Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

A „Dami” továbbra is megtartja sok profilját

15 osztállyal, összesen 320 diákkal kezdődött meg a 2016/2017-es tanítási év a martfűi középiskola szeptember 1-i évnyitóján. Új lehetőségek, új elnevezések, újdonságok is érintik a Dami diákjainak és tantestületének évkezdését. A tavaly lezajlott és mára már jól működő szakképzési átalakulásokat követően az intézmény igazgatója a most kezdődő új tanévet kiegyensúlyozottnak véli. A változások között az eddigi SZSZSZC Damjanich János Szakképző Iskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma eddigi nevéből a gimnázium marad ki, míg a szakközepesek szakgimnazisták, a szakiskolások pedig szakközépiskolások lesznek.

– Sok munka vár a kilencedikesekre, az első képzésre jelentkezettekre, és azokra is, akik már felsőbb évesek, vizsgákra készülnek vagy egy újabb szakmát tanulnak – hangzott el Molnár Aranka tanévnyitó beszédében, melyben külön köszöntötte az iskola legfiatalabb tanulóit.

– Azt gondolom, hogy a reményeink jól sikerültek a beiskolázás időszakában, hiszen az előző tanévben is volt 15 nappali tagozatos osztályunk. Három kilencedikes osztály indul, ezeket most már új nevekkel kell ellátnunk. Egy szakgimnáziumi osztály, akik eddig szakközepesek voltak; ez jó lehetőség, hiszen szakmát is tanulnak a diákok, érettségit is szereznek, és belépési lehetőség van felsőoktatási intézménybe is számukra. Két szakközépiskolai osztályunk indul, amelyet korábban szakiskolának neveztünk. Ez is további lehetőségekkel bővül, amit mi már meg is előztünk a korábbi három-négy évben, hiszen a szakmai bizonyítvány után, a hároméves képzést követően, két év alatt lehetőséget adtunk arra, hogy a diákok érettségit szerezzenek. Ez egy nagyon nagy előny, hiszen a szakmai vizsgabizonyítványuk egy érettségi tantárgyat ér, és az ötödik év végén már csak négy tárgyból kell érettségi vizsgát tenniük, mert a szakmai bizonyítványt már megszerezték korábban. Az állami elképzelések is tökéletesen illeszkednek ehhez, hiszen ezek a diákok sincsenek elvágva a felsőoktatási lehetőségektől.

Ők a klasszikus bejövő kilencedik évfolyamos osztályaink, de a profilunk ennél sokkal bővebb, hiszen HÍD programunk (akadozó tanulmányi előmenetelű tanulók felzárkóztatása – szerk.) is van. Az előző években is oktattunk olyan diákokat, akiknek nem volt meg az általános iskolai végzettségük, amihez egy év alatt hozzájuttattuk őket. Ez a tanév azonban egy kicsit többet ad, mint az előző, hiszen két évig lesznek nálunk a HÍD-programos diákok. Ők megkapják az alapfokú bizonyítványokat, és emellett még egy szakmai bizonyítványt is, úgynevezett rész szakképesítést; bőrtárgy készítők lesznek és, hogy a továbblépés biztosított legyen, bekapcsolódhatnak majd a szakközépiskolai képzésbe.

Mindezen kívül az idősebbek, a tapasztaltabbak képzését kell még megemlíteni. Itt is vannak új belépő tanulóink. Egy vegyes osztályt alakítottunk ki, irodai titkár szakmában, illetve informatikai rendszerüzemeltető szakot tanulnak a diákok. Ők többségében a mi diákjaink voltak, de jellemző az, hogy a környékbeli településekről, a környék szakközépiskoláiból ide jelentkeznek érettségi után.

Ami még bővíti a profilunkat, az a felnőttoktatás. Jelenleg három felnőttoktatási osztályunk működik, egy érettségire készít föl, kettő pedig szakmát tanít, cipőkészítő szakmát és ügyviteli titkárképzést folytatunk felnőttoktatásban.

Most, ebben a tanévben is újabb beiratkozások következnek. Még mindig biztatok mindenkit, hogy aki szeretne tanulni, jöjjön, nézze meg az iskolánkat, számtalan lehetőséget tudunk felnőttoktatásban biztosítani.

És ami talán a legújabb, az iskola nevét mutató tábla, a nevünk kissé változik. Ettől a tanévtől kezdődően, mivel klasszikus gimnáziumi képzésünk nincs, nem szerepel a gimnázium szó az iskola nevében, az iskola azonban nem változott. A sok profilját megtartja, és továbbra is a Szolnoki Szolgáltatási Szakképzési Centrumba tartozik.

Molnár Aranka igazgatónő szerint nyugalmas tanév várható, hiszen nagyon jó kommunikációs csatorna épült ki a szakképzési centrumon belül. Ez pedig abban segít, hogy nyugodt körülmények között tud oktatni, nevelni a tantestület, ami nagyon sokat számít az iskola tanulóinak.

A sok jókívánság mellett arra biztatta az igazgatónő valamennyi Damis diákot, tanuljanak úgy, hogy sikeresen zárhassák majd a tanévet, pontosan 181 tanítási nap múlva.

Magyar Mária

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város