Két évtized után is több mint hobby

20 éves a Rejtvényfejtők Klubja, a Művelődési Központ Könyvtárának kiscsoportja. A klub Bakos András kezdeményezésére jött létre, aki a közösség két évtizedes működésének teljes folyamatát végigkísérte. András szinte minden országos bajnokságon sikerrel szerepel. Tavaly a mesterfokú pontversenyben 2. helyen végzett.



– Amikor elkezdtem, kis rejtvénybemutatókra meg házi versenyekre gondoltam, meghonosítva a rejtvény szeretetét Martfűn is. A versenyeken, Békéscsabától Tatabányáig láttam az ottani rejtvényfejtő közösségeket, és szerettem volna egy ilyen csoportot itt is.

A martfűi rejtvényfejtők havi rendszerességgel találkoznak, megbeszélve a versenyeket, az eredményeket.

A Rejtvényfejtő Klub, a Művelődési Központ szervezésében, hangulatos ünnepség keretében emlékezett meg 20 éves fennállásáról. A közösség működésének kiemelt pillanatairól készült fotókkal, a kiváló eredményeket felidéző oklevelekkel és természetesen „rejtvényes” tortával ünnepeltek.

Már javában tart a 2016-os rejtvényfejtő idény. A rejtvényfejtők túl vannak az idei Top 12 versenyen, ahová az előző év legjobbjait hívják meg. Február elején, Budapesten, a Rejtvényfejtők Napján, rejtvénysziget kategóriában Bakos András ismét a legjobbnak járó elismerést vehette át.

András szerint a rejtvényfejtés kiváló az agy karbantartására, kikapcsolódásra és a versenyeken igazán jó a közösség is. Kérdésemre válaszolva azt is elmondta, hogy bizony előfordul olyan rejtvény, ami neki is kihívást jelent, és talán éppen ez teszi számára két évtized után is több mint hobbyvá a rejtvényfejtést.

Bakos András családi okok és többműszakos munkarendje miatt a klub vezetését a továbbiakban már nem tudja vállalni. A versenyzést azonban töretlenül folytatja, és a klub működését is segíti.

Pápai Jánosné Zsuzsika, a klub új vezetője a húszéves évforduló alkalmából készült beszámolója alapján 1995. október 3-án 13 rejtvényfejtővel és 6 pártoló taggal alakult meg a Rejtvényfejtők Klubja, Bakos András és Csernus Gyuláné Erzsike szervezésében.

A klub alapító tagjai Bakos András, Bakos Ferenc, Csernyán Lászlóné, Fekete László, Földi Tibor, Gergely Edit, Hegedűs Sándorné, Köteles Istvánné, dr. Lengyel Lajosné, Makai Lászlóné, Marossy Ödönné, Papp Ferenc, Rabné Csík Éva, Szilágyi Dezső és Szöllősi József voltak.

Csernus Gyuláné, Hegedűs Sándor, dr. Lengyel Lajos, Marossy Ödön, Pápai Jánosné és Csizmadia Gyula pártoló tagként segítették a rejtvényfejtő közösség munkáját.

Az évek során sokan kapcsolódtak be a klub életébe: Bozó Józsefné, Czibrán Róbert, Czeglédi István, Stonawski József és Stonawskiné Klárika, Lefor Petra, Barhács Andrea egy-egy versenyen is részt vett. Nem csak kipróbálták, a közösség tagjai is maradtak Takácsné Pápai Ilona, Holló Jánosné, Gaálné Szabados Ilma és Bérczy János.

– Kezdetben ismerkedtünk a lehetőségekkel, egyáltalán milyen tevékenység folyik egy ilyen klubban. Ezzel Bakos Bandi, a mesterünk – aki a szó szoros értelmében is a rejtvényfejtés mestere volt már akkor is – ismertetett meg bennünket – idézte fel a klub alapításának időszakát Pápainé Zsuzsika, a könyvtár későbbi vezetője. – Csernusné Erzsike, a könyvtár vezetője anyai gondoskodással segített, adminisztrált, a pályázati lehetőségeket kereste a klubtagok számára. Csizmadia Gyula, fontos pártoló tagunk pedig az utazások megszervezéséhez, a turisztikai kedvezmények igénybevételéhez nyújtott maximális segítséget.

Mesterünktől megtudtuk, hogy vannak komoly pontszerző, országos versenyek, s az is fontos, hogy ezeken részt vegyenek klubtagjaink. Kiemelt helyszínek lettek számunkra Sárvár, Békéscsaba, Pécs, Kalocsa, Szabadszállás, Balassagyarmat, Kiskunhalas, Makó, Szeged, stb.

Nekibátorodva bekapcsolódtak rejtvényfejtőink is az országos versenyekbe, beléptek a Rejtvényfejtők Országos Egyesületébe. Hamarosan országszerte megismerték a martfűi klubot. Jó hírét vitték városunknak s szép eredményeket értek el, amiről, csapat és egyéni szinten is számos kupa és oklevél tanúskodik a könyvtári vitrinben.

 A rejtvényfejtő klub tagjai nem csak elmentek az országos pontszerző versenyekre, de 1998-ban Martfűn is szerveztek egyet. Az azóta évente, a Martfűi Ünnepi Napok keretében megrendezett verseny mára hagyománnyá vált. Az ország minden részéből fogadnak száznál is több versenyzőt. A város befogadta a versenyt és támogatja, a Művelődési Központ munkatársai pedig ideális körülményeket teremtenek hozzá. A sikeres rendezéshez az évek során többen hozzájárultak, a BUNGE Zrt. és az Ibolya Virágszalon támogatására ma is számíthatnak.

A rejtvényfejtők évente több különleges megmérettetésen is részt vehetnek. Ilyen a 60+Szenior verseny Újbudán, amit négy kategóriában rendeznek, és amelyen a klub új tagja,  Bérczy János először vett részt Haladó kategóriában, és 3. helyezést ért el.

A mesterek meghívásos versenye a TOP 12 Drelicska Attila emlékverseny, melyen az első 12 helyezett mester, és a mesterek közé feljutó, legjobb eredményt elérő mesterjelölt versenyzők vesznek részt.

A Füles 50. születésnapján a lap első száma megjelenésének évfordulóját, február 3-át a magyar rejtvényfejtők napjává nyilvánították. A ROE a Füles Szerkesztőségével közösen rendez versenyt ezen a napon. Idén februárban 15 kategóriában versenyezhettek a jelentkezők. Itt adták át az előző évi pontverseny kupáit is. Bakos András 2010-ben háromszor egymásután elnyerte a Füles kupát, így végleg hazavihette azt. A mesterek között is az élmezőnyben, az első három helyezett között foglal helyet már 20 éve folyamatosan.

A klub eredményeinek elismerése volt a Martfű Városért Díj 2009-ben.

2011-ben Bakos András mester 3., Lengyel Lajosné Katika mesterjelölt 3., Csernyán Lászlóné Marika  haladó 8., Makai Lászlóné  haladó 9., Szilágyi Dezső haladó 10. helyezett lett. Csapatban 3. hely.

2012-ben Bakos András mester 3., Lengyel Lajosné mesterjelölt 8., Marossy Ödönné  haladó 3., Szöllősi József haladó 4., Csernyán Lászlóné haladó 10., Mesterjelölt csapat 1., Haladó csapat 2.

2013-ban Bakos András 3., Lengyel Lajosné 4., csapatban 4.

2014-ben Marossy Ödönné Erzsike  haladó 1, Bakos András  mester   2., Lengyel Lajosné Katika mesterjelölt 5., Makai Lászlóné Rozika  haladó 5., Rabné Csík Éva mesterjelölt 11. a mesterjelölt csapat 2. helyezést ért el.

2015-ben Bakos András a mesterek között 2., Takácsné Pápai Ilona kezdő 11. és Makai Lászlóné haladó 12. a mesterjelölt csapat 6. helyezést ért el.

Minden hónap második hétfő 15 óra a rendszeres találkozások időpontja a Városi Könyvtárban. A rejtvényfejtők egy nagycsalád, különleges családtagokkal. Az évente ismétlődő versenyeken örömmel találkoznak, sok barátság szövődik. Az otthoni rejtvényfejtés magányos tevékenység. Aki vállalja, hogy eljár a találkozókra, érzi, hogy egy nagy közösséghez tartozik. Igaz, ez áldozatokkal is jár, vannak költségei, utazás, szállás, nevezési díj, stb., de az élmény megéri.

Aki a fentiek alapján kedvet kapott a rejtvényfejtéshez, a klub megismeréséhez, azt szeretettel várjuk! – bíztat beszámolója végén Pápainé Zsuzsika, a Rejtvényfejtők Klubja új vezetője.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez>>>