Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Esküt tettek a szavazatszámlálók – Választási ismertető

Esküt tettek a szavazatszámláló bizottságok tagjai március 27-én, csütörtök délután a Városházán. A Helyi Választási Iroda vezetője ismertette a számlálóbiztosokkal a jogszabályi tudnivalókat, az április 6-i Országgyűlési Választás feladatait. Ez lesz az első országgyűlési választás, amit a 2012. január 1-jével hatályba lépett új Alaptörvény rendelkezései szerint tartanak meg. A 2014-es választás egyfordulós, kétszavazatos rendszerben történik. A korábbi 386 helyett 199-re csökken az országgyűlési képviselők száma, ebből 106 képviselőt egyéni választókerületben, 93-at országos listán választunk. Martfűn 6 szavazókörben adhatják le voksaikat a szavazópolgárok.

 - A szavazatszámláló bizottságoknak és a Helyi Választási Irodának az a feladata, hogy törvényesen és a jogszabályi előírásoknak megfelelően, zökkenőmentesen folytassuk le Martfűn a szavazást. Ez egy nagyon hosszú és nehéz feladata lesz a szavazás lebonyolításában résztvevőknek. Hosszú, mert hajnaltól hajnalig kell majd talpon lennünk, és nehéz, mert teljesen új választási törvény lépett hatályba - emelte ki az eskütétel előtt Szász Éva jegyző, a Helyi Választási Iroda vezetője. Az iroda működéséről, kijelölt munkatársai feladatairól is tájékoztatást kaptak a jelenlévők, majd dr. Kiss Edit polgármester előtt tették le hivatalos esküjüket a szavazatszámláló bizottságok választott-, megbízott-, és póttagjai.

Adminisztrációs feladatokkal folytatódott az ülés. A bizottságok megtartották alakuló ülésüket, melyen elnököt és elnökhelyettest választottak, kitöltötték az ülés kötelezően előírt jegyzőkönyvét.

A szavazás sok ponton megváltozott, melyről részletes tájékoztatásban részesültek a szavazatszámláló bizottságok tagjai, feladataik között hangsúlyozva az országgyűlési képviselők választásának tisztaságát és törvényességét biztosító lebonyolítást.

A választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény alapján a szavazatszámláló bizottságok feladata, felépítése és működése:

Kikből áll a bizottság?

A szavazatszámláló bizottság tagja csak az adott településen lakcímmel rendelkező, 18. életévét betöltött, cselekvőképes, a közügyektől el nem tiltott állampolgár lehet. Nem lehet a bizottság tagja képviselő, alpolgármester, jegyző, a Magyar Honvédséggel szolgálati jogviszonyban álló személy és képviselő-jelölt. A szavazatszámláló bizottság tagjait a települési önkormányzat képviselőtestülete választja meg; személyükre a helyi választási iroda vezetője tesz indítványt. Emellett a szavazatszámláló bizottságba a választókerületben jelöltet, illetve listát állító jelölő szervezetek, valamint a független jelöltek két-két tagot bízhatnak meg.

Mi történik a voksolás ideje alatt?

A szavazást megelőző napon a helyi választási iroda átadja a szavazóköri névjegyzéket, a mozgóurnát igénylő választópolgárok jegyzékét, a szavazólapokat és a szavazáshoz szükséges egyéb kellékeket a szavazatszámláló bizottság elnökének. A szavazóhelyiségben egy időben a bizottság legalább három tagjának kell tartózkodnia. A tagok csak a hitelesített tollakat használhatják, és csak a választási iratokra írhatnak, vagyis nincs lehetőségük arra, hogy írásbeli feljegyzéseket készítsenek – ez a személyes adatok védelmét szolgálja. A szavazás megkezdésétől a szavazás lezárásáig a szavazatszámláló bizottság, a jegyzőkönyvvezető, a médiatartalom-szolgáltató képviselője, valamint a nemzetközi megfigyelő tartózkodhat a szavazóhelyiségben.

A szavazatszámláló bizottság az urnák állapotát, valamint azt, hogy azok üresek, az elsőként szavazó választópolgárral együtt a szavazás megkezdése előtt megvizsgálja. Ezt követően a szavazatszámláló bizottság jelen levő tagjai és az elsőként szavazó választópolgár a szavazóköri jegyzőkönyvön aláírásával tanúsítja, hogy az urnák lezárásukkor üresek.

A bizottság feladata megállapítani, hogy a választópolgár szerepel-e a névjegyzékben, illetve leadta-e már szavazatát – ezek alapján döntenek arról, hogy a megjelent polgár szavazásra jogosult-e. 

A 19 órakor sorban álló választópolgárok még szavazhatnak, ezután a szavazatszámláló bizottság a szavazást lezárja.

Mi a bizottság feladata ezután?

Nevéből adódóan nyilván a szavazatok megszámolása. A szavazatszámlálás során a szavazatszámláló bizottság, a jegyzőkönyvvezető, a médiatartalom-szolgáltató képviselője, valamint a nemzetközi megfigyelő tartózkodhat a szavazóhelyiségben. A műveletre a szavazás lezárása után azonnal sort kell keríteni.

A szavazatszámláló bizottság először megszámlálja a fel nem használt, valamint a rontott szavazólapokat, és azokat külön-külön csomagolja. Ezután a szavazóköri névjegyzék alapján megállapítja a szavazáson megjelent választópolgárok számát, majd felbontják az urnát – miután ellenőrizték annak sértetlenségét. A szavazatszámláló bizottság külön csoportba helyezi és összeszámlálja az érvénytelen szavazólapokat. Az érvénytelenség okát a szavazólap hátoldalára rá kell vezetni, és azt a szavazatszámláló bizottság jelen lévő tagjai aláírják. A szavazatszámláló bizottság az érvénytelen szavazólapokat külön csomagolja. 

Az érvényes szavazatokat jelöltenként, illetve listánként külön-külön meg kell számolni, majd el kell végezni a szavazólapok csomagolását. A csomagra rá kell írni az érvényes szavazatok jelöltenkénti, illetve listánkénti számát. A szavazólapokat, illetve a szavazatokat legalább kétszer meg kell számlálni. Az ismételt számlálást addig kell folytatni, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz. A bizottság a szavazatok megszámlálását követően megállapítja a választás szavazóköri eredményét. Ezután a jegyzőkönyveket, választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat - a szavazatszámlálás befejezését és a jegyzőkönyvek kitöltését követően haladéktalanul - a helyi választási irodához szállítja, amely a szavazóköri jegyzőkönyv adattartalmát a szavazatösszesítő informatikai rendszerben rögzíti. 

Televíziós összefoglalónkban a szavazás részleteiről, törvényi előírásairól Szász Éva jegyző, a helyi választási iroda vezetője tájékoztatja a martfűi szavazópolgárokat.

Magyar Mária

Tovább a fotókhoz ›››

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város