Településüzemeltetési feladatokkal bővül a Városfejlesztési Kft. tevékenysége

A Településellátó csoport a Martfűi Városfejlesztési Nonprofit Kft-be integrálásáról döntött a 2015. október 29-i, rendkívüli ülésén Martfű Város Önkormányzatának Képviselő-testülete. A két szervezet összevonását a célszerűség és a gazdaságosság indokolta. A képviselő-testület egyhangú döntése alapján a Településellátó csoport 2016 januárjától működik a kft. keretein belül, munkatársait a társaság továbbfoglalkoztatja.



Az átadott közfeladatok ellátására november végéig szerződést köt az önkormányzat és a Városfejlesztési Kft.

A képviselő-testület 2012 novemberében hozta létre a Martfűi Városfejlesztési és Ingatlankezelői Szolgáltató Önkormányzati Nonprofit Kft-t, 2013. január 1-jei hatállyal. Ettől az időponttól a testület megszüntette a költségvetési szervként működő Településellátó Szervezetét, amelynek ingatlankezelési feladatait a kft. vette át. 2013 júliusától a Városfejlesztési Kft. tevékenységi köre hulladékgazdálkodási ágazattal bővült.

A kft. létrehozásának másik, távlati célja a társasház-kezelés feladatainak ellátása volt, a telepszerű többszintes lakóházak, illetve sorházak életkorukból adódó teljes felújításának igényével. A társasház-kezelési feladatok önkormányzati ellátásával hosszú távon megtörténhetne az épületek folyamatos felújítása, mely városképi és környezetvédelmi szempontból is egyre sürgetőbb.

A Településellátó Szervezet településüzemeltetési feladatait a szervezet megszűnése óta a Településellátó csoport végzi, az önkormányzat szervezeti keretében, a polgármesteri hivatal szakmai irányításával.

Ez a működés nem illeszkedik az önkormányzat meglévő intézményrendszerébe, és folyamatos problémát okoz a munkáltatói jogkör gyakorlása is. Az előterjesztés szerint a városüzemeltetési feladatok ellátására két lehetőség kínálkozott: önálló gazdálkodású, új intézmény létrehozása vagy a kft. feladatai közé integrálása. Mindkét lehetőségre vonatkozóan részletes számítások készültek.

A képviselő-testület ez év júniusában döntött arról, hogy gazdaságossági, hatékonysági számításokat kell végezni a településüzemeltetés a Városfejlesztési Kft-be történő integrálása érdekében, kidolgozva a működés személyi, tárgyi és pénzügyi feltételrendszerét.

A TESZ csoport irányítási, munkaügyi feladatait 2 fő, a köztisztasági, parkfenntartási, kertészeti és temető fenntartási feladatokat 4 fő látja el, a városi intézmények karbantartási feladatait 6 fő (asztalos, szobafestő mázoló, kőműves, villanyszerelő-fűtő, lakatos-fűtő, gépkocsivezető) végzi, a városőr csoport 3 fős, az iskola technikai csoportban 5 főt és az intézmény tisztasági csoportban 2 főt foglalkoztatnak.

A városüzemeltetési csoport végzi a betervezett javítási, karbantartási, felújítási feladatokat a Városi Művelődési Központ, a Játékvár Óvoda és Bölcsőde, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ, valamint a Polgármesteri Hivatal intézményeknél és a közvetlen önkormányzati működtetésben lévő ingatlanoknál is. Ezek az ingatlanok az AC raktár, a volt OPAR csarnok, a volt Mártírok úti Általános Iskola épülete, sportpálya és sportöltöző, helyi termelői piac, játszóterek, a József Attila Általános Iskola épülete és a Damjanich középiskola kollégiuma. Ezeknél az intézményeknél és ingatlanoknál a városüzemeltetési csoport látja el a fűtési felügyeleti feladatokat is.

A 2013 óta működő városőr csoport feladata a város területén (kiemelten az önkormányzati intézmények, játszóterek környékén) a közbiztonság fokozása érdekében a rendszeres járőrözés, valamint a sportcsarnok, a helyi termelői piac és a sportpálya üzemeltetési feladatainak az ellátása.

A képviselő-testület augusztusi döntése alapján a Városfejlesztési Kft. székhelye átkerült a Polgármesteri Hivatal épületébe, telephelye pedig az AC raktár épületével bővült. A kft. irányításával és az adminisztratív feladatok ellátásával foglalkozó alkalmazottak részére a Polgármesteri Hivatalban két irodahelyiséget alakítottak ki.

A Városfejlesztési Kft. jelenlegi két fő tevékenysége a hulladékkezelési ágazat és a lakáságazat.

A településüzemeltetési feladatok a Városfejlesztési Kft-be integrálásával a létszámösszetétel lehetőséget ad (létszámtöbblet, foglalkoztatás, végzettség) a kft. munkájának hatékonyabbá tételére. A karbantartó csoport tevékenységével a kft. lakáságazat feladatait erősítené, amely a lakóközösségek újraindításának egyik fontos eleme.

A szervezeti átalakítással kapcsolatos döntés meghozatalakor a munkavállalók érdekeit is szem előtt tartotta a képviselő-testület. Az átvett dolgozók munkabére nem lehet alacsonyabb a korábbinál, határozatlan időtartamú jogviszonyuk is fennmarad, továbbra is teljes munkaidőben dolgoznak és az eddigi juttatásaik is megmaradnak. Az előterjesztés alapján a TESZ csoport alkalmazottai részletes tájékoztatást kaptak a várható szervezeti átalakításról.

A kft. finanszírozását közvetlen támogatással oldja meg az önkormányzat, az átadott kötelező feladatok elvégzésére támogatást folyósít. Az eddig intézményi költségvetésben megjelenő dologi kiadások (karbantartás, felújítás anyagköltsége) továbbra is az intézmények költségvetésében szerepelnek.

A TESZ csoport által használt gépeket, berendezéseket a továbbiakban a kft. üzemeltetné. A nagy értékű eszközállományt részletesen tartalmazza az előterjesztés.

Szükséges a Városfejlesztési Kft. működésének racionalizálása, valamint a Településellátó csoport megfelelő szervezeti keretek között történő működtetése. A célszerűség és a gazdaságosság figyelembe vételével a két szervezet összevonása indokolt – olvasható az előterjesztésben, felsorolva az ezzel járó előnyöket:

- egyszemélyi vezetés lehet, így a feladat könnyebben számon kérhető, a helyettesítések könnyebben megoldhatók,

- a karbantartás, javítás egy cégen belül megoldható,

- a szolgáltatások könnyebben kiajánlhatóak, mind a lakosság, mind a vállalkozások felé,

- a munkaerő gazdálkodás jobban koncentrálható,

- a társasházak kezelése komplexebben megoldható,

- jelentősen csökkenne a szakmai irányítást végző hivatali dolgozók leterheltsége.

A három fő tevékenységi terület (hulladékgazdálkodás, ingatlankezelés, városüzemeltetés) kezelését vezetői, gazdasági és könyveléstechnikailag is elkülöníti az önkormányzat.  

– Maga a kérdés többször szóba került már, hogy végig kell gondolni a TESZ integrálásának lehetőségét – emlékeztetett a testületi ülésen dr. Urbán-Szabó Béla. A Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság vezetőjétől megtudtuk, hogy a bizottság egyhangúlag támogatta a két szervezet összevonását.

– Három nagy pillére lesz a kft. feladatellátásának, a lakás- és a hulladékgazdálkodás mellett most a település ellátás is ide kerül, ami mindkét másikhoz szorosan kapcsolódik – hangsúlyozta dr. Papp Antal polgármester.

– A két terület összevonásával remélhetőleg el tudjuk azt a célt élni, hogy önfenntartóvá, önfinanszírozóvá válik a kft, megvalósul a helyettesítési lehetőség, az ingatlan felújításokra is mód nyílik és a lakóközösségek segítése is elérhetővé válik – összegezte a Településellátó csoport és a Városfejlesztési Kft. egy szervezetbe történő integrálásának várható előnyeit Vass Éva önkormányzati képviselő.

– Nem mindegy, hogy milyen jogokat visznek tovább, milyen juttatásokat kapnak a TESZ többségében jelenleg is minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottai – erősítette meg Gonda Istvánné. Városunk alpolgármestere szerint kiemelt figyelmet kell fordítani a közfeladatok ellátására kötendő szerződésben a feladatok pontos rögzítésére, az elképzeléseket és elvárásokat is részletezve és rangsorolva, mint pl. az önkormányzat közfeladatot végző intézményeinek elsődleges ellátása.

Herbály Jánosné