Martfűi fiatal labdarúgókból nevelnének új felnőtt csapatot

Egyeztetést tartott a helyi labdarúgó sportszervezet helyzetéről 2015. szeptember 16-án dr. Papp Antal polgármester, Benedek Tibor, a Martfűi Labdarúgó Sportegyesület vezetője, Szász Éva jegyző és Kontra Lajos, a pénzügyi és adóügyi iroda vezetője. Az önkormányzat által kezdeményezett megbeszélésen a legfontosabb tisztázandó kérdések az egyesület a felnőtt bajnokságból való visszalépésére és az önkormányzati támogatás felhasználására irányultak.



A Jász-Nagykun-Szolnok megyei I. osztályban játszó, martfűi felnőtt labdarúgócsapat a 2013-14-es idényt a 13., a 2014-15-ös időszakot a kiesés szélén, a 16. helyen zárta. A 2015-16-os versenykiírásban pedig már egyáltalán nem szerepel a megyei első osztályú bajnokság mezőnyében a martfűi együttes.

A labdarúgó egyesület legjelentősebb támogatójának, az önkormányzatnak sem jelezte, hogy felnőtt korosztályban nem indul a következő bajnoki szezonban.

– A felnőtt csapatot visszaléptettük a 2015-16-os bajnokságból, nem láttuk rá a fedezetet, hogy a bajnokságot végig tudjuk vinni. A felnőtt csapat kiesett ugyan, de a visszalépések miatt maradtunk a Megyei I. osztályban. Próbáltuk a csapatot egyben tartani, de a játékosok olyan anyagi igényekkel jelentkeztek (ne felejtsük el, utolsó helyezett és kiesett csapatról van szó), amit nem tudtunk és nem is akartunk teljesíteni. Talán mégis el tudtuk volna a felnőtt csapatot is indítani, de a játékosok 90%-a nem lett volna martfűi kötődésű, s valószínűleg ezt az önkormányzat sem támogatta volna. Ez is közrejátszott a visszalépésben.

Ettől függetlenül valamennyi utánpótlás csapat megmaradt, U19, U16, U14, U11, U9, U7 korosztályban 80-90 martfűi gyerek játszik. Mindenfajta bajnokságon elindultunk, a Bozsik Gyermek Labdarúgó Programban és a megyei korosztályos bajnokságban a gyerekek fociznak – számolt be az egyesület jelenlegi működéséről Benedek Tibor. – Az a tervünk, hogy ha indul a következő felnőtt bajnokság, az U19-ben játszó 22 fiatalból, akiknek 90%-a martfűi, megpróbálunk megint összehozni, kinevelni egy csapatot. Két-három játékost még hozunk melléjük, és akkor talán a megye kettes vagy a megye hármas bajnokságban el tudunk indulni jövőre – hallhattuk az egyesület további terveit.

A képviselő-testület, a Petyus János vezette egyesület teljes vezetőségének lemondását követően, a 2013. áprilisi ülésén nem fogadta el a Martfűi Labdarúgó Sportegyesület a 2012. évi költségvetési támogatás felhasználásáról benyújtott pénzügyi beszámolóját. A testület arról is döntött, hogy a 2013. évben az egyesületnek megállapított támogatást mindaddig ne folyósítsa az önkormányzat, amíg a korábban, az önkormányzat által elvégeztetett külső pénzügyi szakértői vizsgálat által feltárt hiányosságokat az egyesület nem pótolta, és az átdolgozott, a jogszabályi feltételeknek megfelelő 2012. évi beszámolóját be nem nyújtja.

Az egyesület vezetését Juhász Sándor majd Benedek Tibor vette át, új edzővel, fegyelmezett edzésekkel. Akkor úgy tűnt, hogy a felnőtt csapat eredményei is javulnak.

2013-ban a labdarúgó egyesület közvetlen önkormányzati támogatása elérte a 3,4 millió forintot. – A 2014. évi költségvetés készítésekor, az időközben elvégzett önkormányzati pénzügyi vizsgálat során megfogalmazott javaslatok alapján, a korábbi képviselő-testület csökkentette és átdolgozta az addigra már Benedek Tibor által vezetett egyesület támogatását. Az új sporttámogatási elveknek megfelelően, a közvetlen támogatást elkülönítették az önkormányzat által finanszírozott működési, fenntartási költségektől.

2014-ben, az évi 14 millió forintos önkormányzati sporttámogatási keretből az MVSE Labdarúgó Sportegyesület 3,7 millió forint önkormányzati támogatásban részesült. Ebből 2,1 millió forintot közvetlenül felhasználhatott az egyesület, 1,6 millió forintot a pálya és a spotlétesítmény fenntartásaként számolt el az önkormányzat.

Ezt a keretet az elmúlt évben is a látvány-csapatsportokat támogató TAO pályázatokkal (társasági és osztalékadó-kedvezmény) próbálták bővíteni. Nagy Ferenc tiszaföldvári vállalkozó 5 millió forinttal támogatta az egyesület működését. Az MLSZ pedig egymillió forinttal segítette a helyi Bozsik-program lebonyolítását.

Az egyesület vezetője 2014 novemberében jelezte, hogy a 2,1 milliós éves, közvetlen támogatási keret nem lesz elegendő, az edzők bérét és a csapatok mérkőzésre való szállítását sem tudják fizetni.

A képviselő-testület a 2014. november 27-i ülésén, figyelemmel a megújult sportegyesület törekvéseire, munkájára és az egyesületben sportoló gyermekek magas számára, a labdarúgó egyesület további egymillió forintos támogatásáról döntött. A kiegészítő támogatás felét az önkormányzat 2014. évi pénzügyi tartalékkerete terhére, a másik felét pedig az egyesület 2015. évi támogatása előlegeként folyósították, azzal, hogy a labdarúgó egyesület kiegészítő költségvetési támogatásra a továbbiakban nem számíthat.

– 2014 novemberében kért az egyesület egymillió forintot a további működéséhez, jelezve, hogy nem jön ki az éves támogatásból. Ekkor szavazta meg a testület, hogy 500 ezer forintot odaad mindenféle térítés nélkül, a másik ötszázezer forintot, tehát az egymillió forintot két részre bontva, a következő évi támogatás terhére biztosítja – emlékeztetett az egyeztetésen dr. Papp Antal az elmúlt év végi plusz juttatásra.

Időközben újabb személyi változások történtek a labdarúgó sportegyesület vezetésében. Év elején Benedek Tibor kérte a visszahívását, majd az egyesület 2015. február 13-i, éves közgyűlésén a jelenlévők új vezetőséget választottak. Ekkor elnökként Sóvári Sándor, vezetőségi tagként a korábbi tagok közül hárman, Benedek Tibor, Szántó Lajos és Hovodzák Ferenc vállalt szerepet az egyesület irányításában, új  vezetőségi tagként pedig Dorogi Attilát választották meg. Néhány hetet követően azonban visszarendeződött a korábbi vezetés.

– Munkahelyi elfoglaltságaim miatt kezdeményeztem az egyesület vezetésének átadását. Az egyesület új vezetőjének, Sóvári Sándornak azonban voltak olyan elképzelései, amelyekkel igazán nem tudtunk azonosulni. A felnőtt csapatot már félévkor vissza akarta léptetni azzal, hogy nem látja a fedezetet a bajnokság végig viteléhez. Én úgy gondoltam, hogy ha már elindultunk, valamilyen úton-módon vigyük végig a teljes szezont. Sanyi ekkor azt mondta, hogy ő ebben a formában tovább nem tudja vállalni az egyesület vezetését, ezért – döntését tiszteletben tartva – visszaállítottuk a régi vezetést – idézte fel a történteket Benedek Tibor.

A dr. Papp Antal által elmondottak alapján, a korábbi vezetés visszarendeződéséhez az is hozzájárult, hogy az új egyesületi vezető havi díjazást igényelt, ami addig nem volt gyakorlat.

A régi-új vezetőség tagjai: Benedek Tibor elnök, Farkas Roland, Hovodzák Ferenc, Szántó Lajos és Kardos Mihály.

A 2015. évi önkormányzati sporttámogatási keret februárban elfogadott felosztása alapján: a Martfűi Labdarúgó Sportegyesület, az előző évi 500 ezer forintos előleggel, 2.510 ezer forint működési célú, közvetlen támogatást vehet igénybe. A sportlétesítmény használatának értékét, közvetett támogatásként, 1.652 ezer forint éves összegben nevesítette az önkormányzat.

– Az idei tervezett támogatási összeget már teljesen kifizettük. Most pedig ott tartunk, hogy szeptembertől felnőtt foci nincs. Igazság szerint az önkormányzati támogatási szerződésben nem szerepel az, hogy külön kell venni a felnőtt és a korosztályos bajnokság támogatását, tehát ez végül is működik jelenleg – állapította meg dr. Papp Antal, hozzátéve, hogy nem tud és nem is akar ebbe belekötni, de szeretne arról tájékoztatást, hogy mindez hogyan fog működni a továbbiakban.

– Ha a felnőtt korosztályban is lenne martfűi csapatunk, az utánpótlás korosztályokkal együtt, legalább 5-5,5 millió forintra volna szüksége az egyesületnek a megfelelő működéshez – válaszolta ez irányú kérdésemre Benedek Tibor.

Ahogyan fogalmazott, nehéz helyzetben vannak, mert sikertelenül próbáltak meg helyi cégeket, vállalkozásokat bevonni a finanszírozásba. A maguk is nehézségekkel küzdő vállalkozások és nagy cégek többsége is elzárkózott a támogatástól. Talán a TAO pályázat terén számítanak pozitív elmozdulásra a nyereséges cégeknél a jövőben.

Ez a sportszervezet mozgatja a legtöbb gyermeket, mégis gondot okoz az egyesület működésében a gyermekek számának és a labdarúgás iránti érdeklődésének csökkenése.

– Gyerek se nagyon van, a focinak sincs vonzereje manapság számukra, és a nézőket sem vonzza maga a foci – állapították meg az egyeztetés résztvevői. – Martfűn nagy a választék a sportok terén a gyerekek számára, a triatlontól kezdve, a karatén keresztül, mindegyik magas színvonalon működik – hangsúlyozta dr. Papp Antal. – A focira már kevésbé megy el a gyerek, érdekli, tetszik neki, de itt csak nem olyan, mint egy MB I-es focicsapat... Focizgat egy ideig, és amikor elkerül középiskolába, inkább oda jár tovább focizni. Nincs megtartó erő a helyi fociban – emelte ki Benedek Tibor. – Az előző képviselő-testület, a sporttámogatás rendszerének átalakításakor is előtérbe helyezte az utánpótlás-nevelést a nem martfűi, felnőtt játékosok kifizetéseivel szemben – emlékeztetett Kontra Lajos.

Az önkormányzat sportkoncepciójának legfontosabb alapelve, hogy a sportszervezeteknek az önkormányzat nem fenntartója, hanem támogatója. A képviselő-testület a sporttámogatások odaítélésekor a kiemelt sportágak pályázati lehetőségeit, pályázati eredményességét, a taglétszámot, az utánpótlás nevelést és az elért eredményeket is mérlegeli.

A megbeszélésen elhangzottak alapján, a sport- és önkormányzati vezetők egyaránt előrelépést várnak a megújuló, nagyobbrészt martfűi játékosokból álló labdarúgócsapattól. A helyi mérkőzések népszerűsítésére is nagyobb hangsúlyt helyez a labdarúgó egyesület, hiszen szinte minden hétvégén játszik hazai pályán valamelyik martfűi gyermek- vagy ifjúsági focicsapat.

Benedek Tibor abban is bízik, hogy újabb támogatók, cégek, vállalkozások is segítik majd az utánpótlás-nevelés terén évek óta kiemelkedő eredményeket elérő Martfűi Labdarúgó Sportegyesület működését, az egyesület kereteiben focizó gyerekeket, fiatalokat és talán majd a felnőtté vált martfűi fiatalokból álló, leendő felnőtt csapatot.

Herbály Jánosné