A megszentelt kenyér másik fele

Sokan tudják, hogy a trianoni döntés után magyarság jelentős része, milliók rekedtek az akkor megállapított határokon kívül. Legtöbben amai Romániábanélnek, magyarok, székelyek: kényszerűen román állampolgárok, ám magyarok.  A székelyföldön a magyar többségű megyékben a magyar szó ma is természetes, léteznek és működnek a magyar iskolák: élő a magyar kultúra, a magyar történelem, a magyar zene és tánc, a magyar szó. Ám nem mindenütt van ez így: ahol a magyarság nem tömegesen - nem „tömbben”- él, a magyar élet sokkal nehezebb. Nincs magyar iskola, kevesebb a magyar szó, kopik a nyelvhasználat, s erősödhet az idegen kultúra hatása. Ott nagyon nehéz magyarnak megmaradni. 



A mai határainkon kívül rekedt magyarság iránt érzett felelősséggel, polgármesterünk kezdeményezésére megtett kezdeti lépések után kapott meghívást a Hunyad-megyei Petrilla református gyülekezetének ifjúsági csoportja városunkba. A helyi református közösség gyermekcsoportjával együtt 9 napot tölthettek el, tartalmas, színes, érdekes, egyszerre kimerítő és pihentető foglalkozásokkal: református ifjúsági táborban.

Hétfőn, augusztus 13-án délután érkezett meg a csoport, Kovács-Szabadi Levente tiszteletes úr vezetésével: 12 leány és 2 ifjú. Végig a kis csoport aktív tagja volt a gépkocsivezető, Pista bácsi, aki a dévai Téglás Gábor Iskolaközpont autóbuszával hozta a csoportot. A vendéglátók a református hitoktatások résztvevő martfűi gyerekek, fiatalok voltak, tizenöt körül ingadozó létszámmal.

A vendégek a középiskola kollégiumában kaptak szállást, étkezésükről az általános iskolában működő konyha gondoskodott.

A tábor programja változatos volt: minden korosztály számára hasznos időtöltéssel: kézműves foglalkozás, kirándulás Budapestre, strand a gyönyörű martfűi uszodában, vetélkedő, számháború, sárkányépítés, látogatás a Művelődési Központ és Könyvtárban, mézeskalács-készítés… a sor még folytatható! Mindezt tetőzték a III. ÖrökZöldTisza Fesztivál, és az augusztus 20-ai Nemzeti Ünnep rendezvényei. Vendégeink minden eseményen ott voltak, érdeklődve, aktívan.

A minden esti Istentiszteleten Kupai-Szabó Tímea, Kupai-Szabó Kornél és Kovács-Szabadi Levente szolgálataival kaptak lelki erőt, segítséget, útmutatást a fiatalok.

A tábor résztvevői nevében köszönjük a támogatást Dr. Kiss Edit polgármester asszonynak, aki mindvégig figyelemmel kísérte a vendégek programját, köszönjük a József Attila Általános Iskola pedagógusainak odaadó figyelmét és munkáját, köszönjük a Damjanich János Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium dolgozóinak segítségét, az éjszakai ügyeletet, a Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub tagjainak a finomságokat és a gondoskodást, valamint Herczeg Béla és családjának a finom falatokat. Szeretettel gondolunk a konyhai dolgozókra, akik ellátták a csoportot minden jóval: megköszönjük munkájukat. Köszönjük a vendéglátó-résztvevő gyerekek-fiatalok szüleinek, s a gyülekezet tagjainak támogatását.

Bízunk abban, hogy az együtt töltött napok után már könnyebben megy a magyar szó azoknak is, akik ajkát eddig nehezebben hagyta el, s minden vendégünkben erősödött a magyarság tudata, az összetartozás érzése. A közös éneklés ezt nagyban segítette.

Bízunk abban, hogy a vendéglátó fiatalok látják, érzik, hogy a határainkon kívül élő gyerekek ugyanolyan magyarok, mint ők. Nagyon szép, és mély értelmű gesztus, hogy az államalapítás ünnepén megszentelt kenyér felét magukkal vihették, a Kárpátok lábaihoz, az ősi magyar határ mellé.

A kezdeti távolságtartó szemlélődést követően gyorsan elkövetkezett a megismerkedés, majd komoly baráti kapcsolatok alakultak ki, s az elválás miatti szomorúságból halogatott elbúcsúzás bővelkedett megható pillanatokban, augusztus 21-én, kedden délelőtt.

Valóban testvéri érzések alakultak ki a gyermekek között, s az emlékek egy életre szólóak, feledhetetlenek. A hazavitt kenyér íze nem lesz keserű…

Mindannyian várják, várjuk a következő találkozást!

Összetartozunk!

A Martfűi Református Egyházközség nevében

Rágyanszky István
gondnok

Tovább a képekhez >>>