„Az emlékezés fáj, ám erőt ad” – Az ’56-os hősökre emlékeztünk

Október talán a magyar történelem legtragikusabb hónapja. Ennek ellenére azonban október 6. és október 23. nemzetté kovácsolásunk és magyarságtudatunk bástyája – fogalmazott ünnepi beszédében Martfű polgármestere az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmából rendezett ünnepségsorozat városi megemlékezésén. 2015. október 22-én a martfűi középiskola ünnepi műsorával, fáklyás felvonulással, koszorúzással tisztelegtek városunk lakói, intézményei, civil szervezetei az 59 évvel ezelőtti forradalom eszméi és hősei előtt.



– Én azt vallom, és azt hirdetem, hogy amikor a szeretet hatalma legyőzi a hatalom szeretetét, a világ akkor fogja megismerni a békét – emelte ki a Martfűi József Attila Általános Iskola megemlékezésén Földi Edina igazgató. – A forradalom mindössze húsz napig tartott, de az újkori magyar történelem talán legkiemelkedőbb húsz napja zajlott 1956 őszén. Szomorú, hogy alig két hét jutott nekik a sorsformálás lehetőségéből, és a nemzetünk tragédiája az, hogy hősiességüket évtizedeken keresztül elhazudták, sőt mindig hazugságot is tanítottunk.

1956-ban egy aprócska, de elszánt nemzet emelte föl a fejét, és nemet mondott az elnyomásra, a diktatúrára, és szembeszállt a világ akkori legnagyobb hatalmával.  Vannak olyan események a történelmünkben, amelyeket a távlatokból visszatekintve szinte hasonlónak látunk. Így van ez 1848-al és 1956-al is. Mindkettő azt üzente a világnak, egy kis európai nép a döntő történelmi pillanatokban méltósággal a kezébe veszi a sorsát, és megbűnhődve múltat és jövendőt, véráldozatot hoz, megpróbálja kivívni a szabadságát. Azt is mondhatnánk, hogy de hát nem vívta ki, mindkettőt, 1956-ot és 1848-at is leverték. Csakhogy az igazságos forradalmak mindig győznek, olykor „levertükben” igazán. Mert megváltoztatják a jövőt és megreformálják a társadalom életét, gondolkodásmódját.

A Városi Művelődési Központ színpadán e napon háromszor bemutatott előadásban a Szolnoki Szolgáltatási SZC Damjanich János Szakképző Iskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma 10. A osztály tanulói,  az iskola énekkara és zenekara közreműködtek.

– Mi értelme a sok áldozatnak, az emberéleteknek, ha az orosz tankok eltiporták a forradalmunkat? – tette fel a kérdést Molnár Aranka a középiskola megemlékezésén. –Értelme és dicsősége van az 1956-os eseményeknek, az előttünk járó 56-os fiatalok példát állítottak elénk. Kitartottak az elveik, a szabadságuk mellett – tette hozzá az igazgatónő. – 1956. október 23. a forradalom napja, a szabadság napja, a tettek napja, a pesti srácok napja. Ugyanolyan fiatal srácok, lányok, tanárok voltak ők is, mint mi. Közel 60 éve megmutatták nekünk, hogyan lehet elkezdeni egy új rendszert építeni. Nekik köszönhetjük a szabadságunkat. Tiszteljük őket, hajtsunk fejet előttük!

– Október 23. több kellene, hogy legyen, mint egy fejezet a történelmi könyvekben vagy egy piros betűs ünnep a naptárban – hangsúlyozta a megemlékezésen dr. Papp Antal polgármester. – Az 56-os forradalmárok valójában Magyarország jövőjéért harcoltak, ezért válhattak nem csak a magyarok, de az egész világ szemében hősökké.

1956 októberében nagyon sok embernek kellett egész életére kiható döntést hoznia. Volt, akinek ez a döntés később az életébe került, másoknak hosszú börtönéveket, több évtizednyi emigrációt jelentett. Október hónap talán a magyar történelem legtragikusabb hónapja. Ennek ellenére azonban október 6. és október 23. nemzetté kovácsolódásunk és magyarságtudatunk bástyája. Mert az emlékezés fáj, ám erőt ad, a múlt olykor véres, azonban hittel tölt el. 59 évvel ezelőtt végül győzött a nagyobb, a hatalmasabb. De soha nem tudta tőlünk elvenni senki azt, hogy a magyar magyar, a nemzet nemzet, a haza haza maradt. Adja Isten, hogy ez így is legyen, ezután is! – zárta ünnepi gondolatait a polgármester.

A martfűi rendezvénysorozat estéjén, a forradalom és szabadságharc emléke előtt tisztelegve, fáklyákat gyújtottak és közösen vonultak a művelődési központ elől a főtérre az ünnepség résztvevői. Városunk elöljárói, az önkormányzat intézményei, szervezetei és egyházközösségei a református templom 1956-os emlékhelyénél helyezték el a megemlékezés koszorúit, Martfű lakói nevében fejet hajtva a XX. századi magyar történelem 56-os hősei előtt.

Magyar Mária

Tovább a 2015.10.22 - Általános- és középiskolai megemlékezések október 23-a alkalmából képgalériához>>>

Tovább a 2015.10.22 - Városi megemlékezés október 23-a alkalmából képgalériához>>>