Kultúra

Június 4.-én hétfőn 13 órakor a Martfű Moziban, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából a trianoni eseményekre emlékezünk az ”Itt Élned, Halnod Kell„ című rock musical ingyenes filmvetítésével. A rock operát rendezte Koltay Gábor, zenéjét szerezték Koltay Gergely, Szűts István és a Kormorán együttes. Közreműködők: Deák Bill Gyula, Varga Miklós, Vikidál Gyula, Demjén Ferenc, Kalapács József, Palcsó Tamás és még sokan mások.

tovább»



Május 9-én nyílt legújabb kiállításukkal gyönyörű munkáik  gyűjteményébe  engednek betekintést ismét a kézimunkázás martfűi mesterei, a Díszítőművészeti Kör  hímző asszonyai. Városunk egyik legrégebbi alkotó közössége kézimunkáikkal a tájegységünkre jellemző díszítési stílusok mellett Jászsági, Dél-Dunántúli, Balaton-felvidéki motívumokat, valamint Matyó, Sárközi és Gömöri hímzéssel készült terítőket is bemutatnak az érdeklődőknek. A horgolt munkáik között díszek, ékszerek és használati tárgyak is színesítik a tárlatot.

tovább»



Április 28-án a jelen és a múlt emlékezetes koreográfiái elevenedtek fel, miközben régi és mai növendékek, alapítók, táncpedagógusok ünnepeltek együtt a közönséggel, a városunk művészeti értékeit 25 esztendeje gyarapító Martfűi Modern Táncműhely jubileumi gálaműsorán. 

tovább»



A Városi Szavalóversenyt minden év áprilisában a Költészet Napja alkalmából rendezi meg a Martfű Városi Könyvtár.

tovább»



Az egész város Gyurcsek Ferenc kiállítótere, mondta dr. Papp Antal azon a tárlatmegnyitón, mely a 75 esztendős Munkácsy-díjas szobrászművész korai és legújabb alkotásait tárja a nagyközönség elé a Művelődési Központban. „Sok szobra látható Martfűn, az első 1997-ben a Szent István szobor, majd az Időkapu, az 1848-as emlékmű és számos más gyönyörű köztéri szobor” – emelte ki köszöntőjében a polgármester a 2018. április 20-án megnyílt kiállításon.

tovább»



25 éves Jubileumi Gálaműsorra várjuk a Martfűi Modern Táncműhely mai és régi növendékeit és a rendezvény közönségét április 28-án, szombaton 15 órakor a Művelődési Központba. A gálaműsor a negyedszázados modern tánc martfűi hagyományainak jeles tanáraira, táncművészeire és a tanítványokra, az elszármazott művésznövendékekre régi táncfelvételekkel, interjúkkal emlékezik, valamint táncelőadásaikkal napjaink balettosai és egykori növendékek is színpadra lépnek.

 

tovább»



Idén is csatlakozott a Martfűi Kézműves Ház a Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák Országos Hétvégéjéhez, melyet idén immár ötödik alkalommal rendeztek meg. 2018. április 7-én, szombaton 10 órától mézeskalács illatával és a tiszazugi tisztaszoba hangulatával vártunk mindenkit, aki szeretett volna belelesni a népi kézművesség titkaiba.

tovább»



Huszonhét pillanat címmel szerveztek városi költészet napot a könyvtár munkatársai április 9.-én a művelődési központ pódiumtermében. A műsor egyszerre volt tisztelgés József Attila munkássága előtt, ugyanakkor a magyar költészet ünnepe. A martfűi versírók alkotásai és a velük egységet alkotó koreográfiák, hangszeres és énekes zenék drámáról meséltek, vagy éppen szeretetbölcsőben ringattak. Az útkeresés, a felemelkedés, a szomorúság, a remény szappanbuborékai magasba szálltak, megcsillantak.

tovább»



Hatvankét alkotó több mint százötven műve látható azon a különleges tárlaton, amely 2018. március 23-án nyílt meg a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtárban.  A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Amatőr Alkotók Képző- és Iparművészeti Tárlata április 12-ig tekinthető meg a közművelődési intézményben.

tovább»



Ki ne emlékezne Martfűn a legismertebb reklámfilmre, melyet a Tisza cipők népszerűsítésére használtak a ’80-as években. A Martfűi moziban most „Minden időben” címmel megtekinthető a magyar könnyűipar ikonikus cipőmárkájának története és újjászületése.

tovább»



A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár idén is csatlakozott az országosan megrendezett Kultúrházak éjjel-nappal programsorozathoz. A mottó: „Helyben van a sokszínűség”.

tovább»



Februárban három zenés bérletelőadás is színesítette a martfűi művelődési intézmény kínálatát. A Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus és a Szolnoki Szimfonikus Zenekar a Kodály év alkalmából összeállított előadására várta nézőit, az Eszter-lánc Mesezenekar koncertje pedig a zene, a bábok és a gyerekek segítségével életre keltett meséivel szórakoztatta közönségét. Az előadásokon az Általános- és Középiskola Filharmónia bérletesei és a legkisebbek, a Csiri-Biri bérletesek vettek részt.

tovább»



Az idei Jókai-díjat Rőszerné Fodor Ágnes a Martfűi Református Egyházközség tagja nyerte.  A pár éve Martfűn élő, Törökszentmiklóson tanító magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanár díjára a helyi református közösség tagjai is büszkék.  A révkomáromi Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület és a budapesti Falvak Kultúrájáért Alapítvány 2017-ben 12. alkalommal írta ki irodalmi pályázatát a Jókai-díjra.

tovább»



A könyvtár egyik legkedveltebb programja az évente két alkalommal megrendezett felolvasó este. Már hagyomány, hogy az év elején csatlakozunk a Kultúrházak éjjel-nappal programsorozathoz, és egy egész estét arra szánunk, hogy jóízűen csemegézzünk a magyar- és világirodalom jól és kevésbé ismert műveiből. Az Országos Könyvtári Napok ad erre alkalmat még az év második felében.

tovább»



A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az idén rendhagyó módon tavasszal, ismét megrendezi a Megyei Képző- és Iparművészeti Tárlatot.

tovább»



„A magyar kultúra legyen olyan fogalom, ami egész éven át inspirál minket arra, hogy becsüljük meg egymást és az elődeink által létrehozott kulturális - szellemi értékeket” – idézte kultúranapi köszöntőjében Kalász Márton költő szavait Asztalos Árpádné, városunk 57 esztendős művelődési intézményének igazgatója.

tovább»



CSÁSZÁR VAGYOK MOSZKVÁBÓL – ÉS MÁS TISZA CIPŐS TÖRTÉNETEK


Kedves Martfűiek, Egykori Cipőgyári Dolgozók!

Ismerik Önök a munkacímben szereplő humoros történetet? Tudnak hozzá hasonlókat, vagy esetleg jobba­kat? Szívesen megosztanák ezeket másokkal is? Ha igen, itt a ragyogó alkalom! Legyenek a társszerzői a Tisza Cipőgyárról, még inkább a valaha itt dolgozó emberek életéről, munkájáról szóló könyvnek!

tovább»



Dupla teltházas koncerttel nyitotta meg az újévet január 13-án a Szolnoki Szimfonikus Zenekar és a Magyar Állami Népi Együttes a szolnoki tiszaligeti sportcsarnokban. Összesen több mint 3000 fős nézőközönség jutalmazta vastapssal a Kodály és Bartók zenéiből, valamint a magyar néptáncokból összeállított, majd három órás programot.  A műsorban közel 200 fős kórus, majd 70 zenész és egy 40 fős tánckar szerepelt. 

tovább»



2018. január 19-én, pénteken 17 órakor várja ünnepi közönségét a művelődési központba a Magyar kultúra napja tiszteletére rendezett városi megemlékezés, melyen a „Martfű Város Kultúrájáért Díj”-ak átadása mellett, a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus előadását is élvezhetik az ünneplők. Ünnepi köszöntőt mond Rágyanszky István önkormányzati képviselő. A Magyar kultúra napja alkalmából ingyenes filmvetítésen január 22-én, hétfőn 18 órakor  „FÁBRI 100” – A Pál utcai fiúk – Fábri Zoltán digitálisan restaurált filmklasszikusát tekinthetik meg az érdeklődők a Martfű Moziban.

tovább»



Hallgassátok csak! Már kezdjük is a mesét. Mire a végére érünk, többet tudunk majd, mint most, az elején... (Hans Christian Andersen: Hókirányő)

tovább»



A Nemzeti Kulturális Alap 2017 tavaszán pályázatot írt ki műtárgyak, dokumentumok restaurálására. A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény a Bata cég által készített városrendezési tervdokumentáció restaurálására kért támogatást.

tovább»



Hangszeres bemutatóikkal és karácsonyi dalokkal köszöntötték a közelgő ünnepet városunk magán zeneiskolájának tanulói is. December 14-ei évzáró hangversenyükön több mint harminc hangszeres előadást láthatott a közönség, az elmúlt esztendő során tanultakból.

tovább»



Az esztendőt záró városi rendezvények között Martfű mozgásművészeti közösségei is szép estével ajándékozták meg közönségüket. A december 12-i Adventi Gálán több táncműfajt és közös énekprodukciókat is felsorakoztattak a fellépők. „Tiszta szívvel készültek a mai estére, örömet hozva szüleiknek, szeretteiknek és minden kedves vendégünknek – hangzott el az intézmény igazgatója köszöntőjében. „Boldogsággal, szívükben nagy izgalommal készültek művészeti közösségeink. Öröm volt látni szorgos készülődésüket, a próbákat, a kis ovisok csicsergését a fellépő ruha próbáján, a fiatalok csillogó szemét az énekek gyakorlása közben.”

tovább»



Stonawski József egyéni hangvételű lírájával ismerkedhettek meg az érdeklődők a szerző Többek között című kötetének bemutatóján, 2017. november 14-én.

tovább»



A Magyar Népmese Színház nagysikerű előadása várta a martfűi és környékbeli gyerekeket a Művelődési Központ Csiri-biri bérletsorozata november 15-i előadásán, Martfűn. Ezen a délutánon zenés - mesejáték feldolgozásban látta „A szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack - avagy Katinka kertje” című magyar népmesét a bérletsorozat óvodás és alsó tagozatos közönsége.

tovább»