Őrizni és erősíteni kell a magyar kultúra jelenlétét!

Születésének 365. évfordulója alkalmából emlékszobrot állíttatott Misztótfalusi Kis Miklós tiszteletére a Misztótfalui Református Egyházközség. Az egyetemes magyar kultúra nagy egyéniségét, a tragikus sorsú, nyelvújító bibliafordítót és nyomdászt megörökítő szobor avatóünnepségére 2015. április 26-án került sor. Misztótfalu, városunk testvértelepülésének jeles eseményére Martfű Város Önkormányzatának delegációját is várták.



Városunk közösségét Horváth Endréné önkormányzati képviselő, Kontra Lajos pénzügyi irodavezető, Kupai-Szabó Kornél református lelkész és Rágyanszky István, az önkormányzat Művelődési, Oktatási, Sport, Civil- és Egyházi Kapcsolatok bizottságának vezetője képviselték.

A szoboravató rendezvény ünnepi istentisztelettel vette kezdetét Misztótfalu ősi templomában. Isten Igéjét Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke hirdette. Ezt követően Ecsedi Árpád, a szobor létrehozását kezdeményező Misztótfalui Református Gyülekezet akkori lelkésze és Gellén Sándor Károly, a Nagybányai Református Egyházmegye esperese köszöntötte a megjelenteket, majd Dr. Kövér László, Magyarország Országgyűlésének elnöke és Dr. Grezsa István, a határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztos osztotta meg a jelenlévőkkel ünnepi gondolatait. Martfű üdvözletét és köszönetét a helybéli református egyházközség nagyszerű elhatározásának megvalósításáért Rágyanszky István, a martfűi önkormányzati delegáció vezetője tolmácsolta.

– Bár a két település történelme különböző, sorsa, fejlődése alapvetően más utat járt be, vannak közös kapcsolódási pontjaink. Ezek közös történelmünkben, csodálatos magyar nyelvünkben, a nagyszerű magyar kultúrában, s hitünk erejében gyökereznek.

A magyar, az európai, az egyetemes emberi kultúra, könyvek milliói dicsérik Misztótfalusi Kis Miklós munkáját, őrzik keze nyomát. Misztótfalu büszke lehet legnagyobb szülöttére. Önökkel együtt, mi is Istennek adunk hálát, hogy születésének 365. évfordulóján ez a szobor felállíttatott – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Rágyanszky István, a Martfűi Református Gyülekezet presbitere, Isten áldását kérve a Misztótfalusi Kis Miklós emlékét és példáját hordozó, ünneplő gyülekezetre.

Az ünnepség a Koós Károly által tervezett református parókia kertjében folytatódott. Itt állították fel Misztótfalusi Kiss Miklós, Deák Árpád nagyváradi szobrászművész által készített, félalakos, 85 cm magas, bronzból készült szobrát, közvetlenül a személyéhez köthető tárgyi emlékeket bemutató múzeum előtt.

A szoboravató ünnepség részeként Misztótfalusi Kis Miklós-díjakat vehettek át az arra érdemesek, a jelenlévő egyházi vezetők, lelkipásztorok – köztük Kupai-Szabó Kornél – kérték Isten áldását az egyetemes magyar kultúra nagy alakját elsőként megörökítő szoborra, majd az emléke előtt koszorúkkal, virágokkal tisztelegtek az ünnepség résztvevői.

A szoboravatásra érkező martfűi delegációt vendégül látta Ambrus József helyi vállalkozó és családja, akik többször jártak márt Martfűn, s aki a  közel 10 évvel ezelőtti testvérvárosi kapcsolatfelvétel alkalmával Misztótfalu önkormányzatának képviselője, tanácsosa volt.

A testvérvárosi kapcsolatoknak köszönhetően sok Misztótfaluban élő személy állampolgársági eskütétele itt, Martfűn történt meg. A Martfűi Lövészklub baráti kapcsolatokat ápol több misztótfalui családdal. Sokaknak emlékezetes a pl. kolbásztöltő fesztivál alkalmával készített kürtőskalács, amelyet ők készítettek.

2014 nyarán az önkormányzat delegációja, a meghívás hivatalos programjától függetlenül, saját elhatározásából látogatta meg a város református templomát és a gyülekezet lelkészét, Ecsedi Árpád református lelkészt. A  nagytiszteletű lelkész úr bemutatta a Misztótfalusi Kis Miklós gyűjteményt, tájékoztatva a város legnagyobb alakja, 2013-tól díszpolgára mellszobrának elkészítésére indított gyűjtésről is. A delegáció támogatásáról biztosította Ecsedi Árpád és a misztótfalui gyülekezet tervét.

A Martfűi Református Gyülekezet a gyűjtés lehetőségét meghirdette az egyházmegye gyülekezeteiben, a helyi sajtóban és a város honlapján is. Az önkormányzat alszámlát biztosított a gyűjtés sikere és tisztasága érdekében.

A gyűjtés eredményes volt, egy jelentős martfűi vállalkozás valamint a helyi református gyülekezet mellett több magánszemély is ajánlott fel támogatást a hazai  könyvnyomtatás, a tipográfia korai, legelső, világszerte elismert alakját megörökítő szobor elkészítéséhez.

– A magyar kultúra évszázadokkal ezelőtt óriási elismertségű alakjának szülőhelye a nagy háborút követően Romániához került, s a helyi lakosságban a magyarok aránya nagyon erősen fogy. Éppen ezért nagy jelentőségű a magyar kultúra jelenlétét őrizni, megőrizni, mutatni,  felmutatni, erősíteni, ott helyben is, ám itt, Magyarországon is szót kell erről ejtenünk. A gyűjtési felhívásnak ez volt az elsődleges oka – összegezte a helyi adománygyűjtés közvetett céljait Rágyanszky István. – Köszönet illet mindenkit, aki ezt értette és adományával támogatta! Erősítenünk kell kapcsolatainkat a határon túl élő magyarokkal!

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez>>>