Látnivalók

Martfű fiatal, ipari jellegű kisváros. A Szolnok felől ide érkező először ugyan a robosztus gyár- és üzemépületeket veszi észre, de tovább pillantva a település épített és természeti környezetének szépségeiben is elmerül.

 

Az új városközpont sziluettje templomaival, a városházával, köztéri szobraival, parkjának platánfáival, örökzöldjeivel már messziről vonzza a tekintetet.

Martfű egyedi atmoszféráját bárki megtapasztalhatja, aki egy laza sétát tesz a városközponttól, a lírai gesztenyesor zöld csipkéi alatt eljutva a Tisza-part élő, éltető zöldjéhez. A Tisza egész hullámtere a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet része. Gazdag növény- és állatvilág népesíti be a festői szépségű partszakaszt.

A Martfűt életre hívó ipar dokumentumait, tárgyi emlékeit őrzi az 1974-ben alapított helytörténeti gyűjtemény. Az intézmény mögött láthatók a cipőgyártás hőskorában épült Bata-házak, igényes zöldövezetben.

A város mellett futó Tisza folyó partján, az emeletes házak és a gazdasági városrész tövében még megtalálhatók az egykori téglagyár nyomai. Közelében épült fel a Martfű Termál SPA turisztikai központ.

Csónakázó tó a Gyógykempingben

Csónakázó tó a Gyógykempingben

Legfiatalabb épülete a széleskörű rekreációs szolgáltatást, gyógymedencéket, versenyuszodát magába foglaló szálloda. Tiszaföldvár felé továbbhaladva, a régi téglagyári bányagödörben alakították ki a csónakázótóval bővített gyógykempinget.

A főútvonaltól délre található az új városközpont. A képviselő-testület 1994-ben döntött arról, hogy a Szolnoki út melletti szántóföld területen alakítja ki Martfű új arculatát meghatározó főterét, mely azóta is folyamatosan fejlődik. A polgármesteri hivatalnak és a képviselő-testületi üléseknek otthont adó Városházát 1996-ban adták át. A Szent István tér túloldalán helyet foglaló katolikus templom építési munkálatai közel tíz éven át tartottak, és hivatalosan az orgona felszentelésével értek véget 2001-ben. A Szent Tamás-templom megálmodója a névadó apostol életének két legfontosabb helyszínét, Jeruzsálemet és Indiát is belekomponálta az épületbe.

Martfű templomai, a hitélet gyakorlásán túl, jelentős szerepet vállalnak a város kulturális, művészeti életének színesítésében is. A magas színvonalú irodalmi és zenei rendezvényeik megye szerte híresek. A katolikus templom orgonáját, mely nemcsak szemnek gyönyörű hangszerremek, az ország határain túl is elismert zenészek szólaltatják meg. A gyönyörű, 2 manuálos, 23 regiszteres hangversenyorgonát Budapesten készítette a Musette Orgonaépítő Kft.

A hitélet bástyái

Szemben található a Martfűi Református Templom, melynek hosszadalmas építési munkálatait követően az eklézsia 2000 márciusában tarthatott lelkészválasztó nagygyűlést. Az épületterv különlegessége, hogy a torony motívuma ég felé tartott imádkozó kezet formáz. Az állami és a lelki élet gyakorlására szolgáló épületeket Szent István szobra fűzi egybe. Az épületeket kéthektáros park veszi körül platánfákkal, örökzöldekkel, tavasztól késő őszig viruló rózsa- és levendulabokrokkal. A magas színvonalú városépítő és -fejlesztő tevékenységért Martfű 2000-ben Hild János-díjat kapott a Magyar Urbanisztikai Társaságtól.

Martfű város központja

A városi és nemzeti ünnepeknek otthont adó tér az elmúlt években újabb szobrokkal gazdagodott. Az államalapítás 1000. évfordulója alkalmából alkotott Időkapu, az 1848-49-es emlékmű, a Dózsa György-szobor mind-mind történelmünk jeles eseményeinek, személyeinek állít emléket. A Szolnok felől érkező 442. számú főközlekedési út körforgalmában magas kőoszlopon látható a város címerében lévő Griff, bronzformába öntve. Az alkotásokat Gyurcsek Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművész készítette. A városközpont északi részén, a kialakított kis tó partján Martsa István Tisza című szobra látható.

Martfű egyedi atmoszféráját bárki megtapasztalhatja, aki egy laza sétát tesz a városközponttól, a romantikus gesztenyesor zöld csipkéi alatt eljutva a Tisza-part élő, éltető zöldjéhez. A „szőke” folyó, amely egyik legfontosabb természeti értéke Martfűnek és egyben Kelet-Magyarországnak is, a megye déli csücskében nagy kunkorral kanyarogva vágott szakadó partot, melynek vonalán terül el e kisváros a holtágakkal, árterekkel tarkított Tiszazug északkeleti kapujában.

A Tisza festői szépségű partszakaszát változatos növény- és állatvilág népesíti be. A vizes élőhely közelében sok a vadréce és a vadlúd. Ősszel hangos az ég a V-alakban vonuló darucsapatoktól. A kaszálás szünetel a környékbeli füves réten, amikor a talajon fűszálakból épített fészekben költ a fokozottan védett haris. Az itt lakók évről évre gyönyörködhetnek egy, az emeletes házak közelében fészkelő gólyacsalád gyarapodásában.

A város mellett futó Tisza folyó partján, az emeletes házak és a gazdasági városrész tövében még megtalálhatók az egykori téglagyár nyomai. Közelében épült fel a Martfű Termál SPA turisztikai központ. Legfiatalabb épülete a széleskörű rekreációs szolgáltatást, gyógymedencéket, versenyuszodát magába foglaló szálloda. Tiszaföldvár felé továbbhaladva, a régi téglagyári bányagödörben alakították ki a csónakázótóval bővített gyógykempinget. Főépületében nyilvános bár és bowling-pálya is található. A komplexum legromantikusabb épülete, a Martfű földesúri időszakában emelt kis kastély évszázados fáival, ősparkjával.

Koncert az évszázados fák alatt

A Tisza, nem csak a szemnek kedves, több helyen is található úszásra, pancsolásra alkalmas szabad strandja. Tiszaföldvár irányában a vezsenyi kompnál lévő homokos part csipkézettsége csodálatos látványt nyújt. A magas tiszai fák alatt, a kristálytiszta levegőn kellemes a pihenés.

Rákócziújfalu irányában a sörgyár után található a másik kedvelt partszakasz. Aki ezt a részt választja, jórészt önellátásra kell, hogy berendezkedjen. Itt ártéri rét található jellegzetes növényekkel. A szemben lévő alámosott partszakasz parti fecskék fészkelőhelye. Martfű külterületi folyószakaszain és a város belterületén is jól megfigyelhető nyaranta a tiszavirágzás. A kérészek mesébe illő rajzásának látványa generációkon átívelő élmény.

Tiszavirágzás

A Tisza martfűi kanyarulata jó horgászvíznek számít. A három nagy gyár horgászegyesületei közül választhatnak a horgászok. A horgásztanyák kiváló lehetőséget biztosítanak a közös halászlékészítéshez.

 

 

 

 

A Tisza martfűi kanyarulata jó horgászvíznek számít. A három nagy gyár horgászegyesületei közül választhatnak a horgászok. A horgásztanyák kiváló lehetőséget biztosítanak a közös halászlékészítéshez.

Muzeológus: Eiler Zita
E-mail: martfugyujtemeny@gmail.com
A Művelődési Központ nyitva tartása szerint. Tárlatvezetés előzetes bejelentkezés alapján.
Tel.: 56/450-146

A város ipari fejlődésének relikviáit őrzi a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár épületében található Martfűi Hely-és Ipartörténeti Gyűjtemény állandó kiállítása. Az 1938-48 közötti évek történéseit bemutatva emléket állít a cipőgyár megalapításának és ezzel párhuzamosan Martfű önálló községgé válásának.

Az intézmény mögött láthatók az ebben az időszakban épült Bata-házak, igényes zöld övezetben. A Cikta Rt. alapítója, Jan Antonin Bata terveztette egyemeletes, az akkori korban modernnek számító háromszobás, fürdőszobás típusházak történelmi értékként az Európai Örökség részét képezik. A Bata-lakótelep nem skanzen, ma is lakják és a házak között kialakított parkban méltó emléket is állítottak az alapítónak