Szociális étkeztetés és házi segítségnyújtás változó feltételekkel

Módosította a képviselőtestület a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti és szociális ellátásokról szóló helyi rendeletét a 2015. március 26-i ülésén. Szűkültek a szociális alapszolgáltatásként biztosított étkeztetés igénybevételének feltételei, sor került a szociális étkeztetés és a házi segítségnyújtás ellátásokért fizetendő intézményi térítési díjak emelésére, és bekerült a helyi rendeletbe a diétás étkeztetés biztosításának lehetősége.



Törvénymódosítás alapján szigorodott a házi segítségnyújtás igénybevételére, a gondozási szükséglet meghatározására vonatkozó pontozási rendszer is.

A szociális étkeztetés térítési díjának 10%-os, a házi segítségnyújtás díjának 15%-os emeléséről a valós költségek figyelembevételével döntött a képviselőtestület, megfelelve a hatályos jogszabályi előírásnak.

Április 1-jétől már az új helyi szabályozás alapján állapítja meg a szociális étkeztetésre és a házi segítségnyújtásra való jogosultságot a Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ. A változásról minden érintettet írásban értesített az intézmény.

Az önkormányzat a szociálisan rászorultak részére szociális alapszolgáltatásként biztosítja a családsegítést, az étkeztetést, a házi segítségnyújtást, a nappali ellátást, és – a kistérség közreműködésével – a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást valamint a támogató szolgáltatást.

Az önkormányzat étkeztetés keretében annak a szociálisan rászorult személynek a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről gondoskodik:

- aki a 65 életévét betöltötte, vagy korhatárra való tekintet nélkül,

- aki egészségi állapota okán mozgásában korlátozott vagy krónikus vagy akut megbetegedése miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni, és ezt szakorvosi véleménnyel vagy zárójelentéssel igazolja, és a háziorvos javasolja az ellátást;

- fogyatékossággal él;

- pszichiátriai betegségben szenved, gyógykezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes;

- szenvedélybetegségben szenved, gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes;

- hajléktalan személy,

 feltéve, ha azt önmaga, illetve eltartottjai részére tartósan, vagy átmeneti jelleggel nem képes biztosítani, és havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át (85.500 Ft).

A szociális étkeztetésre a fenti feltételeken túl szociális alapon az is jogosult, akinek havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-át.

Ha az étkeztetést igénylő személy egészségi állapota indokolja, a háziorvos javaslatára az ellátást igénybe vevő számára diétás étkeztetés április 1-jétől biztosított.

Az étkeztetés házhoz szállítással vagy a jogosult által történő elvitellel történik. Az étkeztetést akkor kell kiszállítással biztosítani, ha azt a kérelmező egészségi állapota indokolja. A rászorultságot zárójelentéssel vagy szakorvosi javaslattal és a háziorvos igazolásával kell alátámasztani.

Az önkormányzat házi segítségnyújtás keretében gondoskodik:

- azokról a személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek és róluk nem gondoskodnak,

- azokról a pszichiátriai betegekről, akik állapotukból adódóan az önálló életvitellel kapcsolatos feladataik ellátásában segítséget igényelnek, de egyébként önmaguk ellátására képesek,

- azokról az egészségi állapotuk miatt rászoruló személyekről, akik ezt az ellátási formát igénylik, illetve bentlakásos intézményi elhelyezésre várakoznak,

- azokról a személyekről, akik a rehabilitációt követően a saját lakókörnyezetükbe történő visszailleszkedés céljából támogatást igényelnek önálló életvitelük fenntartásához.

Házi segítségnyújtásban részesíthető az a személy, akire vonatkozóan tartási, öröklési, gondozási szerződés nincs érvényben és önmagáról más módon nem képes gondoskodni.

Az étkeztetést és kiszállítást valamint a házi segítségnyújtást az önkormányzat a Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ útján biztosítja.

A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokért fizetendő nettó intézményi térítési díjak 2015. április 1-jétől:

Étkeztetés (diabetikus is): 407 Ft/nap/fő, kiszállítás 77 Ft/nap/fő (bruttó 517 és 98 Ft).

Házi segítségnyújtás (gondozási óradíj): 327 Ft/óra (bruttó 415 Ft).

A jövedelemmel nem rendelkező rászorulók térítésmentesen vehetik igénybe a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokat, a 28.500 Ft nyugdíjminimum alatti jövedelemszintig a térítési díjból 90%-os díjkedvezménnyel vehető igénybe a szolgáltatás, a kedvezmény 34.200 Ft-ig 80%, 41.040 Ft-ig 60%, 49.250 Ft-ig 40%, maximum 59.100 Ft jövedelem esetén 20% díjkedvezménnyel csökken a térítési díj.

A szociális étkeztetés, a házi segítségnyújtás intézményi térítési díjának meghatározásában történt jogszabályi változás szerint az intézményi térítési díj meghatározásakor a szolgáltatási önköltség az intézményi térítési díj felső határa, ami a korábbinál rugalmasabb térítési díj megállapítást tesz lehetővé.

A szociális étkeztetés és házi segítségnyújtás intézményi térítési díja a mostani emeléssel együtt is lényegesen alacsonyabb a tényleges belekerülési költségénél.

– A szociális étkeztetés és a házi segítségnyújtás is veszteségesen működik. Várhatóan a másik, Martfűn is tevékenykedő, most összeomlóban lévő szolgáltató ellátottjai is átkerülnek az önkormányzati rendszerbe, ami tovább fokozná a hiányt, ezért az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság elfogadta a díjemelésre vonatkozó javaslatot – tájékoztatott a képviselőtestületi ülésen dr. Despotov Svetozar bizottságvezető.

– Szociális területen különösen fájdalmas a díjemelés – erősítette meg dr. Papp Antal, hozzátéve, hogy a szociális ellátások állami támogatása alacsony, főleg Martfű esetében, ahol más településektől eltérően, pályázati lehetősége sincs az önkormányzatnak. A szociális ágazat ezután is veszteséges lesz. A szociális étkeztetésre 16 millió forintot fordít az önkormányzat ebben az évben. Az ebéd önköltsége nettó 727 forint, szemben a nettó 407 forintos, emelt térítési díjjal. Hasonló a helyzet a házi segítségnyújtás nettó 370 forintos óradíjával, ami a költségkimutatás szerint ténylegesen nettó 1.151 forintba kerül.

Az iszlám egyházi hátterű Humán Szolgáltató Központ állami feladatfinanszírozásának visszavonása, hónapok óta húzódó működési problémáik miatt vélhetően sokan átkerülnek az önkormányzati ellátórendszerbe – tájékoztatott a polgármester a várható feladatbővülésről.

A képviselőtestületi ülésen az is elhangzott, hogy az ellátásra való jogosultság megállapításához a jogszabályváltozás miatt szükségessé vált szakorvosi vélemények, zárójelentések és háziorvosi javaslatok a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központhoz való benyújtásával nem sérülnek-e az orvosi titoktartás vagy az ellátottak személyiségi jogai.

– Ezeket az igazolásokat az igénylő vagy törvényes képviselője nyújtja be, és az abban szereplő adatokat zárt rendszerben, szigorú etikai szabályok alapján kell kezelnie az intézménynek – tájékoztatott Gonda Lajosné intézményvezető.

– A szociális terület az egyik legérzékenyebb része az önkormányzat idei költségvetésének. A szociális ellátórendszer átalakulása miatt ez az év tanulóidőszak lesz. Most derül majd ki, hogy a becsült adatokhoz képest, ténylegesen milyen költségek várhatóak a szociális ellátások terén – emlékeztetett a képviselőtestületi ülésen dr. Urbán-Szabó Béla.

A szociális alapszolgáltatások feltételrendszerének szűkülésével a jogosultak köre is változott, a mindenkori nyugdíjminimum háromszorosát meghaladó nyugdíjuk miatt sokan kikerültek a szociális étkeztetésre jogosultak közül. Az étkeztetésre, a teljes élelmezési költség, 755 Ft megfizetése mellett, számukra továbbra is lehetőséget biztosít az önkormányzati szociális intézmény, de már csak hétköznapokon, és az ebéd elviteléről is az étkeztetést igénybevevőknek kell gondoskodniuk.

Herbály Jánosné