2011.11.07 - A Vállalkozók Klubja a rendszeres találkozókon keresztül valódi értéket, üzleti kapcsolatokat ad

November 7-én vállalkozói fórumon találkozhattak a fejlesztési lehetőségek iránt érdeklődő martfűi vállalkozók, a művelődési központban. Nagy várakozás övezte a fórumot, melyen szép számmal jelentek meg egyéni, mikro-, kis- és középvállalkozók.



Dr. Kiss Edit polgármester köszöntötte a fórumon megjelenteket. - A város segíteni szeretné a vállalkozókat. Ha a vállalkozók erősödnek, a város is erősödik. hangsúlyozta.

A program keretén belül először a 2011. év júniusában alakult Széchenyi Programiroda Tanácsadó és Szolgáltató Nonprofit Kft. előadói tartottak tájékoztatót, a 2011. december 31-ig illetve a 2012. december 31-ig benyújtható pályázatokról. A programiroda kiemelt feladata az Új Széchenyi Terv operatív programok forrásainak népszerűsítése és a források elosztásának elősegítése, elsősorban a foglalkoztatás illetve egy ügyfél központú támogatási rendszer kiépítése, melynek keretében a pályázók igényeire közvetlenül, térítésmentesen és hitelesen tudnak válaszolni.

A tanácsadók segítséget nyújtanak a leginkább megfelelő pályázat kiválasztásában, a pályázat beadásában, az elbírálás során, probléma esetén, a megoldásában. A fejlesztési tanácsadók a teljes pályázati folyamatot végigkísérik. Kiemelt cél, a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások fejlődésének elősegítése, ehhez kapcsolódóan meglévő munkahelyek megtartása és új munkahelyek teremtéséhez való hozzájárulás. - Az iroda célkitűzései között szerepel még a hatékony pályázati rendszer működtetése, sőt, minél több ember bevonása a pályázati szférába – hangsúlyozta Csáti Andrea, az Észak-Alföldi Régió fejlesztési tanácsadója.

Az előadók részletes tájékoztatót nyújtottak a ÉAOP-2.1.1/H-11 valamint ÉAOP-2.1.1/A.I-11 turisztikai szolgáltatások fejlesztésére kiírt pályázatokról. A konstrukció célja a már meglévő turisztikai attrakciók területén vagy azok környezetében, illetve azokhoz kapcsolódóan, valamint turisztikai attrakciókhoz nem kötődő turisztikai célú szolgáltatások létrehozása, fejlesztése, melyek mind a turisták, mind a helyi lakosság életminőségének javításához hozzájárulnak.  Beszámoltak az ÉAOP-1.1.2/A-11 továbbá a ÉAOP-1.1.2/B-11 a vállalati együttműködés és klaszterek támogatására kiírt pályázatokról. Ennek a támogatásnak a célja, hogy előmozdítsa a vállalkozások közötti együttműködéseket, klaszter formában megvalósuló együttműködéseinek létrehozását és annak fejlesztését.

Fekete Gréta fejlesztési tanácsadó prezentálta a mikrovállalkozások fejlesztésére kiírt GOP-2011-2.1.1/M pályázatot. Ezen pályázat kettős segítséget nyújt a mikrovállalkozások számára. Megteremti a lehetőségét annak, hogy igen csekély, 10%-os önerővel, egyszerűsített eljárással, egyablakos rendszerben igényelhessenek vissza nem térítendő támogatást, amely mellé a piacinál jóval kedvezőbb feltételeket kínáló mikrohitelt is biztosít. A mikrovállalkozások fejlesztése érdekében eszközbeszerzésre, infrastrukturális és ingatlanberuházásra, valamint információs technológia-fejlesztésre lehet támogatást igényelni.

Menkóné Tóth Anita beszélt a GOP-2011-2.1.1/B - Komplex vállalati technológia-fejlesztés kis- és középvállalkozások számára kiírt pályázatról. A kis ötletekben is nagy lehetőség, nagy erő rejlik. A kis- és közepes vállalkozók számára itt az alkalom, hogy ehhez támogatást is nyerjenek a GOP-2011-1.3.1/C pályázat keretében. Az Új Széchenyi Terv e pályázata segítséget nyújt az innovációs eredmények hasznosításában, új megoldások meghonosításában. A pályázat célja újszerű technológiák, eljárások alkalmazásának bevezetése a termelés folyamataiba, az elért innovációs eredmények iparjogvédelme. Pályázni lehet eszközbeszerzésre, iparjogvédelemmel kapcsolatos tevékenységre, munkatársak alkalmazásának támogatására.

A foglalkoztatottság növelésének támogatása érdekében kiírt TÁMOP 2.3.4 pályázat a munka és a család összehangolását segítő intézkedéseket támogatja. A TÁMOP-2.4.5 alapvető célja a családbarát munkahelyek kialakítása.

* * *

A következő előadást a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja Szolnoki Kirendeltség és Szolgáltató Központ munkatársai tartották. Az év vége felé közeledve nyilvánvaló, hogy már szűkösebb a pályázatok, támogatások köre.

A 2011-es év kormányzati szempontból a munkahely teremtés éve - hangsúlyozta Csanádi Csaba, a szolnoki kirendeltség vezetője. A munkaügyi központok és kirendeltségek szakemberei nyilvántartásba veszik az álláskeresőket, munkaközvetítést, tanácsadást végeznek, fogadják a munkaerőigényekre vonatkozó bejelentéseket, információt nyújtanak és gondoskodnak a támogatási és szolgáltatási rendszerrel. A szervezet munkavállalási tanácsadói ingyenes humánszolgáltatásként segítenek a pályatervezésben és munkakeresésben, pályázatfigyelésben, pályázatírásban.

- Fő feladata és célja a regisztrált munkanélküliek a munka világába való visszajuttatása - mondta Fülöp Gábor munkáltatói kapcsolattartó. Jelenleg is aktuális a hátrányos helyzetűek munkába állásának támogatása. Tájékoztatójában szólt a Start-kártya, Start-kártya plusz illetve a Start Extra kártyák igénylésével járó kedvezményekről, lehetőségekről.

- A vállalkozók a munkaügyi központban is felvehetik a kapcsolatot mobil tanácsadóval, aki terítésmentesen foglalkozik pályázatfigyeléssel és tanácsadással, elsősorban mikro-, kis- és középvállalkozások részére. Telefonon, elektronikus úton, személyesen is fel lehet venni vele a kapcsolatot - mondta Hernek Szilvia mobil tanácsadó.

Azért jó ez a szolgáltatás, mert a kiírt pályázatokról tájékozódhat közérthető nyelven, felmerülő kérdéseire már a személyes konzultáció során megkapja a választ, illetve naprakész információkkal tudnak szolgálni az érdeklődőknek.

* * *

Vargáné Szabó Róza a Goodwill Consulting Pályázati Tanácsadó Kft. munkatársa röviden bemutatta a cégüket. Mára már három országban elérhetőek az általuk nyújtott szolgáltatások. Az előző előadók által említett pályázatokon kívül kihangsúlyozta az energetikai pályázatok fontosságát. A pályázatírást cégüknél képzett szakember gárda folytatja le. – Az ötletek a legnagyobb kincsek egy vállalkozónak – hangsúlyozta.

* * *

Zákány Lajos a Vállalkozói Klub vezetője beszámolt a klub terveiről, elképzeléseiről valamint a működésével kapcsolatos információkról. A klub célkitűzése az összefogás, a vállalkozások közötti bizalom megteremtéséért és a jó üzleti kapcsolatokért. A Vállalkozók Klubja a rendszeres találkozókon keresztül valódi értéket - üzleti kapcsolatokat ad. A klubfoglalkozások lényege egy olyan többirányú üzleti kapcsolatépítési rendszer, ahol egyrészt személyesen, másrészt a martfu.hu honlapon keresztül virtuálisan is találkozhat lehetséges partnerekkel, köthet üzletet, együttműködést. Arra törekszünk, hogy a jelentkező vállalkozók, üzletemberek minél jobban, minél sokrétűbben megismerhessék egymás értékeit, kompetenciáját, és minél személyesebb kapcsolatok alakuljanak ki.  Azok számára ajánljuk ezt a klubot, akik szeretnének bekerülni egy olyan körbe, ahol üzleti információkhoz, lehetőségekhez juthatnak. Akik sikerességük érdekében nyitottak és készek a változásra, tudják, hogy az üzleti kapcsolatokban óriási potenciál van, nyitottak arra, hogy együttműködéseket, partnerségeket létesítsenek más cégekkel, illetve képesek az összefogásra másokkal.

A klubtagság fontos előnye a személyesség. Az igazán fontos dolgokat nem lehet levélben vagy e-mailben "megbeszélni". Minden jelentkező cég, vállalkozó röviden bemutathatja vállalkozását egy-egy találkozón. Ugyancsak előny a rendszeresség és folyamatosság: a martfu.hu/vallalkozas honlapon is teret kap a partnerkeresés, a cégek bemutatása, népszerűsítése.

Heti gyakorisággal ingyenes jogi-, adózási-, vállalkozási tanácsadást kaphat a városháza erre a célra kialakított helyiségében. Kapacitását kiajánlhatja, alvállalkozót kereshet a honlap segítségével. Információkat kaphat pályázati lehetőségekről. Fontos információkat kaphat e-mail címére a helyi rendezvényekről, a vállalkozói megjelenés lehetőségeit kínálva.

A klub szeretné bevezetni, hogy évente, december hó elején a Klubtanács tagjai által kiválasztott vállalkozások a következő elismerésben részesüljenek: „Az év kezdő kisvállalkozója”, „Az év fiatal vállalkozója” és „Az év női kisvállalkozója”.

Kész a Klub Alapszabálya - amelyet a tagság általi elfogadás után - Martfű Város honlapján is közzéteszünk. A jelentkezési lap is felkerül a honlapra, vagy személyesen átvehetik a polgármesteri hivatalban. Az első jelentkezési időszakot november 30-ig szeretnénk lezárni. Alakuló rendezvényünket 2011. december 7-re tervezzük – tudtuk meg Zákány Lajostól.

A rendezvény végén lehetőség nyílt arra, hogy az érdeklődők a megjelent előadókkal és egymással is konzultáljanak,  megbeszélhessék a pályáztatások során szerzett tapasztalataikat.

Fazekas Enikő Diána
PH munkatárs