Cél a magas színvonalú alapellátás megtartása, a szakellátások bővítése

2014-ben Martfű egészségügyi ellátásában a legnagyobb változás az Egészségügyi Központ felújítása volt, amely lehetővé tette a gyermekorvosi rendelő és a védőnői szolgálat beköltöztetését is a központi épületbe. A szigetelés, a nyílászárók cseréje gazdaságosabbá tette az épület működését. A lakosság örömmel fogadta a gyógytorna beindulását is városunk megújult egészségügyi intézményében.



A Martfű város egészségügyi ellátásáról készült tájékoztatót a 2015. szeptember 30-i ülésén értékelte a képviselő-testület. A lakosság egészségügyi ellátása a 2014-es, vizsgált időszakban folyamatosan, panaszmentesen zajlott.

A beszámoló szerint az egészségügyi ellátás terén továbbra is cél az alapellátás magas színvonalának megtartása, a szakellátások bővítése, a szűrővizsgálatok minél szélesebb körben történő megszervezése. Emellett az ügyeleti rendszer felülvizsgálatát is feladatul tűzte ki a képviselő-testület.

Martfűn az egészségügyi alapellátásban három felnőtt háziorvosi, egy gyermekorvosi, kettő fogorvosi praxis, foglalkozás egészségügyi alapellátás, továbbá védőnői szolgálat vesz részt. Az ellátáshoz tartozik még fizikoterápiás szolgáltatás, gyógytorna, laboratóriumi vérvételi lehetőség, valamint különböző szakrendelések, melyek egy kivételével magánrendelésként működnek.

Az ügyeleti betegellátást egy sürgősségi betegellátásra szakosodott cég, az Emergency Service Kft. végzi.

Martfűn elsősorban a születésszám csökkenés, valamint az elköltözések miatt a lakosság száma évek óta csökken, a betegellátási számok viszont nem csökkennek, mert a lakosság átlagéletkora folyamatosan nő. A lakosság számát figyelembe véve a komplex alapellátás, teljes mértékben lefedi Martfű egészségügyi igényét.

A háziorvosok, a gyermekorvos és a fogorvosok vállalkozási formában, területi ellátási kötelezettséggel dolgoznak. Az orvosi alapellátást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozza a praxisokkal kötött szerződések alapján.

Orvosaink és a mellettük dolgozó asszisztencia több évtizede folyamatosan végzik az egészségügyi szolgáltatást, személyi változások nélkül. A hosszú távú orvos-beteg kapcsolat biztonságossá és bensőségessé teszi az egészségügyi ellátást.

Martfű önkormányzata foglalkozás-egészségügyi alapellátással is rendelkezik, mely elsősorban az önkormányzat és az önkormányzat működése alatt álló intézmények dolgozóinak foglalkozás-egészségügyi vizsgálatát végzi.

2005-óta helyben biztosított a laboratóriumi vérvételi lehetőség. A vérvételt szakápolónő végzi, az önkormányzattal kötött szerződés alapján.

A két fogorvos több évtized óta dolgozik Martfűn. A fogorvosok is OEP finanszírozási szerződés alapján dolgoznak, területi ellátási kötelezettséggel.

Az egészségügy működtetése önkormányzati feladat, melynek működési költségéhez a vállalkozó orvosok hozzájárulnak. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fix összeget biztosít a praxisok működéséhez. 2012-2014 között lehetőség nyílt pénzt igényelniük az OEP-től bizonyos műszerekre, számítógépre, telefonra, sürgős betegellátást szolgáló berendezésekre, a jobb és korszerűbb betegellátás érdekében.

A háziorvosi rendeléseken 2013-ban és 2014-ben is közel 38 ezren jelentek meg. A rendelők forgalma átlagosan 45-50 fő naponta, mely télen vagy járványos időszakban ennek kétszeresére is nőhet.

A háziorvosok fontosnak tartják az orvos-beteg kapcsolat elmélyítését. A betegek betegségükkel kapcsolatos magyarázatot rendszerint a háziorvosi rendelőkben kapnak a szakrendelők zsúfoltsága miatt.

Az akut ellátás egyre inkább a mentés feladatává válik, ők rendelkeznek professzionális eszközökkel, illetve erre kiképzett szakemberekkel. A háziorvosok is részt vesznek a sürgős betegellátásban, de a fő feladat ma már a betegségek megelőzése, szűrése, illetve a meglévő betegségek karbantartása, gondozása. Elengedhetetlen a személyre szabott ellátás és terápia, melynek alapja a bizalmas orvos-beteg kapcsolat. Az évtizedek óta Martfűn dolgozó háziorvosok minden igyekezetükkel próbálnak ennek eleget tenni, sokszor a betegek egészségügyi ellátásán túl, szociális problémáikkal is foglalkozva.

Martfű Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be 2012-ben az egészségügyi központ korszerűsítésére, akadálymentesítésére, szigetelésére, fűtéskorszerűsítésre, valamint az alapellátások koncentrált helyen történő ellátására. A pályázat feltétele volt a kis létszámú helyettesített gyermekorvosi körzet megszüntetése, a helyettesített védőnői körzet betöltése, az alapellátások koncentrálása.

Az átalakítás során a központi épületben kapott helyet a gyermekorvosi ellátás és a védőnői szolgálat. A gyermek háziorvosi körzet teljesen elkülönülve a felnőtt háziorvosi körzetektől a földszinten kapott helyet, a védőnők szintén leválasztva a felnőtt betegellátástól, az emeleten dolgozhatnak. Az iskolaorvosi és ifjúságvédelmi rendelés is a központi épületben kapott helyet.

Az épület gazdaságos működését lehetővé teszi egy új kondenzációs kazán működése, az épület teljes szigetelése, valamennyi nyílászáró teljes cseréje. Lényeges előrelépés az intézmény akadálymentesítése, lift beszerelése, ami nélkül az épület működési engedélyét nem hosszabbították volna meg.

A gyermekorvosi rendelő beköltözése nem zavarta meg a felnőtt betegellátást, sikerült a két rendelést teljesen elkülöníteni egymástól. A lift rendkívül nagy szolgálatot tesz elsősorban a mozgáskorlátozott betegek ellátásában, így megoldódott a vérvételi lehetőség, a fogorvosi ellátás és az intézmény új szolgáltatása a gyógytorna számukra is.

A gyermek egészségügyi ellátás terén 2013 júniusától egy gyermekorvosi körzet működik. Az orvosi munkát szakképzett ápolónő segíti. 2014-ben a bejelentkezett 0-18 éves páciensek száma 895 fő volt, a betegforgalom pedig meghaladta a 8200 főt.

Az új rendelőbe költözéssel a gyermekorvosi és a védőnői csecsemő-tanácsadás kettévált városunkban. Ennek oka egyrészt, hogy önálló védőnői munkát, tanácsadást ír elő egy 2005 januárjától hatályba lépett rendelet, másrészt a költözéssel távol került egymástól a két szolgálat. A szülőknek így többször kell hozniuk a gyermeküket, amit a két szolgálat rugalmasan igyekszik áthidalni.

Az iskolaorvosi munkát az általános iskolában és az óvodában is a gyermekorvos végzi a védőnőkkel együttműködve.

 2014-ben is megkapták a HPV védőoltást azok a 13. évet betöltött martfűi lányok, akiknek szülei ezt kérték. A 2014/2015 tanévtől ez a védőoltás bekerült a választható iskolai kampányoltások közé.

A Védőnői Szolgálat évtizedek óta kulcsfontosságú szerepet tölt be a nő-, anya-, csecsemő-, gyermek-, ifjú- és családvédelemben. A társadalmi, gazdasági változások, a lakosság kedvezőtlen egészségi állapotának alakulása újabb és újabb kihívások elé állítják a védőnőket.

Városunkban három védőnői körzet van, mind a három státuszt főállású védőnő látja el. A körzeti védőnő gondozási feladatait önállóan, tanácsadóban, általános és középiskolában, a családok otthonában és a közösségi programokra alkalmas helyen végzi.

A területi védőnő nők, várandós anyák részére végez tanácsadást. A várandós gondozást szakszolgálat biztosítja, szakorvos jelenlétében.

A védőnő az egészségügyi alapellátást és ezen belül kiemelten a háziorvosi ellátást, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ szakembereivel együtt végzi, a Védőnői Szolgálat a mindenkori jelzőrendszer része. A hatályos jogszabályok a védőnő számára együttműködési, kapcsolattartási, egyeztetési és értesítési kötelezettséget írnak elő.

A védőnői ellátás feladata az egészség megőrzése, fejlesztése, a tünetek, a kapcsolódó betegségek korai felismerése, a rászorultak gondozást végző orvoshoz történő irányítása, és nem utolsósorban a megfelelő életvezetési tanácsokkal való ellátása.

A Védőnői Szolgálat 2013-ban 48, 2014-ben 52 várandós édesanyát vett nyilvántartásba Martfűn.

2015-től új várandós gondozási törvény lép hatályba, mely a háziorvosokat vonja be leginkább a gondozás folyamatába.

A területi védőnői ellátás fokozott gondozásban részesíti az újszülötteket, a kis súlyú újszülötteket, az egészségügyi és környezeti ok miatt veszélyeztetett csecsemőket, kisgyermekeket. A Védőnői Szolgálat szorosan együttműködik a körzethez tartozó óvodákkal, oktatási intézményekkel.

Jelentős a nővédelmi látogatások számának emelkedése, melynek oka a családok fokozódó rossz szociális helyzete és a prevenciós tevékenység.

A bevezetett státuszvizsgálatoknak köszönhetően igen magas a védőnői tanácsadáson való részvétel is.

Az oktatási intézményekben végzett orvosi vizsgálatoknál néhány betegség igen magas számban fordul elő. Jellemzőek elsősorban az ortopédiai jellegű elváltozások, gerincproblémák, lúdtalp, hanyag testtartás, de viszonylag magasabb számban fordul elő rövidlátás, fiatalkori magas vérnyomás, elhízás. A védőnői és orvosi vizsgálatok során kiszűrésre kerülő gyermekek szülei részére a védőnők jelzéssel élnek, amire nagyon sokszor a szülők nem reagálnak, és nem veszik komolyan. A kiszűrt betegségek egy részénél nagy segítség az ingyenes gyógy úszás, melyet indokolt esetben szakorvosi javaslatra lehet igénybe venni.

Martfűn két OEP által finanszírozott fogorvosi praxis működik. Fogorvosaink több évtizede végzik munkájukat.

A lakosság elszegényedése és az egyre dráguló fogászati díjak miatt az emberek fogászati státusza romlik. A foghúzásokat nem követi azok pótlása. A lakosság többsége nem a drágább fogmegtartó kezelések, hanem a fogeltávolítás mellett dönt. A szülők az iskolafogászaton kiszűrt gyermekeket sem mindig hozzák vissza a fogmegtartó kezelésekre, pedig a gyermekek és fiatalkorúak ellátása 18 éves korukig ingyenes, kivéve a fogszabályozást.

A beszámoló szerint fontos lenne egy fogászati röntgen készülék beszerzése, működési engedélyeztetése.

A képviselő-testület kiemelten kezeli a szakellátások lehetőség szerinti bővítését. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az önkormányzat többszöri próbálkozása ellenére sem adott további óraszámot szakellátásra, részben kapacitáshiány, részben jelentős orvoshiány indoklással.

Szakorvosi betegellátás magánrendelés formájában működik, kivéve a reumatológiai szakrendelést, mely ingyenes a MÁV Kórházzal kötött szerződés, illetve a fizikoterápiát működtető szakasszisztens közreműködésével.

Az Egészségügyi Központban három nőgyógyászati magánrendelés működik ANTSZ engedéllyel.

Szemészeti magánrendelés kéthetente két órában zajlik. A betegek részére a szemorvossal együtt, optikus is rendelkezésre áll.

A bőrgyógyászati szakrendeléseket városunkban két orvos végzi. Heti rendszerességgel sebészeti szakrendelés is történik az Egészségházban, kisebb sebészeti beavatkozásokat helyben is elvégezve.

Havonta egy alkalommal ultrahang szakrendelés is elérhető helyben. Időszakosan ortopédiai szakrendelést is szerveznek az intézményben, ahol az orvosi vizsgálat ingyenes, és gyógycipő felírására is van lehetőség. Ugyancsak havonta, ingyenes hallásszűrést is tartanak az Egészségházban.

Tízedik éve elérhető helyben a martfűi lakosság számára OEP finanszírozott reumatológiai szakrendelés, a MÁV Kórházzal kötött megállapodás alapján heti két órában, a fizikoterápiás szakasszisztens közreműködésével. Ez a szakrendelés azért is fontos, mert a háziorvosoktól megvonták a fizikoterápiás kezelések felírását, illetve a csontritkulás diagnózisának felállításához szükséges vizsgálatra történő beutalást.

A reumatológiai szakrendelés feladata kibővült, mivel a szállodában beindult a reumatológusi beutalóval rendelkezők balneoterápiás és fizioterápiás kezelése, mely ez évtől kezdve OEP támogatott ellátás.

Az egészségügyi központban átadása óta működik a fizikoterápiás kezelő, melyet az önkormányzat tartott fenn. 2012 júniusától ezt a feladatot magánvállalkozás látja el, a MÁV kórház alvállalkozójaként. A martfűi lakosság ilyen irányú ellátását az önkormányzat hathatós támogatásával sikerült fenntartani.

Ez év augusztusától sikerült a vállalkozásnak gyógytorna szolgáltatással bővítenie ellátási palettáját, mely a rászorult gyermekek és a felnőtt lakosság számára is rég várt ellátás.

Az Egészségügyi Központban 2004 óta működik a laboratórium. A helyben, heti három alkalommal, zárt rendszerrel levett vér- és vizeletmintákat a Hetényi Géza Kórházzal kötött szerződés alapján a kórház laboratóriumában elemzik ki. A labor működésének teljes költségét az önkormányzat viseli. A vizsgálati anyagokhoz szükséges csöveket, tűket igény szerint a kórház biztosítja. A laboratóriumi vizsgálaton megjelentek száma évről évre emelkedik, 2013-ban 3.466, 2014-ben 3.588 vérvételre került sor.

A martfűi lakosság számára tb. finanszírozott szakellátást nyújtanak a Hetényi Géza Kórház szakrendelői, valamint a MÁV Kórház szakrendelései. Az új területi ellátás alapján Martfű elsősorban a MÁV Kórház rendeléseit veheti igénybe. A magasabb szintű diagnosztikai laboratóriumok, CT, MR diagnosztika a Hetényi Géza Kórházban találhatóak.

Az új beutalási rend szerint, ha valaki sürgősséggel kórházba kerül, a Hetényi Géza Kórház Sürgősségi Osztályán döntik el, hogy a további gyógykezelése hol folytatódjon. Ez elsősorban a belgyógyászati betegségekre vonatkozik, hiszen például a MÁV Kórházban nincs sürgősségi sebészeti osztály, csak ortopédiai sebészet.

A legtöbb szakrendelés csak előjegyzéssel vehető igénybe, a várólisták egyre hosszabbak, ami rontja a helyes diagnózis felállítását és ezzel a betegek gyógyulási esélyét. Kiemelten hosszú a várakozási idő az MR és CT vizsgálatokra, de több hónapot kell várni ultrahang vizsgálatra és kardiológiai szakvizsgálatra is.

A betegszállítás terén gyakran egy héttel előbb be kell jelenteni a beteg kórházba vagy szakrendelésre szállítását. Martfűn mentőállomás működik, a mentőkocsi azonban csak sürgős ellátás céljából vehető igénybe. 2015-től kezdve a mentőszállítást és a betegszállítást közös diszpécserszolgálat szervezi.

A munkaviszonyban álló dolgozók foglalkozás-egészségügyi vizsgálatát Martfűn több szolgálat is végzi. Feladatuk elsősorban a dolgozók munkaalkalmasságának elbírálása, mely előzetes, időszakos és soron kívüli vizsgálatokból áll, valamint az egészséges munkahelyek felügyelete, tanácsadás az előírt feltételek megteremtéséhez, a munkakörülmények vizsgálata.

Számos esetben a munka alkalmassági vizsgálatok derítettek fényt már meglévő, de panaszt nem okozó betegségekre.

A Martfűn élők egészségi állapotát felmérni nehéz feladat, némi tájékoztatást ad a gondozottak száma. Az egészségi állapot meghatározásában a WHO adatai alapján az egészségügyi ellátás csak 20%-ban játszik szerepet. Egészségünket befolyásoló tényezők a genetikai, biológiai tényezők, a környezeti hatások, az életmód, táplálkozási szokásaink, a mozgás és nem utolsósorban a társadalmi tényezők.

A háziorvosi rendelők forgalmi adatai alapján 2014-ben 1455 beteget kezeltek magas vérnyomással, 768 esetben diagnosztizáltak magas koleszterin vérzsír szintet, 725-en küzdöttek valamilyen mozgásszervi problémával, a cukorbetegek száma 612 volt, 466-an szenvedtek emésztőszervi és 422-en koszorúér betegségben.

A magasabb koleszterinszinttel és vérzsírral élők száma országosan is növekszik, ami a magas vérnyomás, szív-érrendszeri betegségek, koszorúér betegség és a később kialakuló érelmeszesedésért felelős.

A cukorbetegség lassan népbetegségnek számít, a mozgásszervi betegségek száma is folyamatosan nő, és viszonylag magas a daganatos betegségek száma is.

A betegségek száma amiatt is emelkedik, mert a korszerűbb diagnosztikai eszközökkel hatékonyabbá vált a betegségek felismerése, és több a szűrővizsgálat.

A szűrővizsgálatok szervezésébe és lebonyolításába társadalmi szervezetek, a Jóreménység Klub és több gyógyszergyár is bekapcsolódik. A beszámoló szerint a szűrések szervezését még hatékonyabbá kellene tenni, több szűrővizsgálati lehetőséget kell teremteni a városban, szakorvosok bevonásával.

A szív-érrendszeri betegségek ellátásában jelentős előrelépés a Hetényi Géza Kórház felújított kardiológiai részlege, ahol korszerű diagnosztikai eljárásokra is sor kerülhet. Lényegesen lecsökkentette a kardiológiai halálozást az osztályon kialakított szív-katéteres beavatkozás.

A mozgásszervi betegségek központja a MÁV kórház, ahol jelentős ágyszámot kapott a mozgásszervi rehabilitációs, reumatológiai és ortopédiai részleg.

Az allergia és asztmás betegségek változást nem mutatnak. Bár a tüdőszűrés 40 év alatt már nem kötelező, a lakosság megfelelő létszámban vesz részt a szűrővizsgálatokon.

Martfűn a sürgősségi betegellátást az Emergency Service Kft. biztosítja. 2009 márciusa óta Martfűn is ügyelet működik, egy orvos és egy gépkocsivezető közreműködésével.

A lakosság jelentős része még mindig nincs tisztában a sürgős betegellátás fogalmával, sokszor a rendelés meghosszabbításának tekintik az ügyeletet. Az ellátandó terület nagysága miatt előfordulhat, hogy a várakozási idő hosszú vagy indokolatlan hívás köti le az ügyeleti szolgálatot, emiatt esetleg életveszélyes helyzethez nem érkeznek időben.

A mentőállomás fontos szerepet tölt be Martfű egészségügyi ellátásában. 15 fő dolgozik az állomáson, 8 fő szakápoló-ápoló és 7 fő gépkocsivezető két mentőautón teljesít szolgálatot. Közülük az egyik gépkocsi 24 órás szolgálatot lát el, a másik 12 órában vesz részt a sürgősségi betegellátásban. Az ellátás területéhez nyolc környező település is tartozik.

Európai uniós fejlesztés keretében a martfűi állomás is kapott új VW Crafter mentőautót, mely szakmailag, technikailag és kényelmi szempontból is nagy előrelépés. A város vezetése is segíti a mentőállomás munkáját, az eszközbeszerzés támogatásával. A mentőállomás épülete felújításra szorul ugyan, de az állomás dolgozóinak szakmai felkészültsége és a mentőautók felszereltsége biztosítja a jó színvonalú sürgősségi betegellátást.

– Martfűn két részből tevődik össze az orvosi ügyeleti ellátás fizetése. Egyrészt kistérségi szinten fizet a város, megállapodás alapján. Ez a megállapodás a jövő évben lejár, és az önkormányzat közbeszerzési eljárást indít az ellátásra. Egy másik szerződés alapján „alvó” ügyelet működik Martfűn, Rákócziújfalut és Kengyelt is ellátva. A két ügyelet finanszírozása havi 900 ezer forintot jelent az önkormányzat számára, míg Tiszaföldvár ügyeleti kiadásai nem érik el a havi 500 ezer forintot. Városunk érdekeit érvényesíteni kell az orvosi ügyelet terén – hangsúlyozta a képviselő-testületi ülésen dr. Papp Antal.

– A jelenleg a martfűi ügyeletet is ellátó cég az ország legnagyobb ilyen szolgáltatója, kisebb cég megbízása a szolgáltatás színvonalának romlásával járhat – figyelmeztetett dr. Despotov Svetozar, az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság vezetője.

– A bevezetését követően, egy évig próbálkoztak a háziorvosi rendelésen az időpont egyeztetéssel, de a sürgős esetek miatt ez nem működött – tudtuk meg dr. Solt Magdolna címzetes vezető főorvos az elhangzott kérdésekre adott válaszából. Ezért alakították ki azt a rendszert, hogy a rendelés első óráját gyógyszerfelírásra, beutaló megírásra fordítják, és ezt követi a sürgősebb vagy súlyosabb esetek ellátása. A munkából érkező betegeket, ha ezt jelzik, továbbra is igyekeznek soron kívül fogadni.

Az egészségügyi intézmény vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy három évvel ezelőtt a fogorvosok és a háziorvosok 1,5 millió forintra pályázhattak eszközbeszerzésre. Ekkor a fogorvosi röntgen készülék beszerzésére is lett volna lehetőség. Most az önkormányzatnak közel egymillió forintjába kerülne a készülék beszerzése, és az üzemeltetése is további jelentős költségekkel járna.

A képviselő-testületi ülésen elhangzottak alapján a fizikoterápián dolgozó munkáját az OEP finanszírozza, és így nem csak martfűieket lát el, hanem a helyieken túl, a környékből bejelentkezőket is.

A szülők továbbra is szabadon választhatnak gyermekorvost. A jelenleg a martfűi házi gyermekorvosnál lévő kártyaszám meghaladja az országos átlagot. A gyermekek száma sajnos nem teszi lehetővé két gyermekorvosi körzet fenntartását.

– Jogszabály szerint a megyeszékhelyen kellene ellátni a fogorvosi ügyeleten jelentkező martfűieket. A szolnoki fogorvosi ügyelet azonban kistérségi szinten működik. Mivel Martfű nem volt a kistérség tagja, így ezt a szolgáltatást nem vehette igénybe – tájékoztatott dr. Papp Antal, hozzátéve, hogy egyeztetést kezdeményez városunk a kistérségi fogorvosi ügyelethez való kapcsolódási lehetőségeiről.

– Az önkormányzat a jövőben is minden lehetséges módon támogatja az egészségügyi intézmény és a mentőszolgálat működését – hangsúlyozta a polgármester az egészségügyi ellátásról szóló tájékoztató elfogadásakor, a képviselő-testület tagjai nevében is megköszönve városunk egészségügyi dolgozóinak áldozatos szakmai munkáját.

Herbály Jánosné