Köztünk élők értékei az ünnepi könyvhéten

Az évnek egyik napján […] az ország minden városában és falujában könyvnap rendeztessék, amely […] az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában.” - mondta Supka Géza magyar régész, művészettörténész, író, újságíró. Ezek a szavak 1927-ben Lillafüreden, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Országos Egyesülete közgyűlésén hangzottak el.



Az első ünnepi könyvhetet 1929. május 12. és május 20. között tartották meg. A rendezvényhez 2001-től kapcsolódnak a gyermekkönyvnapok. Az érdeklődőket a hagyományos programok mellett kísérőprogramok is várják, vagyis az aktuális könyvújdonságok, kulturális programok, dedikálások mellett, beszélgetések és zenei előadások is.

Könyvtárunk is csatlakozik minden évben az eseménysorozathoz. A könyvet évről évre színes eseménysorozattal ünnepeljük kedveskedve olvasóinknak. Az idén is kínáltunk programokat miden korosztály számára. A felnőtteket virtuális kirándulásra hívtuk, a különböző korú gyermekekkel pedig a mese világába utaztunk. Ez alkalommal nem hírességekkel ünnepeltünk, hanem a köztünk élők értékeivel hoztuk közelebb a könyvet látogatóinkhoz.

Mesés akadályversenyre vártunk alsó tagozatos osztályokat június 4-én délelőtt. A Művelődési Központ terasza és vadregényes parkja egy délelőttre mesevilággá, elvarázsolt erdővé változott. A gyerekek egy órára meseszereplőkké váltak, s különböző próbákat álltak ki, hogy végül megtalálják a gyógyírt a király bajára. Keresték a kiutat a talányos labirintusból, mutogatással próbálták egymást megérteni, segítettek a tudós asszonynak összegubancolódott gondolatait kitalálni, a várúrnak a kiapadt várárkot vízzel feltölteni, és végül valódi íjakkal leküzdeni a gonosz sárkányt. A próbatételek előtt pedig a gyerekek megismerkedtek a könyvkészítés fortélyaival is.

Délután útikönyveinket reklámoztuk, képzeletbeli utazásra indultunk Egyiptomba Drávai Mária magyar-történelem szakos középiskolai tanárral és Füzes Tamás energetikus szakmérnökkel. Az előadás első részében Drávai Mária segítségével megismerkedtünk a történelmi hátérrel, felidéztük az iskolai tanulmányokat friss elméletekkel, információkkal bővítve azokat. Az elméletet követte az „utazás” Füzes Tamás csodálatos fotóival, saját élményekkel teli meséjével. Előadóink bíztattak bennünket, kövessük példájukat, s amíg lehet, saját szemünkkel csodáljuk meg az ókor varázslatos világát. S ha ez mégsem sikerülne, az előadásnak köszönhetően már volt egy nagy élményünk.

Pénteken óvodásokat fogadtunk Mesélde című foglalkozásunkon. A Munkácsy úti óvoda kis- és nagycsoportosainak meséltünk, zenéltünk. Mindig nagy élmény ennek a korosztálynak mesét mondani, gyermekdalokat előadni. Tágra nyílt szemekkel, őszinte érdeklődéssel hallgatnak. Amint elhangzik az első szó a meséből, az első hang a dalból, azonnal elvarázsolódnak, s egy másik, csodálatos világba kerülnek. Kacagtunk, énekeltünk együtt, még medvevadászatra is elmentünk, izgalmas volt, nagyon szórakoztató.

Az Ünnepi Könyvhét alkalmából ingyenes beiratkozást hirdettünk, s szereztünk így új olvasókat. Felajánlottuk a megbocsájtást is (eltekintettünk a késedelmi díjtól) megkésett olvasóinknak.

Tartalmas hetünk volt. Köszönöm az érdeklődést olvasóinknak, a pedagógusoknak, hogy elhozták hozzánk a gyerekeket, J. Nagy Mihálynak és segítőinek, hogy lehetővé tették a gyermekek számára az íjászkodást, kollégáimnak a lelkes munkát.

Székácsné Tálas Gabriella

Tovább a 2015.06.04 - Ünnepi könyvhét - terasz vetélkedő képgalériához>>>

Tovább a 2015.06.04 - Ünnepi könyvhét - egyiptomi előadás képgalériához>>>

Tovább a 2015.06.05 - Ünnepi könyvhét - mesélde képgalériához>>>