Állandó megélhetést biztosító munkahely helyett közfoglalkoztatás

A város munkanélküliségi helyzetét, a munkanélküliek ellátását valamint a közfoglalkoztatás szervezését értékelték a 2015. július 2-i ülésükön Martfű Város Önkormányzatának képviselői.



2015-ben elfogadott programjában a képviselőtestület, az előző ciklusokhoz hasonlóan, a foglalkoztatás és a gazdaságfejlesztés terén új munkahelyek létrehozásának támogatását, a meglévő munkahelyek lehetőség szerinti megtartásának, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának elősegítését, valamint a hátrányos helyzetű, tartós munkanélküliek foglalkoztatása érdekében a közfoglalkoztatás biztosítását tűzte ki célul az önkormányzat számára.

A képviselőtestület korábbi döntése értelmében, a járási hivatal foglalkoztatási osztályával együttműködve, szükségesnek tartja a továbbiakban is folyamatosan a közfoglalkoztatás szervezését és a megfelelő információk átadásával a helyi vállalkozások működésének, pályázati lehetőségeik kihasználásának elősegítését, valamint a bejelentkező munkáltatók sikeres munkaerő toborzásának elősegítésében való önkormányzati közreműködést.

A foglalkoztatás helyi tendenciáinak nyomon követésére, a beszámoló részeként, a JNSz Megyei Kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának tájékoztatója szolgált alapul. Az egészségügyi, foglalkoztatási és szociális bizottság ülésén Bakó Krisztián László, a foglalkoztatási osztály vezetője is számot adott az aktuális foglalkoztatási kérdésekről.

A foglalkoztatási osztály áprilisi adatai szerint Martfűn a munkavállalási korú népesség száma 4741 fő volt (2013-ban 4621 fő, 2014-ben 4800 fő).

A munkanélküliség mértéke Martfűn a tavalyi és az idei körzeti átlagnál is kedvezőbben alakult, 5,29%-ról 4,91%-ra tovább csökkent. A nyilvántartott álláskeresők létszáma a tavaly áprilisi 254 főhöz képest 233 fő volt áprilisban.

Csökkent a 2014. áprilisi 40 főhöz képest a pályakezdő álláskeresők létszáma is, idén átlagosan 21 martfűi pályakezdőt regisztráltak a rendszerben.                                               

A tartós munkanélküliek (legalább 12 hónapja folyamatosan nyilvántartottak) száma 2014 áprilisához viszonyítva ugyancsak csökkent, 76 fő helyett 51 fő szerepelt a Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának nyilvántartásában.

A folyamatos önkormányzati közfoglalkoztatás szervezése jelentősen hozzájárult az elmúlt időszakban is a munkanélküliség csökkentéséhez, amelyre sokan kaptak lehetőséget a városban.

A szociálisan rászoruló tartós munkanélküliek számára az önkormányzat nyújtott támogatást 2015. február 28-ig, pénzbeli ellátás formájában. Az ellátási forma megmaradt, de 2015. március 1-től ez a hatáskör átkerült a járási hivatalhoz.

Ugyanettől az időponttól, mint önálló szervezet, megszűnt a JNSz Megyei Munkaügyi Központ Szolnoki Kirendeltsége, és a Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályaként beintegrálódott a járási hivatal szervezeti egységei közé.

Az aktív korúak ellátása a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott ellátás, amely három ellátotti részre tagolódik: foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az egészségkárosodottak rendszeres szociális segélye, illetve rendszeres szociális segély azon aktív korú nem foglalkoztatott személyek részére, akik a rájuk érvényes nyugdíjkorhatárt 5 éven belül elérik.

Foglalkoztatást helyettesítő támogatást átlagosan 90 martfűi vett igénybe havonta, ami összességében 285 ügyfelet érintett.

Az ellátásból való szünetelések száma jelentős, ami azonban inkább a közfoglalkoztatási programnak köszönhető, nem pedig annak, hogy a tartós munkanélküliek állandó megélhetést biztosító munkahelyet találnak.

Az aktív korúak rendszerében való részvételt 90 napot meghaladó foglalkoztatást követően meg kell szüntetni.

A foglalkoztatást helyettesítő támogatás folyósításának feltétele, hogy a tartós munkanélküliek egy év alatt 30 nap munkaviszonyt létesítsenek, mely teljesíthető közfoglalkoztatás, önkéntes munka, egyszerűsített (alkalmi) munkavégzés, vagy akár háztartási munka keretében is.

Az egészségkárosodottak rendszeres szociális segélyezését átlagosan 5 fő vette igénybe havonta.

A nyugdíj előtt 5 éven belüli aktív korúak rendszeres szociális segélyére átlagosan havi 3,5 fő volt jogosult Martfűn.

Az egészségkárosodottak rendszeres szociális segélye „egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás” néven fut tovább, és csekély összegben ugyan, de a támogatás havi összege is emelkedett.

Foglalkoztatást helyettesítő támogatást a beszámoló készítésekor 85 fő számára folyósított a járási hivatal foglalkoztatási osztálya.

Az ellátás továbbfolyósításához szükséges legalább 30 napos biztosítási idő megszerzésének hiánya miatt Martfűn nem került sor a foglalkoztatást helyettesítő támogatás folyósításának megszüntetésére.

Közfoglalkoztatásban az egyéves beszámolási időszakban 382 főt foglalkoztattak az önkormányzatnál és az önkormányzat intézményeiben. A közcélú foglalkoztatottak közterületi kommunális jellegű, valamint az önkormányzati intézmények kisegítő, egyszerű feladatainak ellátásában vettek részt.

A megváltozott munkaképességűek további foglalkoztatásának elősegítésére a Főkefe Kft. ad lehetőséget. Ehhez az önkormányzat bérleti díj megfizetése nélkül biztosítja két épületét.

– Mi nem érzékeljük ezeket a javuló adatokat – utalt a képviselőtestületi ülésen a közfoglalkoztatás és a külföldön dolgozók foglalkoztatottként való beszámításának a tényleges foglalkoztatási adatokat módosító hatására dr. Despotov Svetozar

– Egy kicsivel talán csökkent a munkanélküliség a mi körzetünkben is, és kissé kedvezőbb a helyzet a környező településeknél, ami öröm. De ez a kisebb mértékű javulás valóban alig érzékelhető – utalt a járási hivatal foglalkoztatási osztályának adataira dr. Papp Antal polgármester, hozzátéve, hogy az egyik martfűi cég a közelmúltban nagyobb létszámleépítést jelentett be.

– Az elmúlt években Martfűn nem sikerült elérni, hogy a konkrét munkába történő visszatérés aránya javuljon. A közfoglalkoztatás is fontos, de az ebből szerezhető jövedelem igen csekély. Ahány álláskereső, annyi család kerül nehéz helyzetbe. Fontos, hogy ezeknek a családoknak valamilyen segítséget tudjunk nyújtani – hangsúlyozta Vass Éva.

– A járási hivatal foglalkoztatási osztályával való jó kapcsolatunknak köszönhetően jelentős létszámot tudunk bevonni a közfoglalkoztatásba. Keressük a lehetőségeket és élünk is velük, hogy a tartós munkanélkülieket foglalkoztatni tudjuk – emelte ki dr. Papp Antal.

– Nem tudtunk jelentősen előbbre lépni a vállalkozások idetelepülésében, de nem is ebben kell a mi feladatunkat komolyan keresni. A vállalkozások támogatásával, pályázataik segítésével, a munkaerő toborzásba való bekapcsolódással, a közfoglalkoztatás elősegítésével az önkormányzat sokat tesz a foglalkoztatás növeléséért – jelentette ki Gonda Istvánné. Városunk alpolgármestere azt is fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a közfoglalkoztatásban dolgozók többsége keményen és tisztességesen dolgozik, igen alacsony bérért. A közmunka szervezése nem könnyű, rengeteg adminisztrációval jár, de megéri, mert a segélynél több jövedelemhez jutnak az így foglalkoztatottak. Ha az önkormányzatnál üresedés van, közülük kerülnek a helyükre, akik már bizonyítottak. Ha szűk is, de ez is egy út vissza, a munka világába.

Herbály Jánosné