés rendszer tervezett felújítása – adott számot a jelentősebb beruházásokról és az önkormányzat pályázati elképzeléseiről dr. Papp Antal polgármester.

* * *

A közmeghallgatás folytatásaként az önkormányzati képviselők beszámolóit hallhattuk a közösségünk érdekében végzett egyéves tevékenységükről.

Gonda Istvánnénak alpolgármesterként az egyik fontos feladata, hogy az önkormányzat pályázatait segítse, részt vegyen azok előkészítésében. Tavaly nyár óta folynak a pályázatok előkészítő munkái, egyrészt a régebbi pályázatok felújításával, aktualizálásával, valamint az új pályázatok előkészítésével, terveztetésével.

Az önkormányzat tervezett pályázatai közül kiemelte a foglalkoztatást, az itt élő családok segítését célzó, a bölcsődét és az óvodákat is érintő beruházást. Az óvodai nevelés centralizálásával, a Május 1 úti óvoda épületéből, a Munkácsy úti óvoda bővítését követően, ide helyeznék a csoportokat, és a Május 1 úti óvoda épületét alakítanák át korszerűbb, emelt férőhelyű bölcsődévé. A GYED extrával sok fiatal anyukának megéri visszamenni dolgozni. A Művelődési Központhoz kapcsolódó pályázat pedig, a zöld város kép kialakításának keretében, a közművelődési intézmény épület energetikai megújítását célozza.

Fontosak lesznek azok a pályázati lehetőségek is, amelyek az utak, kerékpárutak felújítására, valamint a hatékony energiafelhasználásra, a megújuló energia használatának bővítésére vonatkoznak.

Gonda Istvánné a városmarketing feladatokban is kiemelt szerepet vállal, erősítve Martfű ismertségét, jó hírét. Ismét jelentős városunk kistérségi szerepvállalása. A járáson belül Martfű meghatározó ipari jellegű település. A foglalkoztatás segítése, támogatása talán Szolnok mellett városunkban követhető nyomon a legjobban.

Alpolgármesterként fontos feladatának tekinti a rendezvények koordinálását, a kapcsolatépítést, testvérvárosaink jó gyakorlatainak megismertetését. A helyi civilszervezetekkel is kiváló kapcsolatot ápol, megköszönve a civilszervezetek a város „életéhez” és a képviselői munkájához nyújtott támogatását.

A képviselő-testület sokat dolgozik az idősgondozás megnyugtató rendezésén. Az önkormányzat várja azt a pályázatot, amellyel bentlakásos idősgondozásra alkalmas épülete lehet a városnak. Részt vesz a szociális támogatási rendszert újraépítésében, az elsősorban önkormányzati segélyezés koordinálásában, kiemelt figyelemmel arra, hogy a jelenlegi segélyezési formák valóban eljussanak az érintettekhez.

Gonda Istvánné alpolgármesterként számos megyei és országos rendezvényen képviseli városunkat, és az önkormányzati bizottságok munkáját is segíti.

* * *

– Az oktatásnak a város életében fontos szerepe van, általa népesült be Martfű valamikor a ’40-es évek elején. Mára ez a szerep erősen megváltozott, hiszen az általános iskolának csak technikai fenntartója, a középiskolánál pedig csak a kollégiumi résszel foglalkozhat az önkormányzat. Így a Művelődési, Oktatási, Sport, Civil- és Egyházi Kapcsolatok Bizottsága feladatköre is jelentősen átalakult. E továbbra is széles spektrumban működő bizottság tevékenységét, ezzel együtt képviselői munkáját értékelte Rágyanszky István bizottságvezető.

Azzal, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz került az elmúlt év szeptemberétől, a középiskola helyzete konszolidáltabb lett. Az öt iskolából álló, kisebb közösség részeként megtalálta a helyét. Hosszú évek után a cipős képzésbe is sikerült tanulókat bevonni.

Az általános iskola működése is rendeződni látszik. Az oktatási intézmény még számos területen számít az önkormányzatra. Bármit hoznak az alapfokú oktatásban zajló változások, a bizottság nyitott arra, hogy a helyi általános iskola működését a lehető legnagyobb mértékben támogassa.

A bizottság másik fontos területe a művelődés. Tagjai a város kulturális életében jelentős szerepet vállalnak. Az egész éves programot, ünnepnaptárat közösen fogadja el a képviselő-testület az éves pénzügyi tervvel.

Rágyanszky István fontosnak tartja a hagyományteremtést, a hagyománytiszteletet. Ma már városunknak is van hová visszatekintenie, vannak gyökerei. Ebben nagy szerepet játszott az öt évvel ezelőtt megjelent Martfű könyv, amelyben azonban kevés martfűi személy szerepelt. Kezdeményezésére, bizottsága és a képviselő-testület támogatásával, városunk 30 éves évfordulójára, 2019 márciusára egy újabb könyv készül, amelyben azok a személyiségek kapnak teret, akik a múltban sokat tettek városunkért.

Martfűn a sporttámogatás jelentős összegű, több mint 1%-a a költségvetésnek, ami nem kis szó – hangsúlyozta Rágyanszky István. A bizottságvezető szerint a feladatuk az, hogy a „játékszabályokat” pontosítsák és be is tartassák, hiszen közpénzből támogatják a sportszervezeteket.

A város életében a civilszervezeteknek valóban nagy szerepe van. Fontos, hogy képviselőként tevékenyen részt vegyenek a civil közösségek életében. A civilszervezetek számára is támogatási rendszert biztosít az önkormányzat, meghatározott pályázati és elszámolási rendszerben.

Két erős egyház működik Martfűn, a Római Katolikus Gyülekezet és a Református Gyülekezet. Szükséges, hogy őket is erősítse az önkormányzat.

Rágyanszky István aktívan és konstruktívan vesz részt a képviselő-testület munkájában. A közmeghallgatáson a járdaépítést és a járdáknál a fák, bokrok visszavágását szorgalmazta.

Nemzeti elkötelezettségéhez híven a testvérvárosi kapcsolatokat azért is fontosnak tartja, hogy a határon kívül rekedt nemzettársainkkal éreztessük: velük vagyunk.

* * *

Horváth Endréné a Művelődési, Oktatási, Sport, Civil- és Egyházi Kapcsolatok Bizottsága tagjaként összegezte az elmúlt évben végzett munkáját. Továbbra is a város jövője szempontjából kiemelkedően fontos kérdések megvitatása és döntések várnak a képviselő-testületre. Andrea bízik benne, hogy képviselőtársaival a város számára a legjobb utat választják. Fontosnak tartotta elmondani, hogy a döntéseknél mindig kinyilvánítja a véleményét, és kiáll az őt támogatók mellett. Leginkább az oktatás és a sport terén mozog otthonosan. Az elmúlt években számos ilyen témájú döntés született a testületben, mint a martfűi fiatalokat támogató Griff ösztöndíj, vagy a kezdeményezésére létrejött, mára hagyománnyá vált, ifjú sportolók díjazása. Hangsúlyozta, hogy a helyi sportegyesületek a jövőben is számíthatnak a támogatására.

Aktívan részt vesz a városi futó- és aquatlon versenyeken, a városi rendezvényeken, a testvérvárosi kapcsolatok ápolásában. Külön kiemelte a vasútállomás jubileumi emléktábla avatásában, a zöldövezet programban, az ÖrökZöld Tisza Fesztivál és az autómentes nap szervezésében való közreműködését.

A legutóbbi időben a Posta garázssor és a város közlekedési rendjének felülvizsgálata érdekében fordultak hozzá a város lakói.

* * *

Vass Éva szívén viseli a martfűi emberek sorsát. Nyugdíjba vonulását követően nyílt lehetősége igazán arra, hogy sokkal többet tegyen az itt élőkért. A nehéz körülmények között élő, anyagi, érzelmi és egyéb problémákkal küszködő családok felé fordulva, megalapította a Máltai Szeretetszolgálat martfűi önkéntes csoportját. Innen jött a felkérés, hogy induljon el a 2014-es önkormányzati választásokon.

A képviselő-testületben is a jóléti területen keresett feladatot, de korábbi, négy évtizedes szakmai múltja alapján a Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság tagjaként erősíti a testületet. A pénzügyi, gazdasági folyamatok vizsgálatát végzi, amiből külön is kiemelte az önkormányzati nonprofit kft. gazdálkodásának áttekintését. A kft. jelentős vesztesége, kintlévősége miatt itt mindenképpen változtatásra volt szükség. A társaság tevékenységi körének bővítésével, felelősségteljesebb vezetéssel mára sokkal pozitívabb állapotot mutat a kft. gazdálkodása.

A civil- és sporttámogatásként átadott közpénzek elszámolása szigorú. Vass Éva az önkormányzati támogatások időszakos átvizsgálásába is bekapcsolódott. Bizottsága több területen változtatott, hogy ezek a pénzek valóban Martfű város javát, kimondottan azt a tevékenységet szolgálják, amiért a támogatást kapják.

Közéleti munkája nagy részét a szeretetszolgálati tevékenysége tölti ki. Az elszegényedettek, az idősek, a nehéz körülmények között élők helyzetén próbál a testületi munkájában is segíteni. A képviselő-testület tagjaként lakhatásuk megoldását szorgalmazza, a bérlakások felújításával, olcsóbb fenntarthatóságával és szociális bérlakások kialakításával. Szerinte az önkormányzatnak komoly energiát kell arra fektetnie, hogy a jelenlegi szociális ellátórendszer valós segítséget tudjon nyújtani.

Önkormányzati képviselővé választásakor azt ígérte, hogy támogatja a fiatal közösségeket, új színt hozva a város életébe. Teljes képviselői tiszteletdíját felajánlva segíti a Martfűi Ifjúsági Csoport (MICS), a Magyar Máltai szolgálat helyi csoportja és más civilszervezetek működését. A szeretetszolgálat épületét az önkormányzat biztosítja, de minden másról maguknak kell gondoskodniuk a martfűi csoport tagjainak.

* * *

Szekeres Mónika Gizella a Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság döntés előkészítő, véleményező és javaslattevő munkáját erősíti, emellett a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Turisztikai Albizottság elnöki tisztségét is ellátja. Városunkat regisztráltatta a Föld Órája akció figyelemfelhívó kampányába, közreműködésével az önkormányzat is csatlakozik a Bunge és a Heineken közút menti hulladékgyűjtési akcióihoz, Tisza parti szemétgyűjtési akciókat szervez, koordinálja a Te szedd! országos akció helyi kampányát és a Legszebb konyhakertek mozgalomban való részvételt. Kezdeményezésére a Váci Egyházmegye által szervezett konyhakert programhoz is csatlakozott városunk. Albizottsága évente meghirdeti a Szép Környezet önkormányzati pályázatot, értékelve a jelentkezők otthonainak környezetét.

Mónika szervezi a Mobilitási hét keretén belül a martfűi Autómentes napot, a közlekedési felügyelet közreműködésével. Az általános iskolában átvizsgálták a gyerekek kerékpárjait, az óvodában interaktív foglalkozást tartottak a felügyelet munkatársai, a gyerekek ismerkedhettek a rendőrség, a tűzoltóság, a közlekedési felügyelet és a mentők tevékenységével. A helyi iskolákban a közlekedéssel kapcsolatos előadást tartottak a Szolnoki Rendőrkapitányság munkatársai. A nap közös bringázással zárult.

Számos esetben tolmácsolja a képviselő-testületi üléseken a lakosság által felvetett kérdéseket. Kiemelten foglalkozik a város küllemével kapcsolatos témákkal.

Szekeres Mónika Gizella fontosnak tartja a képviselői munka hatékonyságát tekintve, hogy képviselőként közvetlenül is fordulhatnak az önkormányzati intézményekhez, és azok minden esetben igyekeznek segíteni tevékenységüket.

* * *

Despotov Svetozar, települési képviselőként, konstruktívan gondolkodva igyekszik a leg felelősségteljesebben dönteni. Az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság elnökeként jelentős bizottsági munka is hárul rá. Az évente több mint húsz alkalommal ülésező bizottság tevékenysége igen szerteágazó, segélyekről, ösztöndíjakról döntenek és előkészítik a szociális kérdésekkel kapcsolatos képviselő-testületi döntéseket.

A bizottsági munka során támaszkodnak a hivatal szakapparátusára és a családsegítő szolgálat vezetőjének munkájára. – Nem könnyű időszakban vezetem ezt a bizottságot. Nagy változások történtek a szociális szféra területén, és ezek a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetőek pozitív változásoknak. Az állam a szociális támogatások egy részéből nemes egyszerűséggel kivonult. A helyi szakapparátus, a lehetőségekhez képest, egy egészen jó rendszert hozott lére – fogalmazott dr. Despotov Svetozar, hozzátéve, hogy ezt a rendszert folyamatosan frissítik, alakítják.

Szintén a jogszabályi környezet változása miatt, az önkormányzat nagyon jól működő intézménye, a családsegítő szolgálat „feldarabolása” is elkerülhetetlen volt. – Öröm, hogy a rászorultak, a gondoskodásban részesülők túlnyomó többsége megkapja az eddigi szolgáltatásokat. A házi segítségnyújtás ingyenessé vált és a szociális étkeztetés is kevesebbe kerül az érintettek számára.

További kiemelt feladatként a szociális ösztöndíjrendszer felülvizsgálatát, valamint egy ún. „időstérkép” elkészítését jelölte meg a szakbizottság vezetője. A civil szervezetekre és a családsegítő szolgálatra is támaszkodva, felmérik a legrászorultabbak, a krízishelyzetben lévők teljes körét. Sokan nem is tudnak arról, hogy milyen támogatási lehetőségeik vannak, ezért a szociális felmérés során a tájékoztatás is fontos szerepet kap.

Dr. Despotov Svetozar az egészségügyi központ környékének forgalomrendezését is szorgalmazta a közmeghallgatáson.

* * *

Tarjányiné Tasnádi Edit a hatodik képviselői ciklusát kezdte el 2014 októberében. Ezt megelőzően két évtizedig az Oktatási, Művelődési, Sport, Civil- és Egyházi Kapcsolatok Bizottsága elnökeként dolgozott. Bizottságvezetést már nem vállalt, de új bizottságában, az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottságban a régi tudások és tapasztalatok kamatoztatásával tevékenykedik, aktívan bekapcsolódva a város életébe. Önkormányzati képviselőként és bizottságában is értékmegőrző, jövőnk érdekében megvalósítandó és a fiataljaink itt tartása és nevelése terén fontos és kiemelt célokat szeretne az elkövetkező időben megvalósítani.

A szociális törvény változása miatt jelentős feladatok hárultak az önkormányzatra. Az, hogy kistérségi szintre került a szociális ellátás, sok esetben bővítette a palettát, anyagilag segítette a rászorultakat, de Tarjányiné Tasnádi Edit szerint egy településen a jelzőrendszer hatékonysága, hogy odafigyeljünk egymásra, hogy jelzéseket adjunk a környezetünkben élők problémáiról, az segíti igazán hatékonyan az együttműködést. Éppen ezért mini szociális térkép készítését tervezik. Bizottsága vállalta, hogy a településen élő idős emberek problémáit feltérképezi.

Tarjányiné Tasnádi Edit eddigi munkásságában is igyekezett akár munkahelye, akár a szűkebb vagy tágabb környezetében élők problémáit segíteni, továbbvinni, segítő kezet nyújtani az itt élő embereknek, és ezt szeretné a továbbiakban is.

* * *

Dr. Urbán-Szabó Béla, a Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság elnöke elsőként köszönetet mondott bizottsága tagjainak az elvégzett munkáért, és azért, hogy – különösen Vass Éva belépésével – ilyen erős pénzügyi bizottság működhet ebben az önkormányzati ciklusban. A bizottság munkájának egyik területe az ügyrendi kérdések, amelyek lényege, hogy jogszerűek legyenek a képviselő-testület határozatai. A polgármesteri hivatal apparátusáról is elismeréssel szólt, mert olyan előkészített anyagokat kap a bizottság, amelyekkel szinte nincs ilyen probléma. Törvényességi felügyeleti eljárás a martfűi önkormányzattal szemben a legritkább esetben indul.

Pénzügyi szempontból a bizottság legfőbb feladata, hogy az önkormányzat stabilan tudjon működni, a finanszírozhatósága a városnak mindig megmaradjon, és beruházásokra, fejlesztésekre is jusson.

Végre megkapta a város azt a pénzt, amit a kormány azoknak az önkormányzatoknak ígért, amelyeket adósság szempontjából nem kellett konszolidálni. Az így kapott 182 millió forint pályázati úton meghatározott célokra fordítható.

A pénzügyi bizottságnak a közpénzek jogszerű felhasználása, ellenőrzése és biztosítása elsődleges feladata, amiben folyamatosan sikerül előrelépniük.

Dr. Urbán-Szabó Béla is jelentős eredménynek tartja az önkormányzati kft. működésének normalizálását. Pénzügyileg leglabilisabb az ingatlan terület, működési szempontból pedig sok bizonytalanság van a hulladékgazdálkodásban, elsősorban a töménytelen jogszabályváltozás miatt.

A tervezett önkormányzati beruházásokról szólva a bizottságvezető elmondta, hogy ezek óriási feladatokat rónak az apparátusra és a képviselő-testületre is. A mostani szabályok értelmében minden beruházási fázishoz bizottsági és testületi döntésre lesz szükség.

Az elmúlt néhány évben alapvetően minden megváltozott az önkormányzatok működésében, és alapvetően megváltozott mindennek a finanszírozása. Ha ebből a lakosság keveset érzett, az annak tudható be, hogy a hivatal dolgozói, a képviselő-testület és az önkormányzati bizottságok tagjai zökkenőmentessé tudták tenni ezeket a változásokat.

Az, hogy Martfű finanszírozási szempontból jó helyzetben van, relatív a jövő szempontjából. Jogszabályi, jogalkotói kérdés, hogy ez mennyire fog megmaradni.

Egy önkormányzat működésében lényeges kérdés a település megtartó képessége. A mai jogi és pénzügyi feltételek között ennek a legnehezebb megfelelni – hangsúlyozta dr. Urbán-Szabó Béla, utalva az önkormányzat korlátozott foglalkoztatást elősegítő lehetőségeire: a helyi adószabályozásra és a vállalkozások számára megfelelő ingatlanok biztosítására.

* * *

A Martfű Magazin ma már minden itt élő számára elérhetővé teszi a legfontosabb önkormányzati információkat. Az önkormányzathoz bárki fordulhat a problémáival, a városvezetés, a képviselők elérhetőek – utalt a közmeghallgatási iránti alacsony érdeklődés lehetséges okára dr. Papp Antal.

 A civilszervezetek támogatása komoly átalakuláson ment át az utolsó pár évben a törvényi változások miatt. Idén még tovább szigorodtak a támogatási lehetőségek, számítógépes rendszerben kell rögzíteni az önkormányzati támogatásokat, amelyeket központilag hagynak jóvá – tájékoztatott a polgármester.

Az önkormányzati kft. valóban kezd jól működni, az önkormányzatot és a város lakosságát szolgálva – erősítette meg dr. Papp Antal. Martfűn minden hulladékot elvisznek, és a környezetre is nagyon ügyel az önkormányzat.

Ha egy ország nem tudja megoldani a szociális problémákat, akkor az önkormányzat sem fogja tudni megoldani azokat– utalt a szociális változásokra, hozzátéve, hogy az elesetteken minden esetben próbálnak segíteni.

Sok a bizonytalansági tényező, nagy átalakulások folynak továbbra is az államigazgatási rendszerben, nem látjuk a végét – hangsúlyozta. Mindenki, aki valahol lakik, az önkormányzathoz, a helyi polgármesteri hivatalhoz fordul segítségért, és nincs is lehetősége elutazni egy járási hivatalhoz.

A közmeghallgatáson elhangzottakból megtudtuk, hogy a város parkjaiban a kiszáradt és a vírusfertőzött fákat jelölték meg, ítélték kivágásra, szakértők bevonásával. Az erről készült jegyzőkönyv mindenki számára elérhető a polgármesteri hivatalban. A parkfelújítás folyamatos lesz, figyelemmel a fák élettartamára, és a kivágott fák helyére a többszörösét ültetik.

A Tisza-parti erdősávban a KÖTIVIZIG gazdálkodik. A korszerű erdőkezelésnek megfelelően, folyamatosan végzik a fakivágásokat.

A leendő ipari parkot és a 442-es utat közvetlenül összekötné az önkormányzat, nem a Kérész utcát terhelné az oda vezető forgalom. Ez az útfejlesztés az ipari park fejlesztésére benyújtandó önkormányzati pályázatban is szerepel.

Az ipari park területének az egyik tulajdonosa az önkormányzat, a másik egy cég, amely ellen felszámolási eljárás folyik. Az eljárás befejezését követően, várhatóan még ebben az évben akár megvehetővé is válik ez a terület. A harmadik része az év végére elkészülő, új településrendezési terv alapján válna ipari területté – tájékoztatta a közmeghallgatás résztvevőit dr. Papp Antal.

Herbály Jánosné