Szelektív hulladékgyűjtés – Válogassuk, tapossuk és mossuk is ki!

Újabb jelentős fordulópontjához érkezett városunkban a szelektív hulladékgyűjtés. A „házhoz menő” gyűjtési rendszer további korszerűsítése érdekében, a 2015 áprilisától használt, papír-, műanyag- és fém csomagolási hulladék gyűjtésére alkalmas sárga és fehér zsákokat sárga fedelű, 120 literes műanyag hulladékgyűjtő edények váltották fel. A szelektív gyűjtőedények első ürítési napja 2016. január 14. csütörtök volt. A szelektíven gyűjtött hulladék elszállításáért nem kell külön fizetni.



2015 októberétől a Kétpói Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszerhez csatlakozott az önkormányzat, amivel jogosulttá vált szelektív hulladékgyűjtő edények bérlésére, a zöldhulladék komposztálása ingyenes lett, a hulladék ártalmatlanítási költsége csökkent.

A 120 l-es sárga fedelű hulladékgyűjtő edények bevezetése a kft gazdasági számításai alapján kedvezőbb gyűjtési mód, mint a zsákos gyűjtés. Az elkülönítetten gyűjtött, újrahasznosítható hulladékkal a lerakókba kerülő hulladékmennyiség is kevesebb lesz.

– Milyenek a tapasztalatok, hogyan kezeli a lakosság a szelektív gyűjtést? – kérdeztem Urbánné Lazák Emesétől, a kft. hulladékgazdálkodási ágazatvezetőjétől.

– Igazából a zsákos gyűjtés helyett azért is szerettük volna a sárga fedelű kukákat bevezetni, mert a zsákok visszagyűjtésekor azt tapasztaltuk, hogy a lakosságnak csak a fele vett részt a házhoz menő gyűjtésben. A célunk az, hogy minél több hasznosítható hulladékot tudjunk összegyűjteni, és a 120 literes edényeket talán nagyobb gyakorisággal fogják használni.

– Mennyire általános a szelektív gyűjtés szabályainak betartása?

– Voltak gondok, de az idő előre menetével azt tapasztaljuk, hogy ténylegesen az került a zsákokba, ami belevaló. A papír, a műanyag és a fémhulladék gyűjtőedénybe helyezésével az a gondunk is megszűnik, hogy a fémhulladék gyűjtésére szolgáló fehér zsákokat már előttünk összeszedték.

– Hogyan lehet kezelni, ha a szelektív gyűjtőedényekbe nem megfelelő módon kerül bele a hulladék?

– A helyi rendelet alapján csak azt a hulladékot szállítjuk el, amit valóban válogatva gyűjtöttek. Az edényeken feltüntettük, hogy mit tartalmazhatnak. Ha a konténer vagy a gyűjtőedény idegen anyagot, ételmaradékot vagy kommunális jellegű hulladékot tartalmaz, akkor csak kommunális hulladékként tudjuk kezelni. Nem kerülhet a szétválogatható és hasznosítható hulladékok közé, külön ártalmatlanítási díj ellenében, hulladéklerakóba kell szállítanunk.

Az ilyen eseteket fényképpel és jegyzőkönyvvel is dokumentáljuk. Az ingatlantulajdonost először csak felszólítjuk a megfelelő szelektívhulladék-gyűjtésre, később a hulladék ártalmatlanítási díjaként az ürítési díj is kiszámlázható.

A hulladékgyűjtő-szigeteken található szelektív gyűjtő konténerek is sokszor tartalmaznak nem oda való hulladékot, így azok teljes tartalmát kommunális hulladékként kell elszállítanunk. 

Munkatársaink kézzel válogatják a szelektíven gyűjtött hulladékokat, ezért arra szeretnénk kérni a lakosságot, hogy mossák ki az üdítős, tejes flakonokat és a fémdobozokat a kellemetlen szag és a folyadék szétfolyásának elkerülése érdekében.

A szelektív hulladék válogatása a Tisza Ipartelepen, a volt Opar csarnokban zajlik. Veres Gábor, a Martfűi Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője egy új tömörítő gép beszerzéséről is tájékoztatott, amelytől a szállítási és a tárolási költségek jelentős csökkenését várják. Az új eszközzel műanyag-, papír- és fémhulladék is tömöríthető, bálázható.  

Herbály Jánosné