Gazdasági program 2015-2019 – Együttműködés a város népességének megtartásáért

Martfű Város Önkormányzata Képviselőtestülete egyhangúlag elfogadta a 2015-2019 évi gazdasági programját a 2015. február 26-i ülésén. A képviselőtestület az önkormányzati választási ciklusra vonatkozó célkitűzéseit tartalmazó program kiemelt eleme, hogy Martfű meglévő és lehetséges gazdasági - pénzügyi forrásait prognosztizálja és azokat a település fejlődésének szolgálatába állítsa, vonzóvá tegye a várost az itt élők, az ide érkezők, a befektetők és a beköltözni szándékozók számára.



Az elmúlt évek a közigazgatás, az önkormányzati rendszer átalakításának jegyében teltek, és ez a folyamat napjainkban is tart.

A képviselőtestület programjának összeállításakor a kormány gazdaságpolitikai célkitűzéseit, a várható uniós pályázati lehetőségeket, a megyei területfejlesztési programot, a város adottságait, a lakosság igényeit, az önkormányzat vagyoni helyzetét, pénzügyi kondícióit, a polgármesteri programot, a képviselők, bizottsági tagok, a településen működő intézmények, civil és egyéb szervezetek javaslatait is figyelembe vette.

A kormány a fejlesztési irányelveit az új energiapolitika, a vidékfejlesztés és területfejlesztés, a növekvő foglalkoztatás irányába fogalmazta meg, így az önkormányzat számára is ezen célkitűzések jelentik a fejlődés legfőbb lehetőségeit.

A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó fejlesztési igények számbavétele az ágazati és területi operatív programok előkészítésével már 2013 őszén elkezdődött. Ehhez Martfű önkormányzata is kidolgozta fejlesztési elképzeléseit (Integrált Városfejlesztési Stratégia, Energetikai Akcióterv (SEAP), Marketing Terv stb.).

A helyi gazdaságpolitika alapelvei között legfontosabb célkitűzésként szerepel a település népességmegtartó képességének javítása, melynek eszköze a befektetésekre alkalmas, közművesített területek biztosítása a munkahelyteremtés érdekében, az önkormányzati lakásgazdálkodás és lakástámogatási rendszer átalakítása valamint az idős korosztály lakhatási és gondozási feltételeinek megteremtése.

Fontos célkitűzések a város térségi szerepkörének növelése, a térségi kapcsolatok erősítése, a környező településekkel való együttműködés és a város turisztikai fejlődési lehetőségeinek kihasználása is.

A fejlesztési és pályázati célokat úgy határozták meg, hogy azok elsősorban a működési költségek csökkentését segítsék, a hatékony vagyongazdálkodás érdekében a kihasználatlan ingatlanoknak funkciót találva, értéknövelő beruházásokkal forrásokat teremtve.

A gazdasági program alapján a város nagy előnye, hogy az önkormányzat irányítási körén kívüli vállalkozások, civil szervezetek, oktatási intézmények, egyházak, magánszemélyek Martfűért dolgoznak, pozitívan formálják arculatát, segítik az önkormányzati feladatok megoldását. Ezt a hatalmas értéket meg kell őrizni, a településen belüli együttműködést szélesíteni szükséges.

A munkanélküliség miatt nehéz helyzetbe kerülő családokban folyamatosan romlanak az életkörülmények, emellett az önkormányzat egyre kevesebb forrással rendelkezik ez évtől a szociális támogatások finanszírozására.

A munkahelyteremtést, a helyi gazdaság megerősödését további ipari terület kialakításával, akár az ipari park más területre történő áthelyezésével, a befektetők számára kedvező feltételek biztosításával valamint kedvezőbb adópolitikával támogatja az önkormányzat. A további ipari terület kialakításával összefüggésben élelmiszer-feldolgozó ipar városunkba telepítésének lehetőségét is vizsgálja a képviselőtestület.

Az önkormányzat rész vesz a munkaadók és a munkavállalók igényeinek eredményes közvetítésében, elősegíti a munkaerőigények és az elhelyezkedésre váró munkanélküliek találkozását.

Pályázati, adózási, foglalkoztatási és egyéb kérdésekben is segíteni az önkormányzat a vállalkozásokat. A sikeres pályázatok benyújtásában profi pályázatíró cég működik közre, amit a vállalkozások által befizetett helyi adó 1%-a felajánlásából képződő Vállalkozási Alapból finanszíroz az önkormányzat.

Öngondoskodó háztáji program és szociális szövetkezet létrehozásának lehetőségét is előrevetíti az önkormányzat. Az utóbbit elsősorban a közterület fenntartásával kapcsolatos kiadások csökkentéséhez: kertészeti, parkgondozási, fenntartási feladatok, valamint az iskolai konyha zöldség- gyümölccsel való ellátása érdekében. A gazdasági program továbbra is szorgalmazza önkormányzati és kulturális közmunkaprogramok megvalósítását. A kormányprogramban szereplő, teljes közfoglalkoztatás megvalósulása esetén, a munkanélküliek pénzbeli ellátásának kivezetésével, egyedül a közmunkaprogram biztosíthatja majd a munkanélküliek megélhetését.

Nagy figyelmet fordít az önkormányzat a megváltozott munkaképességűek helyzetére, továbbra is célul tűzve ki a foglalkoztatásukat biztosító vállalkozások támogatását.

A „Nők 40 év szolgálati jogviszonya megszerzésének elősegítése” programba való bekapcsolódással és a foglalkoztatást elősegítő pályázati lehetőségek kihasználásával is igyekszik javítani az önkormányzat a munkanélküliek helyzetén.

Az ötéves gazdasági program alapján új településrendezési terv készítésére van szükség, melynek egyik pillére a gazdasági program célkitűzéseinek figyelembe vétele, többek között az Északi Ipartelep bővítésének lehetősége.

Az épületeivel és a Tisza-parthoz illeszkedő zöldfelületével egyedülálló értéket képviselő Bata lakótelep rendezettsége, a szegregáció elkerülése érdekében az önkormányzat tulajdonában lévő garzonház és a három bérlők háza felújítását, átalakítását is előrevetíti a képviselőtestület.

A természeti környezet védelmére parkfelújításokat, további zöldfelületek kialakítását, energia megtakarítást célzó, valamint megújuló energiákra épülő beruházásokat is megfogalmaz a gazdasági program.

Fontos várospolitikai célkitűzés, a város számára az egyik „kitörési” lehetőség az idegenforgalom, a turizmus, ezen belül a gyógy turizmus és a sportturizmus. Az ezen a gazdasági területen tevékenykedő szervezetekkel együttműködve közös pályázatok benyújtásával, a helyi hagyományteremtő rendezvények, turisztikai attrakciók, sportrendezvények támogatásával, valamint a kikötő üzembe helyezésével is számol az önkormányzat.

A gazdasági program infrastruktúra, energiagazdálkodás, környezetvédelem fejezetében kiemelt célként szerepel az energiahatékonyság és a megújuló energiahordozók arányának növelése az energiaellátáson belül, valamint a károsanyag-kibocsátás jelentős csökkentése.

Az önkormányzat számos energetikai pályázatot valósított meg, napelemes és épületenergetikai beruházásokat is, és ezt a jövőben is folytatni szeretné. Emellett fontos a vállalkozások és a lakosság további ösztönzése és támogatása az energetikai felújításokra illetve a megújuló energiák felhasználására.

Az ivóvízminőség-javító program keretében, európai uniós forrásból folyamatban lévő beruházással sor kerül a vízmű-telep teljes felújítására, további tározómedence építésére, valamint egy új kút fúrására.

Az elavult vezetékrendszer cseréje szintén pályázat bevonásával valósulhat meg. A csapadékvíz elvezetési problémák megoldása, a Bata lakótelep csapadékvíz elvezető rendszerének leválasztása, a csapadékvíz összegyűjtése is szerepel a tervek között.

Pályázati forrás igénybevételével szeretné megoldani a Gesztenye sor és a Május 1. út burkolat felújítási, parkoló építési munkáit is az önkormányzat. Járda és útjavítások, valamint a belterületi kerékpárút teljes felújítása is helyet kapott a programban. Kertészet létrehozásának a lehetőségét is megvizsgálja a testület. A program szerint sor kerülhet a település bevezető útjai mentén tervezett településkapuk kialakítására is az ötéves önkormányzati ciklusban.

A közbiztonság javítása érdekében rendszámfigyelő kamerákkal és újabb térfigyelő kamerákkal bővül a már meglévő kamerarendszer.

A képviselőtestület saját vállalkozása, a Városfejlesztési és Ingatlangazdálkodási Nonprofit Kft. tevékenységének kibővítésével látja el a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást. A gazdasági program alapján a kétpói hulladéklerakóba történő szállítással a bevételek fedezik a működési kiadásokat, de a fejlesztéseket, az új feladatok indítását, mint a házhoz menő elkülönített hulladékgyűjtést, az önkormányzatnak kell finanszírozni.

A képviselőtestület minden olyan akcióhoz való csatlakozást szorgalmaz, amely a környezetünk védelmét, a lakossági szemléletformálást szolgálja.

A garzonlakások és a három Bérlők háza erősen leromló, leszakadó városrésznek tekinthetők, az ott élő emberek többsége súlyos szociális problémákkal küzd. A városrész szociális célú rehabilitációját szolgáló pályázati tervek készen vannak.

Az önkormányzat szerepet vállal a társasházak szabályos működésének, a felújítási alap képzési kötelezettségük teljesítésének segítésében, a felújításhoz szükséges források előteremtésében, a pályázati, a hitelfelvételi, illetve önkormányzati támogatási lehetőségek igénybevételével.

A képviselőtestület fontos feladatának tekinti az önkormányzati bérlemények hasznosítására vonatkozó jelenlegi szabályozás és gyakorlat felülvizsgálatát, a bérbeadás módjának és szervezeti kereteinek megváltoztatását.

Az önkormányzat legfontosabb feladata a kötelező közszolgáltatásokat és önként vállalt feladatokat végző intézmények működtetése, a feladatellátáshoz szükséges pénzügyi eszközök biztosítása. A gazdasági program szerint – a fenntartási, üzemeltetési költségek csökkentése érdekében – minden olyan pályázati lehetőséget meg kell ragadni, amely az épületek energia- és költségmegtakarítást eredményező felújítását célozza.

A képviselőtestület kiemelt célkitűzése az egészségügyi és szociálpolitikai feladatok ellátása. A program alapján, pályázati forrás bevonásával, a volt Tisza-parti rendelőbe költözhetne a mentőállomás, a költségek csökkentése érdekében megvizsgálnák, hogy más társulási formában hogyan lehet az ügyeleti ellátást megszervezni, és az ingyenes szakorvosi ellátásokat is bővíteni szeretné a képviselőtestület.

A szociális ellátórendszer átalakulása felelősségteljes, átgondolt döntéseket igényel a képviselőtestülettől. Az eddigi szociális és pénzbeli támogatások egyrésze márciustól a járási hivatalokhoz kerül, míg egyrésze, települési támogatásként, önkormányzati feladat marad. Martfű önkormányzata e feladat finanszírozásához nem számíthat állami támogatásra, így a település szociális biztonságát teljesen saját forrásból kell megoldania. A feladat ellátásához nagy segítséget nyújthat a 2015. év végéig elkészítendő városi szociális térkép.

Az idősgondozás területén továbbra is cél a bentlakásos idősotthon biztosítása. A képviselőtestület megvizsgálja, hogyan biztosíthatna államilag finanszírozott férőhelyeket,   társulásba történő belépéssel, uniós pályázattal vagy egyházi közreműködéssel. Az idősotthon helyszíne a régi Mártírok úti iskola épülete lehet.

Az önkormányzat továbbra is kiemelt figyelmet fordít az alap- és középfokú oktatási intézmények állagmegóvására, korszerűsítésére, az oktatás eszközeinek pótlására, a működtetési kötelezettségeinek teljesítésére.

Martfűn az elmúlt években is teljes körű volt a 3-6 éves gyermekek óvodai ellátása. A nevelés feltételei adottak, minden tagóvoda felszereltsége megfelelő, az intézmény valamennyi dolgozója kiváló szakmai tudással rendelkezik.

Önként vállalt feladatként, 34 férőhelyes bölcsődét működtet az önkormányzat, melyben nem kell gondozási díjat fizetni a családoknak.

A kulturális és közművelődési szolgáltatások helybeli biztosítása az önkormányzat feladata, amit a képviselőtestület a helyi közművelődésben meghatározó Városi Művelődési Központ és Könyvtár fenntartásával és támogatásával biztosít. Az intézményben folyó tevékenység igen széles körű, otthont adva kisközösségeknek, városi rendezvényeknek, országos és nemzetközi eseményeknek. A program az intézmény pincehelyiségeinek hasznosításával (tekepálya, biliárd) újabb közösségi színterek biztosítását szorgalmazza, elsősorban a fiatalok számára.

A gazdasági program a város fejlett tájékoztatási és médiarendszerének fontosságát is hangsúlyozza, elengedhetetlennek tartva azt a lakossággal történő mindennapos kapcsolattartásban.

A képviselőtestület kiemelt feladatként kezeli a fiatal generáció helyben tartását, új munkahelyek létrejöttének ösztönzését, kedvező lakásfeltételek kialakítását, a fiatalok szórakozási lehetőségeinek bővítését.

Az önkormányzat a testnevelés és sport rendszerét úgy kívánja működtetni, hogy annak értékei minél szélesebb körben érvényesüljenek, hozzájárulva a lakosság egészségi állapotának megőrzéséhez, javításához, a szabadidő hasznos eltöltéséhez.

Az elmúlt években sokrétű és szerteágazó nemzetközi kapcsolati rendszert alakított ki az önkormányzat. A kiemelkedő jelentőségű kapcsolatok nemzetközi programjait továbbra is pályázati forrásból szeretnék finanszírozni.

Az önkormányzati feladatok sikeres megvalósítása érdekében a képviselőtestület fontosnak tartja a környező településekkel történő együttműködést. Az önkormányzat felméri, hogy melyek azok a további feladatok, melyek a környező településekkel együttműködve hatékonyabban oldhatók meg.

A képviselőtestület kiemelt figyelmet fordít a Martfűn működő gazdálkodó szervekkel, vállalkozásokkal való jó együttműködés kialakítására. A helyi vállalkozók aktívan vesznek részt a város szépítésében, rendezvények, ünnepségek lebonyolításában, szervezésében, adományozásban.

A Martfűt jellemző jó színvonalú közrend, közbiztonság megőrzése érdekében a képviselőtestület támogatja a helyi rendőrőrs és a polgárőrség munkáját.

Az önkormányzat nagy hangsúlyt helyez a településen működő civilszervezetek szociális, kulturális, egészségügyi, idegenforgalmi és településfejlesztési feladatainak segítésére.

Az önkormányzat költségvetésében támogatási keretet biztosít az egyházak részére. Az egyházi közösségek, a városi rendezvényeken való részvételükkel, kulturális programok szervezésével, a gyermekek hitoktatásával, értékes tagjai a város közösségének.

Martfű fejlődési pályára állítása, növekedésének biztosítása, vonzerejének fokozása sok olyan külső tényezőtől függ, melyek befolyásolására a képviselőtestületnek nincs eszköze. Mégsem várhatja „tétlenül” a gazdasági és pénzügyi folyamatok jobbra fordulását, hanem a város lakosságával, vállalkozásaival, civil és egyéb szervezeteivel együtt gondolkodva, egymás munkáját segítve a programban megfogalmazott törekvések megvalósításán kell dolgoznia, melyek biztosíthatják Martfű hosszú távú fejlődését – olvasható a képviselőtestület 2014-2019 évi gazdasági programjának összegzéseként.

 Az önkormányzat ötéves gazdasági programjában meghatározott fejlesztési feladatok:

- Önkormányzati intézmények hőszigetelése, fűtéskorszerűsítése (bölcsőde, Május 1. úti óvoda, Polgármesteri Hivatal, Művelődési Központ, Május 1. úti raktárépület, mentőállomás).

- Csapadékvíz elvezető rendszer kialakítása (Óváros déli településrésze, Május 1. - Szolnoki - Martos Flóra utak).

- Kerékpáros közlekedés feltételeinek javítása (belterületi kerékpárút felújítása, kerékpárút építése a Zsófiai kertekbe való biztonságos eljutás érdekében).

- Idősek otthona kialakítása a volt Mártírok úti iskola épületében.

- Közlekedésbiztonság fejlesztése, forgalomtechnikai terv készítése (a közlekedési táblák felújítása, újak kihelyezése, a 4633-as közút mellett párhuzamos parkolók kiépítése).

- Településeket összekötő kerékpárutak építése.

- Gesztenye sor, Május 1. út burkolatfelújítása, parkoló építés.

- Közbiztonság javítása (a kialakított térfigyelő rendszer továbbfejlesztése).

- Településrendezési terv készítése (a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő új rendezési terv készítése, mely segíti a helyben működő vállalkozások további növekedését, vonzza a betelepülni kívánó vállalkozásokat).

- A még nem akadálymentesített intézmények akadálymentesítése.

- Intézmények fosszilis energiafelhasználásának további csökkentése, megújuló energia felhasználásának további növelése (lehetőség szerint pályázati forrásból további napelemek és új napkollektorok felszerelésével, termálvíz hasznosítás kidolgozása).

- Zöldfelületek karbantartására, kialakítására parkosítási terv készítése.

- A 442-es út és az Ipari park között lévő állami tulajdonú földút ingyenes önkormányzati tulajdonba kérése, az út megépítése.

- Harmadik települési környezetvédelmi program készítése.

- A régi temetőben lévő épület felújítása, mobil illemhely elhelyezése.

- Az új temetőbe urnafal kialakítása, temetőtérképek elkészítése.

- Az Óváros déli részén ingatlan vásárlás.

- Önkormányzati ingatlanok bérbeadása.

- Kertészet kialakítása.

- Kikötő üzembe helyezése.

- Csatlakozás a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat Parlagfű mentesítési programhoz, a pályázat beadásával az eszközpark felújítása.

- A szabadidős és sportolási lehetőségek bővítése (extrém sportpálya kialakítása, szabadtéri sporteszközök telepítése).

– A Városi Sportcsarnok felújításának folytatása (lelátó építése, konditerem kialakítása, térelválasztás megoldása) TAO támogatásból.

 

A képviselőtestületi ülésen elhangzottak alapján:

– Bírálni csak egy szempontból lehet a gazdasági programot, hogy milyen mértékben tartalmaz konkrétumokat a jövőre nézve – összegezte a pénzügyi és ügyrendi bizottság álláspontját dr. Urbán-Szabó Béla bizottságvezető, utalva az állami finanszírozás és a pályázati lehetőségek bizonytalanságára.

– A gazdasági program céljai jónak mondhatók, a lakosság széles körének elképzeléseit lefedik, elsődlegesnek tekintve a munkahelyteremtést és a foglalkoztatást. A programban a fiatalokra való odafigyelés is kellőképpen megjelenik. A jövőbeni feladatok meghatározásához nagy segítséget jelent majd az év végéig elkészülő szociális térkép – hallhattuk Tarjányiné Tasnádi Edit összegzésében.

Dr. Papp Antal örvendetesnek tartja, hogy az itt élők, a választási kampány során felmerült igényeiből sok minden bekerült a képviselőtestület 2015-2019 évi gazdasági programjába. – Ez a program egy váz, amely józan megfontolással és a pályázati lehetőségek ismeretében a későbbekben tovább bővíthető, és rugalmasan kezeli majd a lakossági igényeket is – hangsúlyozta városunk polgármestere.

Herbály Jánosné