Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Államalapító Szent István királyunkra emlékeztünk

Az alatt az időszak alatt, amely első nagy és szent királyunk uralkodása óta eltelt, sok államalakulat, ország, nép és nemzet tűnt el a történelem semmit nem kímélő, pokoli malmának kerekei között. De Magyarország megmaradt. Megmaradt, túlélt, átélt és reményeink szerint továbbél. Éppen ezért, augusztus 20-a a nemzetmegmaradás ünnepe is – hallhattuk dr. Papp Antal ünnepi gondolataiban, 2016. augusztus 20-án, a városi ünnepségen.

A megemlékezés Ünnepi Istentisztelettel vette kezdetét a Martfűi Református Templomban, ahol Kupai-Szabó Kornél református lelkész adott hálát a visszatekintés lelki lehetőségéért.

– És így köszönjük meg Urunk, hogy visszatekinthetünk a régmúltra, és hálát adhatunk, királyokért, időszakokért, amikor te kézzel foghatóan munkálkodtál közöttünk. Köszönjük urunk a templomokat. Azokat a templomokat ahol zenghet a hálaadás, zenghet az élet, a szavak, zenghet a mai napon az újkenyérért, az államalapításért, a keresztyénségért. Köszönjük urunk ezt a templomot, mely húsz évvel ezelőtt felszenteltetett, s melyben azóta is élet van.

Szabó József esperes szintén az Istennek való hálaadás fontosságát hangsúlyozta. – Ezen a mai napon, a mai Ünnepi Istentiszteleten teljesíthetjük keresztényi kötelezettségünket, és Istennek adhatunk hálát a mi nagy királyunkért, azért, hogy az evangélium elérkezhetett Európába, és azon belül elérkezhetett a mi szeretett magyar népünk számára is. Bőségesen adózzunk a hálaadásnak, hiszen István király megalapította országunkat, elhozta a keresztény hitet a mi számunkra.

Az ünnepi program a Szent István téren folytatódott. A városi rendezvényt Sülyi Károly énekes előadása nyitotta, amelyben Erkel Ferenc Bánk bán című operájának leghíresebb áriája is felcsendült.

Dr. Papp Antal polgármester köszöntőjében Szent István államalapító és nemzetalkotó politikájára is ráirányította a figyelmet. – Szent István legnagyobb tette nem az volt, hogy megalapította a magyar királyságot, és, hogy ezzel Európához csatolt minket. Az ő igazi nagysága abban rejlik, hogy függetlenül határozta meg Magyarország helyét az akkori világban, és ezt a függetlenséget úgy őrizte meg, hogy közben bekapcsolta Magyarországot Európa teljes gazdasági és kulturális vérkeringésébe.

Nekünk, kései utódoknak az a rendeltetésünk, hogy megvédelmezzük mindazt, amit Szent Istváni-útnak nevezhetünk. Tanuljunk más népektől, ugyanakkor őrizzük meg mindazt, ami a miénk és adjuk tovább nemzedékről nemzedékre! Nekünk is vállalni kell, hogy teszünk valamit a közösségért, hogy megújítjuk azt, ami esetlegesen elromlott a történelem viharaiban, felvállalunk új dolgokat, és azért keményen küzdünk. Igyekezzünk szebbé tenni mások életét, építsünk egy kiszámítható, szebb és biztonságosabb jövőt, hogy újabb ezer év múlva is itt álljon Magyarország!

A városi rendezvény programját a Kossuth Nyugdíjasklub Népdalköre és a Martfű Néptáncegyüttes ünnepi műsora színesítette. Az ünnepség hagyományosan, államalapító királyunk előtt tisztelegve, a Szent István szobor megkoszorúzásával zárult.

Az új kenyér megszentelésének ökumenikus szertartására is erre a helyszínre várták az ünneplőket, de már délután, az Ünnepi Szentmise részeként. Varga Tamás cibakházi atya, Kupai-Szabó Kornél református lelkész és Kovácsik Antal plébániavezető áldotta meg a nemzeti szalaggal átkötött új kenyeret, amely egyben nemzetünk összetartozását is jelképezi.

Szent István király napján, az államalapítás ünnepén az új kenyérért is zengtek a harangok, szólt a hálaadás Martfűn is.

Herbály Jánosné

Tovább a 2016.08.20 - Ünnepi Istentisztelet a Református Templomban képgalériához>>>

Tovább a 2016.08.20 - Városi ünnepi megemlékezés a Szent István téren képgalériához>>>

Tovább a 2016.08.20 - Ökomenikus újkenyér-szentelés képgalériához>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város